Юли и август няма да имаме проблеми, но през септември ще посрещнем новата ковид вълна без щит
В момента защита от вируса има около 50 % от населението, в края на лятото ще е под 35 %
Нова COVID вълна наесен прогнозират специалистите. Броят на тези, които имат някаква защита срещу вируса след преболедуване и ваксинация дори с 1 игла, започва да намалява. През септември щитът ще е спаднал на 35%. Това изчисли пред колегите от вестник „Монитор“ математикът проф. Николай Витанов.
Неговите сметки показват, че към момента защита срещу коронавируса имат 50% от хората в страната. Причината да намалява броят им е, че започва да се изчерпва защитата на преболедувалите и антителата им спадат. В този случай те трябва да бъдат извадени от сметката за общия щит.
Изчисленията на проф. Витанов показват, че тези, които имат пълна защита, това са ваксинираните с 2 игли, са около 21% в момента. Към тях той добавя ваксинираните с една игла и преболедувалите, което вече прави щит между 50 и 51%. Обстановката не се променя значително и ако се вземат данните, които миналата седмица бяха представени от здравното министерство, че 43% от гражданите вече са се срещали с вируса. В този случай, за да се разбере каква част от населението има щит срещу COVID-19, към тези 43% трябва да се добавят още между 12 и 13%, изчисли проф. Витанов. В този случай към момента щитът е малко по-голям - 55-56%. Според учения неговата сметка е по-правилна, тъй като очаквано лабораториите се посещават от повече на брой заразени.
„Пак сме далеч от 70% и колективния имунитет. Освен това сме изправени пред проблема, че делът на щита от 50 на сто започва да намалява“, алармира математикът. Според него навлизаме във фаза, в която започва да спада броят на преболедувалите през втората COVID вълна. Това се отразява много негативно на дела на тези, които имат някаква защита и след около 60 дни те ще са далеч от 50 на сто. Към 1 септември те ще са едва 35%. Това ще е така, ако не се увеличи темпът на ваксинацията, предупреди той.
Иначе прогнозата на математика е, че лятото ще е спокойно. Юли и август ще го изкараме безметежно
Над водата няма да има големи вълни, но под водата ще има грамадни подводни течения и септември ще сме изправени пред вируса с 35% някаква защита вместо 70%, коментира математикът. Той добави, че именно тогава и учениците ще тръгнат отново на училище, ще застудее и хората ще седят в офисите, а новият вирус удря точно работоспособната част от тях – тези около 40 годишна възраст. Според проф. Витанов макар и да е внесен индийският вариант на COVID-19, все още не може да пусне корени у нас. „Не се виждат на картата някакви големи клъстери. Те ще се появят, въпрос на време е“, коментира той. По думите му това ще стане, когато индийският вариант на вируса измести британския. По прогнозите на новия директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова пред bTV това ще стане след няколко седмици – през септември. Счита се, че броят на заразените се удвоява на всеки 8 дни, което означава, че новата вълна би следвало да е след няколко седмици. „Към момента разпространението му е още в зародиш, което означава, че следващия месец-месец и половина може да сме спокойни“, обясни още проф. Христова. Тя е категорична, че не трябва да се отпускаме от усещането, че случаите сега са малко. Въпреки това специалистът не даде конкретен отговор обсъжда ли се затягане на мерките. Обясни само, че се обсъждат и са в готовност и за динамични решения в зависимост от ситуацията. „Контролът по границите е едната страна. Другата е да се засилят имунизациите, за да няма възприемчиво население за заразяване, за да не се допусне разпространение и мутиране“, обясни още проф. Христова. Докато има възприемчиви на вируса, той ще мутира. Трябва да сме подготвени за вируса и той да остане сезонна инфекция, обясни още шефът на НЦЗПБ.
Тя обясни още, че ваксините предпазват в много висока степен и от индийския щам
По думите й е много рано да се говори за доживотен имунитет от тях. Проф. Христова предполага, че ще се поставят и допълнителни дози с оглед мутирането на вируса.
За ефекта от ваксините говори пред Нова телевизия и съветникът на здравния министър епидемиологът проф. Мира Кожухарова. Нейната прогноза също е, че в края на август или началото на септември ни очаква нова вълна на COVID-19. Тя даде пример как протича разпространението на вируса при други страни. В Русия се затягат мерките. Там имат ваксини, но не ги искат, предпочитат западните. „Във Великобритания определено започва нова вълна, но тя не е висока, защото са много ваксинираните. В Израел кривата почти не е променена”, обясни проф. Кожухарова.
По думите й в момента епидемиологичната обстановка в страната е много спокойна. „Доказването на случаите на Делта варианта на COVID-19 у нас трябва да е червена предупредителна лампичка“, каза проф. Мира Кожухарова. Тя е категорична, че решението е във ваксините, които пазят от тежко протичане на болестта. Преболедувалите също са защитени. „Колкото повече хора са ваксинирани, толкова по-малко случаи ще имаме”, категорична е проф. Кожухарова.
Проф. Христова от своя страна препоръчва ваксинирането и на децата, тъй като те разпространяват вируса, макар и да го карат по-леко. Междувременно данните показват, че 362 деца между 12 и 15 години вече са ваксинирани срещу COVID-19 у нас. Във възрастовата група 16-17 години имунизираните са 949.
Имунизацията е по желание и се прави само със съгласието на родител и на самото дете. Ваксинацията на деца над 12-годишна възраст у нас стартира от 3 юни т.г. Към момента това е възможно само с препарата на производителя Pfizer/BioNTech. Пред дни за „Монитор“ представителят на България в ЕМА проф. Илко Гетов съобщи, че предстои в края на юли или най-късно през септември да бъде одобрена и втора COVID ваксина за деца – тази на Moderna.