При 10% от момченцата тестисите не се спускат в торбичката на скротума
До първата годинка на детето е добре да има план за действие и евентуално да бъде оперирано
При около 10% от момчетата се среща диагнозата крипторхизъм, сочи статистиката. Състоянието е познато като „скрит“ или "задържан" тестис и се проявява както едностранно, така и двустранно. Проблемите с уро-гениталната система са често срещани при момченцата, разказва проф. д-р Красимира Калинова. Тя е един от малкото останали специалисти по детска хирургия в България и е гостуващ лекар в университетска болница „Дева Мария“ в Бургас. Проф. д-р Красимира Калинова ще преглежда децата на Бургас на 22 май след запазване на час на 056 89 62 62.
Нормалното местоположение на тестисите е в скротумната торбичка и „задържането“ им на всяко по-различно място води до усложнения. Тестисите могат да останат както в коремната кухина, така и в ингвиналния канал. И в двата случая липсата им е очевидна, но няма субективни оплаквания и родителите могат да неглижират проблема с надеждата, че ще се оправи от самосебе си. При всички случаи, ако няма спонтанно слизане на тестисите в скротума след 6 месечна възраст, е време за консултация с лекар. Особено важно е родителите и личният лекар на момчетата да са запознати с този важен медицински проблем и да потърсят съответния специалист -детски хирург или детски уролог. Погрешно е да се разчита на това,че с увеличаване на обема на тестиса в годините те ще достигнат до скротума. Хормоналното лечение също не е правилния избор на лечение-води до преждевременен пуберитет и се отрича в съвременния етап. Т.н."асансьорен тестис" е състояние,което налага специалистът да прецени необходимостта и времето за операция.
До първата годинка на детето е добре да има план за действие и евентуално да бъде оперирано. Лечението на тази диагноза е специфично. Необходимо е да се направи ултразвук на скроталната област и да се съпоставят размерите на двата тестиса. Данните сочат, че след тази възраст всеки месец бездействие намалява герминативните клетки, отговорни за сперматогенезата, с 1%. Това прави крипторхизмът една от най-честите причини за мъжки стерилитет. Нелекуваният крипторхизъм може да доведе и до туморни образувания на задържаните по-нагоре тестиси,във връзка с повишената температура в коремната кухина и ингвиналния канал, сравнена с тази в скротума. В процентно отношение 20 пъти по-висока е честотата на тестикуларните тумори при мъже с данни за крипторхизъм.
Операцията е в раздел еднодневна хирургия и децата се изписват до 24-я час след нея. Много често при интервенцията се отстранява съпътстваща херния. Двигателната активност на децата се възстановява бързо в рамките до седмица.