СЗО алармира: Дългото работно време е сериозна опасност за здравето
Експерти: То води до хиляди смъртни случаи всяка година
Работата над 55 часа седмично може да представлява "сериозна опасност за здравето", установява ново проучване.
Дългото работно време води до хиляди смъртни случаи всяка година, в тенденция, която се задълбочава от икономическата несигурност поради пандемията от коронавируса, заяви Световната здравна организация (СЗО).
В първото глобално проучване за загубата на живот, свързана с по-дългото работно време, статия, публикувана в списание "Environment International" показва, че 745 000 души са починали от инсулт и сърдечни заболявания, свързани с дългото работно време през 2016 г. Изследването също така отбелязва, че броят на хората, които работят дълги часове, се увеличава и в момента възлиза на 9% от общото население на света, съобщава БГНЕС.
"Работата от 55 часа или повече на седмица е сериозна опасност за здравето", каза Мария Нейра, директор на Департамента по околна среда, изменение на климата и здравеопазване на СЗО. "Това, което искаме да направим с тази информация, е да насърчим повече действия и по-голяма защита на работниците", каза тя.
"Пандемията от COVID-19 промени значително начина, по който работят много хора", каза генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.
"Работата от разстояние се превърна в норма в много индустрии, като често размива границите между дома и работата. Никоя работа не си струва риска от инсулт или сърдечно-съдови заболявания. Правителствата, работодателите и работниците трябва да работят заедно, за да постигнат съгласие относно ограниченията за защита на здравето на работниците", добави Гебрейесус.
СЗО и Международната организация на труда (МОТ) изчисляват, че 398 000 души са починали от инсулт и 347 000 от сърдечни заболявания през 2016 г. в резултат на работа поне 55 часа седмично. Между 2000 и 2016 г. броят на смъртните случаи от сърдечни заболявания, свързани с дългото работно време, се е увеличил с 42%, а от инсулт с 19%. Изследването заключава, че работата 55 или повече часа седмично е свързана с 35% повишен риск от инсулт и 17% по-висок риск от смърт от исхемична болест на сърцето, в сравнение с работа от 35 до 40 часа седмично.
"Пандемията ускорява развитие, което може да подхрани тенденцията към увеличаване на работното време", каза СЗО.
Изследователите казват, че 72% от жертвите на преумора през 2016 г. са мъже, предимно на средна възраст или повече. Изследването също така показва, че хората, живеещи в Югоизточна Азия и региона на Западен Тихи океан, са най-засегнати.
Ограничаването на часовете на работа ще бъде от полза за работодателите, тъй като е доказано, че това повишава производителността на работниците, каза техническият директор на СЗО Франк Пега.
Източник: Днес.бг