Как да се предпазим от ПТП? Беседа разиска проблемите на пътя с ученици в Бургас
Лектори бяха комисар Неделчо Рачев - началник на Охранителна полиция и КАТ, и Цветелина Рандева - пресаташе на полицейската структура
Темата за пътната безопасност и отговорността на всеки един от участниците в пътния трафик бе дискутирана за пореден път с възпитаниците на Професионалната гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“. По покана на председателят на училищния клуб по безопасност на движението – Ива Миткова, в училището гостуваха комисар Неделчо Рачев – началник отдел „Охранителна полиция и КАТ” – ОДМВР-Бургас и пресаташето на полицейската структура Цветелина Рандева.
Високите скорости, неправомерното дрифтиране, степента на толеранс на видеокамерите за скорост, както и точността на дрегерите за наркотици и алкохол, бяха само малка част от въпросите, обсъдени със сборна група ученици от 8-ми до 11-ти клас на Професионалната гимназия, членуващи в клуба по безопасност на движението. В интересен диалог, наситен с множество примери, подрастващите осъзнаха опасността от надценяването на собствените възможности, както и мощността на автомобила и следващите от това рискове. Като удачен пример бе посочена причината за катастрофата от вчерашния ден, затворила за часове пътя между Приморско и Китен, а именно – рискова маневра, осъществена от 35 годишен бургазлия, довела до парализиране на пътния трафик по Южното Черноморие и двама пострадали.
Учениците задаваха въпроси, свързани с актуалния пътен трафик, като се вълнуваха не само от санкциите, но и от активната превенция, с която са ангажирани и държавните органи. Комисар Неделчо Рачев заостри вниманието на подрастващите по отношение на пътните рискове, породени от буквалното възприемане на кино-хитове, третиращи темата с високите скорости и мощните автомобили. Комисар Рачев наблегна на наказателната отговорност, носена от водачите на пътни превозни средства в случай на тежки катастрофи с причиняването на смърт, смегчаващите и утежняващи вината обстоятелства, както и измененията по отношение на санкциите спрямо пияните и дрогирани водачи. Двамата лектори се спряха на най-драстичните нарушения на пътя, сред които високата скорост, неспазване на пътната маркировка и рисковото шофиране.
Особен интерес предизвика въпроса относно броя катастрофи, допускани от водачи от мъжки и женски пол - изтъкнато бе, че водачите се делят на дисциплинирани и недисциплинирани, като и сред двата пола съществуват умели шофьори и такива, които никога не придобиват умения зад волана.