Грип тръшна данъчна инспекторка източвала ДДС

Ключови думи:
данъчен инспектор, НАП, Бургас, Веселина Аврамова, източване на ДДС, Бургас, Стоян Шалски, Сава Каров
03 Февруари 2011, Четвъртък, 17:29 ч.
Автор: Правда СТОЯНОВАС фалстарт започна делото срещу бившия данъчен инспектор към НАП – Бургас Веселина
Аврамова, която е обвинена за източването на 35 млн. лв. ДДС. Адвокатите й
представиха болничен лист с диагноза грип, което стана причина процесът да се
отложи за 1 март.
Присвоеното ДДС всъщност не е толкова шокираща сума, защото става въпрос за 1997 – 1998 г. преди деноминацията на лева. Трябва обаче да се напомни, че тогава доларът достигна до 3 000 лв./сегашни 3 лв./, стойности, до които щатската валута вече не може да се добере.
Аврамова умишлено е улеснила извършването на престъплението чрез съставяне на неистински частни документи - фактури, данъчни и опростени, изготвяне на дневниците за покупки и продажби, четем в обвинителния акт. Тя е приемала в качеството си на данъчен инспектор на справките декларации по ДДС, оборотните ведомости, годишните отчети за приходите и разходите. Извършвала е данъчните проверки и изготвяла разпорежданията за възстановяване на ДДС, доказват от прокуратурата.
Данъчната инспекторка е действала в съучастие с втория подсъдим по делото – Стоян Шалски. В полза на неговите фирми е източен ДДС. Като собственик и управител на ЕТ „Дивесто - С.Пенев" и „ НЕС ИМЕКС" ООД, чрез използване на фалшиви фактури, той е получил от държавния бюджет парична сума в особено големи размери - 35 144 033 неденоминирани лева, представляващи реално възстановен ДДС.
Ако се докаже вината на двамата, ги очакват до 10 години затвор, конфискация на част или цялото имущество, както и лишаване от право да заема длъжност. Любопитна подробност е, че защитник на Стоян Шалски е адвокат Сава Каров. Юристът е бивш полицай, който бе осъден на година и половина условно за длъжностно престъпление от Военно-апелативният съд през 2008 г. Каров бе задържан с белязани банкноти още през 1995 г. Впоследствие той осъди държавата в Страсбург за забавения процес срещу него. Изплатени му бяха 5 000 евро.










Това са истинските причини жените да привличат емоционално недостъпни мъже
30/03/2025, Неделя 22:00
0

Вече не купувам хляб, от 2 кг брашно правя 45 броя от тези памук питки
30/03/2025, Неделя 21:40
0

Макрон с призив към Нетаняху
30/03/2025, Неделя 21:24
3

Ужасна вест от Мианмар
30/03/2025, Неделя 21:23
0

Шокиращ финал
30/03/2025, Неделя 21:20
0



Най-злобните зодии
30/03/2025, Неделя 21:00
1

Малък самолет падна върху къща
30/03/2025, Неделя 20:39
0



Отиде си голямо име в киното
30/03/2025, Неделя 20:24
0