Инфекциите на стъпалата- най-честия проблем при болни от диабет
В медицински център „Света София“ безплатно се извършват манипулации при страдащи от диабетно стъпало
Инфекциите на стъпалата са най-често срещаните проблеми при пациенти с диабет. Те са предразположени към инфекция от този тип поради компроментиран съдов аут-флоу, получен в следствие на диабета. Локална травма в допълнение към микросъдово заболяване може да доведат до различни инфекции на стъпалото, които обхващат спектъра от най-обикновен, повърхностен целулит до хроничен остеомиелит.
Инфекциите при диабетици са трудни за лечение, тъй като имат нарушена микросъдова циркулация, което ограничава достъпа на фагоцитни клетки до инфектираната област и води до недостатъчна концентрация на антибиотици в засегнатите тъкани. Късното усложнение на диабета - диабетното стъпало има три форми: невропатична (засягаща периферните нерви); съдова (засягаща артериите) и смесена.
Лечението на диабетно стъпало зависи от неговия тип и механизъм на развитие. За невропатичната форма са характерни зачервена кожа на стъпалото, значителна деформация на стъпалото (с костна слабост или фрактура, колапс на ставите и евентуална поява на т.н. „стъпало на Шарко“); , значителен оток, промяна в структурата и цвета на нокътните плочки, особено при гъбична инфекция, на места - изразена хиперкератоза (кожни израстъци, които са склонни да се отлепят), язви, локализирани по плантарната част на ходилото, запазени артериални пулсации, топло на допир стъпало.
Исхемичната форма се характеризира със следните прояви: цианотична кожа; липса на деформация на стъпалото, минимален оток, промяна в структурата и цвета на нокътните плочки, наличие на некротични зони, силно редуцирани, а в определени случаи - липсващи артериални пулсации, стъпало хладно на допир.
Смесената и исхемична форми представляват 80% от всички случаи. При тях има реален риск от поява на рани и язви, от развитие на гангрена, което би могло да доведе до ампутация и понякога - до летален изход. Рискът от ампутация е около 40 пъти по-голям, сравнено с хора, които не страдат от диабет.
Хроничната артериална недостатъчност има 4 стадия: асимптоматичен, болки при ходене, болки в покой и раневи стадий. За съжаление, при диабетиците от първия безсимптомен стадий много бързо може да се премине към раневия стадий с поява и на сетивни нарушения. Много често се наслагват и инфекции, а хората търсят лекарска помощ, едва когато вече са образували рани с авансирала стъпална инфекция.
Важното е, когато имате някои от изброените по-горе симптоми или оплаквания незабавно да потърсите съдов специалист или ангиолог, който при необходимост да ви пренасочи към съдов хирург, с цел състоянието ви да бъде овладяно на време и да се приложи таргетно лечение спрямо типа диабетно стъпало и да се избегнат някои от по-тежките и необратими усложнения, изброени по-рано.
От този месец в медицински център „Света София“ функционира кабинет по диабетно стъпало. В него д-р Елена Домусчиева от Клиниката по съдова хирургия на университетска болница „Дева Мария“ извършва консултации и манипулации на трудно зарастващи рани по краката и проследяват оздравителния процес. Благодарение на вътрешната организация, дейността на Кабинета по диабетно стъпало е безплатна, а терапията е достъпна за широк кръг от хора. В Кабинета по диабетно стъпало се прилага съвременно лечение с последно поколение превръзки.
Кабинетът по диабетно стъпало работи с предварително записан час на тел. 056/ 845083 или онлайн на www.saintsofia.com