Жителите на кв. Горно Езерово излязоха днес, за да почистят брега на Бургаско езеро „Вая“
След първото почистване – на еко зоните от западната страна на Бургаско езеро на 10 февруари тази година, сега организаторите запретнаха ръкави за почистване на брега на езерото
Денят е неделя, а мястото – брега на Бургаско езеро „Вая“ от страната на кв. Горно Езерово. Инициативата е на Академия за бойни изкуства „Хикари“ и Сдружение на риболовците „Бургаски езера“, а резултатът е по-чист бряг и заредени с ентусиазъм за нови постижения участници.
След първото почистване – на еко зоните от западната страна на Бургаско езеро на 10 февруари тази година, сега организаторите запретнаха ръкави за почистване на брега на езерото и от страната на кв. Горно Езерово.
Множеството боклуци по брега на езерото са екологичен проблем, който съществува отдавна, а почистването е важно, защото ще предотврати попадането на отпадъците във водата, от където ваденето е почти невъзможно.Бургаско езеро е едно от трите езера, които частично или изцяло попадат в границите на Бургас и които са дом на стотици видове птици. Твърдите отпадъци често са опасни за тях, заради цветовете и формите, които животните приемат за храна и поглъщат.
Ефектът върху човешкото здраве от нарастващото количество микропластмаси във водите предстои да бъде изяснен.Уникалното в днешното събитие беше, че жителите на кв. Горно Езерово откликнаха на поканата и се включиха масово в мероприятието.
„По време на много почиствания случайни минувачи и жители са ни наблюдавалибез да се включат, ноднесместните чистиха наравно с нас и то с голямо желание“, каза Рафи Янчев, председател на Сдружението на риболовците „Бургаски езера“.
Днешното събитие показа, че и една искра ентусиазъм може да промени нагласите и да изненада скептиците. След няколко часа усилена работа, участниците – изморени, но доволни, събраха над 300-те чувала с отпадъци на едно място, откъдето в понеделник Община Бургас ще ги транспортира до депото за отпадъци. Освен пряката полза от почистването, събитието беше важно и заради силния възпитателен елемент, тъй като в него участваха множество деца.
Бъдещето на България ужас.
И преди да започнете да ме хейтвате се замислете как тия боклуци са се озовали там първоначално.
Преди години след обиколка в северна Индия, отидох в Непал. Разликата в чистотата по улиците беше фрапантна! След неверооятната мръсотия в Индия, в Непал беше чисто и подредено. В петък вечер, в хотела в Катманду, в който бяхме отседнали се провеждаше някакво меропроиятие, предимно млади хора и им раздаваха някакви награди. Оказа се, че мероприятието е организирано от една тяхна телекомуникационна компания, която е инициатор на много екологични проекти. Един от тях е: всяка събота се провежда доброволно почистване на районите в които живеят. Всичко е на доброволни начала. На най-изявените и трудолюбиви, компанията в края на следващата седмица раздава награди чрез томбола - мобилни телефони, отстъпки в тарифните планове, аксесоари за телефони и др. И така.....всяка седмица, без дъждовното време. И като те самите чистят, през седмицата не замърсяват, защото пак те ще го чистят. В хотела говорихме с един турист, който каза, че идва няколко пъти в годината и забелязва коренна промяна в чистотата в Катманду и в отношението на хората към тези, които замърсяват.