Инвестиция в акции за коя ваксина щяха да ви направят богати през 2020 г.
Над 16 пъти ръст бележи американския производител Novavax, чийто продукт дори не се предлага в Европа
Често се казва, че кризата отваря огромни възможности за инвестиция. Но докато различни глобални катастрофи водят до несигурност на финансовия пазар, някои хора са забогатели сериозно, възползвайки се от ситуацията, инвестирайки във фирмите, производители на ваксини, пише visualcapitalist.com.
Откакто СЗО обяви пандемията на 11 март 2020 г., акциите на различните ваксинопроизводители са преминали през различни промени. Някои са се повишили с под 10%, докато други са удвоили или утроили стойностите си. Някои бележат и много по-голям ръст. Ако бяхте инвестирали 1000 долара през март 2020 г., колко щяхте да имате днес? Отговорът е в таблицата.
Ако хилядарката беше инвестирана в акции на Sanofi, днес щяхте да имате около 100 долара горница. Изненадващо подобна е ситуацията с AstraZeneca и Pfizer, където първоначалната ви инвестиция е щяла да се повиши с едва 120 долара. А 1000 долара в акции на Johnson & Johnson щяха да ви доведе до 25% ръст.
От тук започва интересното. При същата инвестици в BioNTech днес щяхте да имате повече от 3 пъти – 3247 долара. Стойността на акциите на ModeRNA са скочили още повече – 5 пъти. Абсолютен рекордьор обаче е компанията Novavax, чиито акции са скочили... над 16 пъти. Тези, които, умно, са заложили на нейния продукт, днес могат да се похвалят с 16 491 долара при първоначална инвестиция от едва 1000.
Последното се обяснява с това, че преди пандемията Novavax е имала годишен приход от едва 18.7 млн. долара. Анализът на фирмата през март 2020 г. е посочил, че ако компанията се впусне в надпреварата за производство на ваксини, дивидентите ще са огромни и точно заради това ваксините им днес са едни от най-използваните на пазара, макар и не в ЕС.
Ниските стойности на ръст в акциите на Sanofi пък се обясняват с това, че компанията дори преди пандемията е била от най-печалившите на пазара – с 40.5 млрд долара годишен приход.
Ако трябва да поставим всичко това в перспектива, анализатори очакват общите продажби на ваксини до края на пандемията да достигнат до 100 млрд., от които 40 млрд. да са чист приход след данъци.
В същото време обаче дори когато конкретен пазар е в разцвета си е много трудно да се определи дългосрочният лидер. Така например в пазара за мобилните телефони имаше време, в което компании като Nokia, Motorola и Blackberry изглеждаха недосегаеми. В един момент обаче те се сринаха.
По подобен начин шансът на инвеститорите да определят ясния победител от ваксинационната „война“ в началото на пандемията е бил изключително малък, а на този пазар правилата се променят почти всеки час. Който обаче правилно е предположил Novavax, днес вероятно се чувства много добре заради инвестицията, заради която е отнасял подигравки в началото на covid-19 кризата.
Я вижте dogecoin, купих 50000 акции на 12 цента едната преди 10 дена, продадох ги на 40 цента= $20000.
А има хора с по милон акции закупени на по 0.002 цента