Учени откриха най-голямата комета досега
Тя може да се окаже и най-впечатляващата космическа гледка
Астрономи от Университета на Пенсилвания може да са открили най-голямата комета досега. Обектът е познат още от 2014 г., но допълнителните анализи от последните няколко години дават повече информация за неговите характеристики, съобщава CNET.
Според досегашните данни, които учените все още смятат за доста ранни, кометата 2014 UN271 е кръгла и с диаметър около 200 километра. За сравнение, една от най-добре познатите комети - Хейл-Боп е с диаметър от около 40 км.
Ако измерванията бъдат потвърдени, UN271 ще стане най-голямата комета досега. Учените все още не могат да кажат със сигурност, защото обектът е далеч и има вероятност част от диаметъра всъщност да е опашката на кометата. При такъв развой, то ядрото, т.е. самата комета, може да се окаже много по-малка, предава vesti.bg.
UN271 се намира на около 23 пъти дистанцията между Слънцето и Земята, която е около 150 млн. км. Досегашните анализи на астронома Педро Бернардинели, който е и откривател на кометата, не показват ясно наличието на опашка.
Учените са проследили траекторията на кометата. Тя е с много дълга орбита, като произлиза на 2 трилиона км. от Слънцето в самия край на Слънчевата система.
На тази дистанция гравитацията на Слънцето е минимална и е било много лесно кометата да бъде изтласкана в междузвездното пространство. Това обаче се насочва към Слънцето. Предварителните изчисления показват, че UN271 ще премине покрай Слънцето на 28-ми януари 2031 г.
Въпреки големите си размери, тя не представлява опасност за Земята. Траекторията ѝ всъщност я позиционира доста далеч от нашата планета, което я прави идеална за дълги и подробни наблюдения през следващите години.