Дивото къмпингуване отива в историята, новата наредба спъва феновете на безплатната почивка
Условията са неизпълними, коментира Йордан Ибришимов от „Българско кемперско общество“. Регламент трябва, каза пък кмета на Царево
Дивото къмпингуване отива в историята. Условията, която налага новата наредба, са неизпълними и през нея прозира желанието да се развие този сектор - туризмът, вместо да се развива, каза в "Денят започва" Йордан Ибришимов от Българското кемперско общество. Той влезе в студиото на БНТ, за да коментира предложените изменения в правилата за кемпери.
Кметът на Царево инж. Георги Лапчев пък каза, че и новата наредба не е пълна. „Дори и да беше обаче, нямаше да има смисъл, защото има нещо по-важно – Закона за дивото къмпиране. Докато не се регламентира какво точно е къмпирането и какво позволява този закон, всеки следващ нормативен акт няма да има смисъл, тъй като това е безплатна почивка където и когато си поискаме“, добави той.
Докато не се уточни какво може и къде да се къмпира, всяка наредба ще е безсмислена, подчерта градоначалникът.
Кой ще инвестира за къмпинг, ако до него ще има безплатно къмпиране, попита той.
Каравани, кемпери и палатки ще могат да бъдат разполагани в парцели по Черноморието, но на не повече от 70% от площта на конкретен парцел и в отстояние на обектите от 3 метра един от друг. Самите имоти трябва да са регистрирани в общините, а техните собственици е нужно да представят план, да осигурят извозване на отпадъците и да регистрират хората, които отмарят там. Това са част от новите предложения, каза водещата на „Денят започва“.
„Условията от тази наредба са неизпълними. Трябва да се извадят много документи, което е трудно. Нашите институции не са от най-бързите и това ще коства много време на хората, желаещи да обособят такива места за къмпиране. Три години най-много може да се занимава с тази дейност. Какъв е смисъла? Това е абсолютна безсмислица“, коментира Йордан Ибришимов.
„Свободното къмпингуване се наложи в България поради факта, че цялата инфраструктура, която имахме от къмпинги беше унищожена. Преди 1989 г. бяхме много добра дестинация. Много малко къмпинги се запазиха, защото край морето апетитите за строежи са големи“, добави той.
„В страни, в които е развит къмпинг-туризма, може да забраниш свободното къмпингуване, защото това не е в интерес за хората, които са инвестирали в къмпингите, но в България нашата инфраструктура е нулева. От 401 млн. нощувки за 2017 г. ние имаме дял от 58 000. Това е 0,015% от този бизнес“, заяви Ибришимов.
„Ако искаме да поставим каравана или палатка на определено място, трябва да има осигурен транспорт, охрана, химическа тоалетна, да е осигурено сметоизвозване. Поставянето им трябва да е от май до септември и само на места, които са определени от местната администрация“, обясни репортерът Давид Сукнаров.
„Никога не сме се опитвали да забраним дивото къмпиране, а да направим регламент за хората, които почиват там, за да не се карат. Проблемът дойде от самите тях заради отпадъците. Върховният административен съд отмени част от тази наредба, с която общината можеше да се санкционира недобросъвестните къмпиращи“, каза пък кметът на Царево.
„След като законът позволява на някой да влезе в имота ви, да си опъне палатката и да не може да го изгоните и след това да получите акт от общината заради нерегламентирано сметеще в имота ви, е ясно, че ще бъдете ядосан. Факт е, че когато имахме възможност да глобяваме, бяха регулирани нещата. След като падна глобата, стана така, че общинския служител трябва да размахва пръст. Е, няма да го прави това“, добави той.
„Може да се въведат такси, билети за къмпингарите. Може с приложение да си плащаш от телефона. Общината трябва да има приходи от тази дейност“, каза пък Йордан Ибришимов.
2. Тъй като може би само аз съм се разбрал за последното изречение ще поясня за да ме разбереш и ти . Съгласен съм с всичко, което написа относно регулирането на къмпинги . И трябва стане точно така. От дете ходя по палатки и не смятам да спра, ако това е позлволено от закона. Това че обичам къмпингуването не означава, че не ме е гнус от това в какво положение се оставят площите където се прави това. Защото 60 % от къмпингуването е ебаси отвратителната история. И очевидно можем да чистим ако има някой, който да ти е събрал пари и да ти каже - "Този боклук си го почистете преди да тръгнете" . Ако ни трябва падарин за да си чистим всички - съгласен съм. Да направим това удоволствеие обвързано с падари.
3. По-големият проблем според мен не са хотелите. Нищо лошо няма и хотели да има, ако всичко при тях е в ред ( да , в България има и такива хотели). По-големият проблем е А.- трябва да има ясни правила за всички , Б.- те трябва да се спазват. Има и хотелиери и къмпингари, които го правят без да им е необходимо да е написано - защото са хора. Но това се пише в момента , защото онези със селяндурския манталитет винаги надделяват над възпитанието. И това важи и за двете касти.
Иди питай своя вожд Сланинова и тя ще ти го каже.
Ама аз те питам, що не идеш в Гърция на див къмпинг? Или в Германия, Австрия?
И, въобще, аз заривам огъня. Явно няма да се разберем. Лек ден.
Ганьо обича нещата да са без пари. Че и някой да ти даде и нещо...Но, защо Ганьо не отидеш да къмпингуваш диво в Гърция?
3-то Темата за това, че ще има адски много свестни хора, които си спазват правилата по-долу е изчерпана. Факт е че тази Наредба е резултат от безобразията на повечето караванджии и палаткаджии. Казвам го като човек, който обича да ходи на палатка, но както беше писал един човек по-горе все по-често ми се случва да почиствам преди да си разположа палатката и след като я прибера. Ами сори, ама и двете касти ми развалят морето, планините и всичко. Както трябва да им забранят да строят, така и да къмпингуват, като не знаят как се прави.
Само да те питам, като се оглеждаш първо за къмпинги, намираш ли ги, щото аз почти не. Също така, много разпространените в страните с развита инфраструктура в тази област, почивалища, където да спреш, изхвърлиш потребената вода и хим. тоалетна, налееш нова и т.н. Покажи ми едно такова място. Иначе закони лесно се пишат - чукча писател. В момента в България да отвориш къмпинг е по-сложно отколкото да изпратиш човек на Марс, но на Лапчев (какво име, а, нищо случайно няма) дивото къмпингуване му е виновно, че не отварят нови къмпинги.
Няма да решим казуса, но поне поцъкахме по клавиатурата. Нещата, обаче, никога не са такива, каквито се опитват да ни ги представят, но най-лесно е да се забрани. То затова от толкова забрани, никой не ги спазва.
Само дето проблемът е с манталитета. Дрогираните палаткаджии (има и нормални разбира се) бяха научени, че за тях е като за Шиши - закони няма.
Тях наредби не ги вълнуват. Закони не ги ловят. Ще си серат където искат, а друг ще чисти. Те са като ромите - имат само права :)
Иначе аз съм от автоботите по принцип. Къв е тоя въпрос от кои съм ? Що в тая държава винаги някой трябва да е от някои ? Всички сме български граждани. Трябва дали да имам и някаква друга принадлежност?!
Аз съм от тия, които като ще ходят на палатки край море или на планина първо оглеждам дали има къмпинг или хижа наоколо. И също така съм от тия дето не обичат нито Хотели, нито кемпери на места, които следва да са достъпни за всички - защото пречат еднакво. Друг пример на Цигов чарк преди 4 години направиха спа, точно между всички хижи - е човек оттогава на татък администрацията на хотела пуска редовно сигнали срещу всички гости на хижите за щяло и нещяло. Същата форма на тормоз е .
Напълно съм съгласен с теб по отношение на почистването.
Точно чистенето е проблема според мен. Тия наредби ги правят заради хората без манталитет . И покрай тях го отнасят всички останали. Въобще не твърдя, че подобни правила са нещо прекрасно, ама до там я докарахме . Глупостта се лекува само с пръчка засъжаление.
"В страни, в които е развит къмпинг-туризма, може да забраниш свободното къмпингуване, защото това не е в интерес за хората, които са инвестирали в къмпингите, но в България нашата инфраструктура е нулева."