Държавата нямала пари за психичноболните. Кой е виновен за жестоката драма в Бургас?
Проблемът е, че я няма системата от грижи, поради което близките им се натоварват, коментира д-р Цветеслава Гълъбова
Риск от опасно поведение при психичноболните винаги има. Това каза в „Денят започва“ по БНТ психиатърът Цветеслава Гълъбова, след като й бе зададен въпрос за жестоката драма в Бургас. Тя коментира защо се стигна до това жена да бъде пребита от брат си, след като мистериозно изчезнало прокурорското постановление за въдворяване в център за психично здраве на мъжа, който бил с биполярно разстройство.
Психична болест и опасно поведение обаче не са равнозначни понятия, изтъкна психиатърът.
„Проблемът у нас е, че не е направено необходимото, за да се минимизира риска от подобни инциденти, че няма грижа извън болниците за нашите пациенти. Тази грижа е обемна, скъпа, изключително ресурсоемка и за съжаление тази система я няма“, добави тя.
Жестока драма: Психичноболен от Бургас преби сестра си, кани се да убие децата ѝ
Къса се връзката между болничното лечение и извънболничното проследяване, ангажиране на психичноболния с дейности, коментира д-р Гълъбова.
Психичноболните са оставени на грижата на своите близки докато ги има, а след това – на държавните болници, добави тя.
Близките на пребитата бургазлийка казват, че в момента, в който брат й не е болница, спира да си пие лекарствата, уточни водещата.
Не е решение един човек да прекара живота си в болница, отговори лекарката.
„Между 250 и 300 психичноболни живеят в 12-те държавни психиатрични болници. Това е недопустимо. Те няма къде да отидат, не ги искат никъде“, добави тя.
Проблемът е, че я няма системата от грижи, поради което близките се натоварват и в един момент не могат да се справят със ситуацията, обясни д-р Гълъбова.
Според нея трябва да се работи по приеманите през годините стратегии за психично здраве. Тя изрази опасенията си, че и последната Стратегия, която е била приета преди два месеца, има риск да остане само документ, както всички предходни стратегии досега.
По думите й държавата трябва да поеме повече действия и отговорност по отношения на условията за психичноболните. „Нужно е да се разкрият дневни центрове, центрове за психичично здраве и да се изградат нови психиатрични стационари, които да заместят сега съществуващите. Трябва и да се изгради система за извън болнична грижа, в която да се включат много психолози и социални работници“, заяви психиатърът.
„Връзването на пациенти се нарича терапевтична имобилизация и това се налага, за да не се нарани болния или да не нарани някого. Не се прилага, ако има мека стая, но в България е само една. Там всички мебели са тапицирани“, каза още д-р Гълъбова.
Даже имаше и едно вице дето обиждаше майките на децата с увреждания, ама не се сети да "нахрани" и лудите
ти пък го избиваш на политика......
кой,какво откраднал......???
ми крадни и ти ве.....ма не можеш и те е е яд.....хахаха......
Но явно това са приоритетите....
Държавата сме всички ние! Но явно имаме по-важни проблеми - кой какво и от къде откраднал....
Има...не прегледани.......
мухахаха.......