Ядките мултивитамини, които са по-евтини от бадемите
Ето кои са неподозираните ползи от редовната консумация на тиквените семки
Тиквените семки съдържат големи количества магнезий, манган, мед, цинк, и желязо. 30 грама съдържат около 150 kcal, 15 грама здравословни мазнини и 8-10 грама растителен протеин. БГНЕС посочва какви други предимства имат тиквените семки и как да ги включим в менюто си.
Ето кои са неподозираните ползи от редовната им консумация:
Богати на минерали
Те съдържат големи количества магнезий, манган, мед, цинк, и желязо. Магнезият подобрява настроението и съня. Манганът е важен за производството на колаген, така че без него няма да имате здрава кожа и кости. Медта осигурява енергия, а желязото помага за доставянето на кислород до клетките. Цинкът поддържа имунитета, красотата на кожата и зрителната острота. Само една порция тиквени семки осигурява 14 до 42% от дневната ви нужда от тези хранителни вещества.
Помагат за контрол на кръвната захар
Изследванията показват, че този продукт помага да се избегне развитието на диабет тип 2 и намалява риска от усложнения. Това се дължи на факта, че семената подобряват регулирането на инсулина и предпазват органите от последиците от болестта.
Ще помогнат и на имунитета ви
Те помагат на организма да се бори с бактериите и вирусите, но обикновено за разлика от други полезни ядки не причиняват алергии или непоносимост.
Богати на здравословни мазнини
Това е един от най-добрите растителни източници на омега-3 мастни киселини. Те предпазват тялото от сърдечни заболявания, намаляват риска от втвърдяване на артериите и също намаляват възпаленията.
Високо съдържание на антиоксиданти
А именно каротеноиди и витамин Е. Антиоксидантите облекчават възпаленията в тялото и по този начин предотвратяват заболявания.
Можете да поръсите тиквени семки върху почти всяко ястие - от овесена каша до сладкиши и салати. Можете да ги добавите в сурово състояние към коктейли, кисело мляко, зърнени храни, десерти. Просто не се опитвайте да ги обработвате топлинно – полезните вещества в тях намаляват с високите температури.