×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тийнейджъри откраднаха кола в Чепеларе и се натресоха в стълб с нея
  • След среднощни дебати и 18 часа заседание: България има приет бюджет на първо четене
  • Макрон: Русия е заплаха за Европа, трябва да се въоръжим
  • Лидерите на страните от ЕС се събират в Брюксел
  • Тръмп разговаря с Трюдо за митата
  • В Германия живеят 1,25 млн. украинци, сочи изследване, но само 20 % от тях работят
  • Сирийските власти ще унищожат химическите оръжия на Асад
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

IT гимназията в Бургас пуска най-актуалната специалност - „Програмиране на изкуствен интелект"


27 Април 2021, Вторник, 16:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Новата учебна дисциплина се реализира по идея на кмета Димитър Николов

Още от тази есен в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас ще започне обучение в най-актуалната и търсена в цял свят специалност – „Програмиране на изкуствен интелект“. Новата учебна дисциплина, свързана с високите технологии, е предложена и се реализира по идея на кмета Димитър Николов.

„За развитието на икономиката от значение е наличието на специалисти, готови да създават съвременни решения за оптимизиране на процесите и управлението. Надявам се повече бургаски ученици да изберат да изучават и да практикуват професиите на бъдещето“, сподели кметът Димитър Николов.

Инициативата е подкрепена от компаниите от ИТ сектора, които са членове на училищното настоятелството на Професионална гимназия по програмиране, двата бургаски университета и местния бизнес, а Министерството на образованието и науката вече одобри новата специалност в единния класификатор на професиите в направление „Компютърни науки“ – „Програмиране на изкуствен интелект“.

По тази специалност ще бъде реализиран прием през новата учебна 2021-2022 година от 24 ученици. Курсът на обучение ще бъде пет години, а професионално-квалификационната степен, с която ще завършват гимназистите – трета. Балообразуващи оценки за приема ще бъдат: български език и литература, и математика от Националното външно оценяване, както и оценките от свидетелството за основно образование по математика и физика.

За целите на обучението по новата специалност е предвидено изграждането на специална лаборатория в новостроящия се корпус на гимназията по програмиране, а преподавателите ще преминат квалификация в чужбина. В курса на обучение ще бъде включено учебно съдържание, налично в две от най-големите световни ИТ академии - Microsoft Academy и CISCO Academy. В нея ще се изучават най-важните и широко разпространени програмни езици – C ++, Java, Lisp, Prolog, Python and R.

Завършилите „Програмиране на изкуствен интелект“ ще могат да се реализират в ИТ индустрията, където ще създават решения за даване на прогнози за процеси, анализ и обработка на данни и създаване на приложения, които ще се самообучават и ще помагат на хората в ежедневието, както и в сложни процеси, свързани с вземане на решения.

Последните проучвания показват, че светът непрекъснато се променя и се автоматизира чрез роботи и алгоритми, а докато цифровата икономика се развива, търсенето на традиционни специалисти намалява поради динамиката на технологиите. Тези работни места ще изчезнат съвсем, но конкуренцията се увеличава бързо в традиционните професии и много хора, които влизат в тези професии, ще работят все повече за по-ниски доходи. От друга страна, в новите индустрии йерархиите не са добре установени, тъй като уменията, необходими за извършване на работата, съществуват отскоро. Именно тези нови индустрии ще задвижат следващия икономически подем.

Повече за сроковете на кандидатстване за предстоящата учебна 2021-2022 година може да научите на: https://ruoburgas.org/-v-.html


В категории: Бургас


Отвлякоха момиче като на филм
Отвлякоха момиче като на филм 06/03/2025, Четвъртък 10:23 0
Флагман.БГ Остават ли САЩ и Европа партньори? Остават ли САЩ и Европа партньори? 06/03/2025, Четвъртък 10:03 1
9
Коментара по темата
9.
Филия с мас
27.04.2021 19:31:20
2
3
Сега ще програмират Бойко да стане по-умен
8.
"Явно това е
27.04.2021 18:23:41
1
4
маркетингова програма за набиране на кандидати за обучение."

Не, това е пропагандна кампания на НЕнормалното бъдеще! Ако те интересува, става дума за трансхуман (transhuman).
7.
Изразих
27.04.2021 16:57:42
0
2
сексуални желания към изкуствения интелект като цяло, не дори директно към вдъхновителя на идеята или вас, и ще ги повторя! Като една прогресивна медия, не можете да пречите на каквато и да било любов и секс!
6.
ALT
27.04.2021 16:53:46
1
5
На този етап децата трябва да учат най-вече математика и английски език. Кандидатстудентските изпити все пак са по тези предмети.
Ранното специализиране води до загуба на интерес.
Явно това е маркетингова програма за набиране на кандидати за обучение.
5.
:-)
27.04.2021 16:21:54
0
3
Да допълня четвъртата страна- Унгария. Там беемве прави завод с 5000 заети.
4.
*********
27.04.2021 16:21:16
0
2
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
3.
:-)
27.04.2021 16:20:02
1
9
По-рано днес постнах заглавия от сайтове за ЧЕТИРИ завода, които се строят в съседни страни: Румъния, Сърбия и Турция. За България срещнах инфо, че сме заляти със стари гуми. И изведнъж в БУРГАС (!!!!) ще имаме сепетеу по програмиране на изкуствен интелект!!! Ти да видиш!!!! За справка: "Пролог (Prolog) е компютърен език за логическо програмиране. Името Пролог е акроним от PROgramming in LOGic. Създаден е от Ален Колмерое, Филип Ръсел и Робърт Ковалски през 1972 г."
2.
баце Митко
27.04.2021 16:13:26
1
8
Само да не стане като с техникума в Граматиково по бай Тошово време
1.
Колю Фичето
27.04.2021 16:11:14
0
18
Не е нормално деца в сердния курс на образование да бъдат мъчени с такава тежка и променяща се материя като AI. Но това кметчо слънце няма как да го знае. Важното е да има високопарни фрази, нищо, че са неадекватни и бесмислени. За сведение: в университетите Artificial Intelect се изучава като магистърска програма (и за да си успешен ти трябват поне 5 години software development практика) .
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тя загуби близнаците си, но не и надеждата за живот Тя загуби близнаците си, но не и надеждата за живот Понякога бедите идват за добро, а мечтите не се сбъдват заради нещо по-хубаво Баронът от Кумлука Богдан Щерионов остава в ареста, пребил зверски съсед Баронът от Кумлука Богдан Щерионов остава в ареста, пребил зверски съсед Пострадалият е със средна телесна повреда Български град завря заради високи сметки за тока, излиза на протест Български град завря заради високи сметки за тока, излиза на протест Не може да плащаме ток между 800 и 1000 лева, гневят се петричани  Очаква се още по-евтино гориво до Великден, прогнозира експерт Очаква се още по-евтино гориво до Великден, прогнозира експерт Борсите вече не реагират на думите на Тръмп, пазарът сам определя цената на петрола, твърди Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация Бизнесът по морето отново се сблъсква с познат проблем Бизнесът по морето отново се сблъсква с познат проблем Има недостиг на кадри А дали тези двамата не играят цирк, за да вдигнат рейтинга на Светлана в "Хелс Китчън" А дали тези двамата не играят цирк, за да вдигнат рейтинга на Светлана в "Хелс Китчън" Цирковете станаха прекаленни, май пресолиха Гръм в "Ергенът" Гръм в "Ергенът" Дама от миналото на Мартин разтърсва предаването Почина известен български журналист Почина известен български журналист Културната общност в Смолян загуби един талантлив творец, със свой личен принос  в развитието на Родопския край Ралица Паскалева и Павел Николов идват в Бургас Ралица Паскалева и Павел Николов идват в Бургас Първата спирка на грандиозното турне на любимото телевизионно предаване е в сърцето на Южното Черноморие Бургаската полиция задържа двама апаши Бургаската полиция задържа двама апаши Бандитите са направили пълни самопризнания
Три автомобила катастрофираха в... Три автомобила катастрофираха в... Инцидентът е марко преди Казичене  "Маркет Линкс": 27% е доверието в кабинета "Желязков" "Маркет Линкс": 27% е доверието в кабинета "Желязков" Доверието към Народното събрание също расте, като то получава с 5% повече от стария парламент - 27% Отвлякоха момиче като на филм Отвлякоха момиче като на филм 24-годишният водач е от Перник и е задържан Тръмп с "последно предупреждение" към "Хамас": Адска разплата, ако не свободят незабавно всички заложници Тръмп с "последно предупреждение" към "Хамас": Адска разплата, ако не свободят незабавно всички заложници Това е отстъпление от дългогодишната политика на Съединените щати да не влизат в пряка връзка с терористични групировки Снощи светът загуби музикална легенда Снощи светът загуби музикална легенда Напусна ни Рой Айръс Мъж осъди кино за дълги реклами преди филма Мъж осъди кино за дълги реклами преди филма Сблъсках се със загуби, които не може да се изчислят като пари, написал Абишек Голяма грешка в небето: Изтребител изпусна 8 бомби неволно и уцели... Голяма грешка в небето: Изтребител изпусна 8 бомби неволно и уцели... Къщи и църква са поразени по погрешка, няма данни за загинали За нищо на света не подарявайте тези неща на 8 март За нищо на света не подарявайте тези неща на 8 март Това са изключително глупави подаръци  Тръмп с "последно предупреждение" към "Хамас" Тръмп с "последно предупреждение" към "Хамас" Ето какво пише президентът на САЩ Сложи си нови гърди, за да угоди на шавливия си мъж, но той пак й изневери Сложи си нови гърди, за да угоди на шавливия си мъж, но той пак й изневери Виждах жените, с които го правеше, и си помислих: Изобщо не приличам на тях, споделя Яна Крамер
Лъчезар БОГДАНОВ, бивш министър Лъчезар БОГДАНОВ, бивш министър Сега е моментът да станем член на еврозоната и на клуба на богатите Виц на деня Виц на деня -Защо си продаде тромпета?
-Защото съседът си купи пушка.
Виц на деня Виц на деня Канибал посетил Европа.
- Как беше храната? - питат го членовете на племето.
- Нечовешка.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако не получаваш критики, значи нещо не е както трябва
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори