Държавата „резна” с 2.5 милиона лева община Поморие
Туристическият данък предизвика масов отказ от категоризация сред дребния бизнес в града
С 21 194 000 лв. ще бъде бюджетът на община Поморие за 2011 година. От тези 16 782 669 лв. са за текущи разходи, а 4 411 331 лв. за капиталови. Екипът на кмета инж. Петър Златанов е заложил собствени приходи от 12 204 888 лв. или 151,83% спрямо 2010 г. Заедно с предходния остатък от 1 487 249 лв., местните приходи формират 57,59% от новия бюджет. За морската община държавата ще отпусне 7 520 863 лв., което е с 2,5 млн. лв. по-малко от субсидиите за миналата година. Разликата ще бъде покрита от общината със собствени приходи, което заедно с кризата в строителството и малкото продажби на общински имоти са причините за рестриктивния бюджет за тази година. Капиталовите разходи за Поморие са в размер на 3 333 000 лв. Предвидени са средства за два от наболелите проблеми на града - довършване и оборудване на новото читалище, което от години стои неизползвано и изграждане на нов филиал на ЦДГ „Веселушко” в кв. Север, където местата в детската градина не достигат.
Това стана ясно от публичното обсъждане на проектобюджета на община Поморие за 2011 г., в което участваха кметът инж. Петър Златанов, директорът „Бюджет и финанси” Дора Косталова и заместник- кметът Никола Костадинов.
По време на обсъждането се повдигна въпросът защо детската градина ще бъде построена с общински средства, вместо да се кандидатства по програми и да се изчака евентуалното финансиране от фондове. Инж. Златанов напомни, че в трудни моменти в историята ни някога са се строяли училища и храмове, без да се разчита на чужда подкрепа, а днес строежът на детската градина в „новия” квартал на града не търпи отлагане.
Най-голям дебат предизвика туристическият данък, който от началото на тази година заменя туристическата такса според Закона за местните данъци и такси. В приходната част на проектобюджета са заложени 225 000 лв. Общинската администрация изрази опасенията си, че може да има известен спад по това перо, тъй като през януари са се наблюдавали масови откази от категоризация сред дребния бизнес. Липсата на информация какви суми ще трябва да заплащат плаши поморийци, които предлагат настаняване през лятото и те предпочитат да прекратят дейността си. По време на обсъждането се роди идея общинската администрация, заедно с омбудсмана на Поморие да изготвят листовки, които да разяснят новия данък сред местното население.
Извън конкретната тема, бяха представени и други инициативи на общината в посока набиране на средства. Подготвен е проект за изграждане на брегозащитна дига по крайморската улица. До средата на март ще бъде внесен проект за природните и културни дейности на Поморие, тъй като общината кандидатства за обявяване на Музея на солта за паметник на културата. Продължава и работата по образователната инфраструктура където предвидената стойност е 5,8 млн. лв. Община Поморие е одобрена за изграждане на Център от семеен тип за деца в неравностойно положение, чиято стойност е 495 000 лв.