Цигани и турци ли са рибарите в Рибарското селище?
Трябва да се престане с налагането на този отменен турцизъм, иначе защо да наричаме комплекс "Изгрев“ – Атанас кьой
Цигани и турци ли обитават Рибарското селище, че институции, медии и политици неправилно го наричат „Ченгене скеле“? Този турцизъм, означаващ „Циганско пристанище“, изобщо не кореспондира с произхода на морските вълци от Рибарското селище, а и освен това е заличен преди 10 години и не трябва да се употребява, когато става дума за тамошните рибари.
Рибарското селище е създадено през 1974 г. в устието на потока, идващ от с. Росен, който /видно от приложената карта от XIX в. и google maps/ е на съвсем различно място от бившето с. Ченгене скеле, съществувало в устието на р. Маринка. През януари 2006 г. Общински съвет – Бургас взема решение рибарското селище да получи статут на селищно образувание с местно значение с име “Рибарско селище”, съгласно предвижданията на Териториално – устройствения план на Общината.
На 13 септември 2011 г., с решение по т. 48 от дневния ред на заседание на Общинския съвет, отразено в Протокол №52, са преименувани редица обекти с общинско значение – местности на територията на община Бургас. По силата на това решение, парк „Отманли“ става парк „Росенец“, а местността „Ченгене скеле“ – „Рибарското пристанище“. Въпреки това, в документи на община Бургас и изявления на нейни представители, по отношение на селището, продължава официално да се използва отменения турцизъм „Ченгене скеле“, така наричат и културно-историческия или етнографски комплекс, който в момента създаваме там.
На официално питане от моя страна преди 2 месеца ми бе отговорено писмено, че общината използва името „Ченгене скеле“, защото комплексът бил именуван така. Аз не мога да разбера от кого е именуван така, след като в решението на Общинския съвет от 19 декември 2019 г. за кандидатстване с този проект по ОП „Региони в растеж“, няма такова нещо. Там единствено пише, че обектът се намира в местност „Рибарско пристанище“/бивше „Ченгене скеле“/.
Имената на общинските обекти, местности, селища и пр. обаче, не се изменят с документ, написан от някой общински чиновник, а чрез сложна и дълга процедура, по реда на Наредбата за именуване и преименуване на общински обекти на територията на община Бургас, включваща и обществено обсъждане на имената.
Такава процедура по отношение на Рибарското селище не е провеждана, следователно то няма как да се нарича „Ченгене скеле“. Същото се отнася и за строящият се там комплекс. Може на някого този турцизъм да му се струва много етнографски или културно-туристически, но не е коректно заради това да започнем да реставрираме вече отменени чужди названия от османско време.
А и това противоречи на цитираната Наредба, според която е необходимо „пълноценно използване на възможностите на българската национална топонимия“ и „При именуване на обекти с имена с небългарски произход се спазват следните правила: при наличие на утвърден превод на името на български език, се използва то.“
Аз не смятам, че трябва да виним когото и да било, всеки прави грешки, а в този случай грешката е поправима. Просто трябва да се престане с налагането на този отменен турцизъм. Иначе защо да не започнем да наричаме к-с „Изгрев“ – Атанас кьой, к-с „Меден рудник“ – Кара баир, кв. Лозово – Баа Тарла, кв. Долно Езерово – Вая кьой и пр.
България е ХРИСТИЯНСКА държава, българите все още сме мнозинство. Разликата от българин и български гражданин е от земята до небето. Всички цигани се водят български граждани, но те никога не са били и няма да бъдат българи. Същото е и с мюсюлманите.
СЕ ОКОПАВАТ ЕВТИНО ЗА ВЕЧНИ ВРЕМЕНА. АКО ГИ ПОГЛЕДНЕТЕ ПО ЗАДЪЛБОЧЕНО СА ВСЕ ОТ ТЪНКИТЕ ПРОФЕСИИ С ПОВЕЧКО ВЛАСТ.
Сега вече се навързаха-"Ченгене скеле", "Рибарско пристанище", "Нефтопристанище", "Доган сарай"-всичките в един залив !
Последният как ще му променим името, като се намира на нос "Чукалята" (пак турско име)??
Промяната им не ги прави по-малко или повече български!
Поне в това отношение можем да вземем пример от братята американци !При тях 50% от имената са си индианските названия и на никой не му е дошло и наум да ги променя !
Виж ако обекта е имал преди това хубаво българско име и турците са го променили, тогава да, трябва да се върне българското...Като например Плиска, Преслав , Търново , р.Марица, Арда, и пр. които по турско са имали други имена !
Пък и мисля, че не това е най-важното...!
Бутане и махане на тази мизерия
Отманли не знам какво означава и дали е турска дума, но просто ми харесва повече.
Не забравяйте че България е мулти-религиозна мулти-етносна държава.
Няма българин всички са сбирка от етноси.
Чужди думи ни обогатяват речника.
Чужди думи са ни връзката с света.
Трябва да се търси ползата от едно име.
Ако името е лош слаб брандинг трябва да се преименува.
Целта на едно място е да се развива.
Също Бургас е чуждо име, неточно име, име което нито един чужденец не споменава с някаква любов както например би направил като произнася Любов или Аморе или Санта Барбара.
Предлагам да спрете да се правите на патриоти защото БЪЛГ значе сбирка на хора.
Сменете името на Бургас защото има няколко турски селца с това има и някакви испански и гръцки. Не е приятно име.
Сменете името на Меден Рудник защото там няма рудник.
Сменете името на Черно Море защото турците грешно са му дали това име, ние имаме предложения и ги казахме на кмета Николов.
Сменете името Айтос на Аетос неговото елинско име.
Бях предложил Бургас просто да вземе името на Слънчев Бряг като създадем една дълга Община във която Бургас Поморие Несебър са просто квартали. А цялото место да се води Слънчев Бряг. Така решаваме въпроса със чужидицата Бургас.
Сменете ГЕРБ със Слави и Да България.
Вземете тази идея и ако сте отговорни гласувайте го утре, преди да са имигрирали хората напълно.