Огромен проблем за туризма преди Лято 2021 - няма спасители
Има кадри, но те предпочитат да работят на басейн, не и на море
Очертава се да има сериозен глад за морски спасители през предстоящото лято по Южното Черноморие, установи проверка на Флагман.бг. Българският червен кръст (БЧК) днес стартира пореден курс за обучение на лайфгардове, явиха се 40 човека на възраст от 17 до 43 години, но само 7 от тях декларираха желание да работят по морските плажове. Основната част предпочитха да получат разрешително за басейн.
Нормативите, които трябваше да покрият кандидатите бяха 50 метра за 50 секунди плуване за басейн и 100 метра за 1,50 минути за море.
„Това е една хуманна професия, особено за младите хора, които трябва да се развиват, да свикнат на режим, да работят в екип“, каза старши спасителят Васил Алексиев, който ръководи курсовете.
В следващия месец той ще работи с бъдещите спасители, ще ги обучава за използването на правилни техники при спасяване, оказване на първа медицинска помощ и ред други. През юни ще има още един курс, който ще се проведе в реални полеви условия – на плажа в кв. Крайморие.
Сред кандидатите днес бе и една жена – бургазлийката Йоана Димова, която се справи блестящо и сложи всички мъже в малкия си джоб. Тя се класира на първо място в първата група. „Учила съм в Спортното, плувам откакто се помня, така че може да се каже, че това ми е естествения хабитат“, пошегува се Йоана.
За съжаление, подобни примери са малко. Мнозина от кандидатите предпочитат работата на басейн, която е по-лека, а заплатата не е много по-ниска от спасителите на море.
„Едно е да си на басейна, а съвсем друго на плажа, където трябва да следиш по 300 души наведнъж. Някои от хотелите могат да си позволят добри възнаграждения и вдигнаха нивото през последните години, докато на плажовете няма толкова пари, а само отговорности, но там се каляват истинските кадри“, коментира Васил Алексиев пред Флагман.бг.
По информация на Флагман.бг заплатите за басейн са между 700 и 1000 лева, а за море – 1200-1300 лева.
Васил Алексиев е категоричен, че БЧК създава кадри, обучава ги, но след това не могат да ги спрат да отидат в чужбина.
„И ние искаме да предлагаме по-високи възнаграждения, но не можем. Надявам се държавата да помисли в тази посока, да направи отстъпки от осигуровките, които ние да върнем обратно като заплати на спасителите. Трябва да се разбере, че спасителите вършат отговорна работа и в тях трябва да се инвестира“, каза от своя страна Николай Димитров, концесионер на плаж „Крайморие“. Според него може да се помисли и в друга посока – държавата да поеме курса на кандидатите за спасители, които плащат между 350 и 400 лева, с условието да останат поне един сезон в България.
Той е събрал изключително подготвен екип, който от години не е допуснал нито един инцидент на ивицата, но за да ги задържи инвестира сериозни средства в заплатите им и допълнителна подготовка. Димитров на няколко пъти през сезона им прави атестация, за да провери дали поддържат добрата си форма, подготвя ги и се грижи дори за хранителния режим на подопечените си.
„Лично за мен този, който предпочете да работи за море, трябва освен да е добър плувец, да е много дисциплиниран, много отговорен, защото работата изисква огромна концентрация. Един спасител работи с много хора, трябва да е наблюдателен и да не допуска грешки, защото всяка грешка може да коства човешки живот“, допълни Димитров.
Няма да има кьорав турист за спасяване през тоя туристически сезон
Демек още по-зле от миналото лято...
⸸Хамин⸸
затуй всички резервации са отменени от туристите
нямало спасители
няма и туристи
Проблемът е, че туристи няма да има, защото никой е си мръдна пръста по този въпрос.