Съседска война в бл.3 в ж.к."Лазур" заради технически грешка
Портиерна от 30 кв.м., която е разпределена на идеални части между всички собственици в сградата, се оказа в рамките на апартамент на първия етаж
Сериозен скандал тресе живущите в бл. 3 на бургаския жк „Лазур“. Семейство опитва да присвои общи площи от вх. 4 към апартамента си заради грешка на служители на Службата по геодезия, картография и кадастър-Бургас (Кадастър), твърди един от собствениците на жилища в блока – адв. Даниела Коларова. Тя дойде в редакцията на Флагман.БГ, за да разкаже подробно цялата история в хронологичен ред и да се оплаче, че, по нейни думи, никоя отговорна институция не взема страната на 69 от 70-те собственици в 8-етажната жилищна сграда. Ситуацията обаче може да създаде опасен прецедент.
Казусът накратко е следният: Един от всичките 70 апартамента в бл. 3 е с по-малка площ – 69.83 кв.м. вместо 100 кв.м., както са всички останали. Това е така, защото зданието е построено през 1966 г., когато действащата нормативна уредба е казвала, че в сгради с над 25 апартамента е необходимо да се обособи общо помещение, наречено „портиерна“. Точно такова има на първия етаж във вх. 4 на блока и точно заради това единият от апартаментите е с около 30 кв.м. по-малък от останалите.
Той обаче е продаден през 2009 г, а година по-късно портиерната е отдадена под наем след общо събрание на блока на новите собственици за цена от 120 лв. на месец. В продължение на 10 години семейството е плащало стриктно въпросната сума, която се разпределяла по равно между всички собственици или по 30 лв. на вход – пари, които са използвани през последното десетилетие за поддръжката на стълбищата, за месечните сметки за ток и т.н.
Всичко обаче се променя преди около година – малко след като бе обявена пандемията. Днес въпросното семейство на първия етаж твърди, че портиерната е тяхна собственост, разказа адв. Даниела Коларова. Нещо повече – оказва се, че на кадастралната карта на Бургас въпросната стая от около 30 кв.м. въобще не е отбелязана като отделна от апартамента на първия етаж.
„Това е една несправедливост на Кадастъра. По действащата карта това общо помещение влиза в рамките на жилището. Когато разбрахме за тази грешка, всички собственици от блока започнахме да процедираме по законовия ред. Изготвихме проект за изменение на схемата на апартамента на въпросното семейство. Внесохме проекта в Кадастъра, откъдето ни увериха, че той отговаря на нормативните изисквания и ни дадоха удостоверение. Процедирахме и към конкретното изменение. Тогава обаче започнаха проблемите“, разказва адв. Коларова.
Семейството изпраща възражение, в което пише, че те „... са плащали наем в продължение на 10 години и е налице придобиване на портиерната в тяхна полза по давност“. Това, според адв. Коларова, е категорично невярно и не отговаря на никакви съществуващи наредби и правни норми в България. С това възражение обаче от Кадастъра приемат, че е „налице спор за материално право“ и постановява отказ да измени кадастралната карта.
„Отказът на тази институция да нанесе корекцията, предвид всички представени от мен доказателства, включително нотариални актове, на базата на едни голи думи е абсолютно неправилен. Това ни хвърля в допълнителни разходи и излишно хабене на нови нерви. Кадастърът не защитава интересите на 69 собственици на жилища в блока и си измива ръцете“, коментира адв. Даниела Коларова.
Тя е категорична, че с въпросният имотен скандал се създава прецедент, който, ако не бъде разрешен, може да създаде условия и други да се „възползват“ от подобни ситуации в жилищните блокове в страната. А такива има много. „Тези хора са закупили имот от 70 кв.м., реално ползват 100 кв.м. и не само го ползват, но и вероятно искат да го продадат, като ощетят всички собственици на общите части в лицето на тази портиерна“, заключва адв. Коларова.
Флагман.бг е с готовност да предостави отговор на всички засегнати страни по този казус!
Като не си запознат, не пиши.
Няма да мълчим и да си траем.
данък предполагам йок:-)
2. Описано ли е в натуралните актове на всички съсобственици каква част от общите части имат, от една страна, а от друга - портиерната част от общите части на сградата е. Първоначално в по-глямата си част това са били ведомствени жилища. Интересен спор, в който май и двете страни не са прави. На какво основание и кога портиерната е станала обща част? Има ли скрючен договор за наем, кой и на какво основание го е подписал? Вземан е наем, а плащан ли е данък? Все въпроси, въпроси .... А пък за Андрешковците, направи ли си сметката без кръчмар, трябва да има отделна проверка и следствие за ползване на документи с невярно съдържание с цел придобиване на имущество за лично облагодетелстване.