Кои са най-смъртоносните медузи в света
Това са едни от първите многоклетъчни животни, появили се преди повече от 700 млн. години
Медузите са подтип безгръбначни животни от тип Мешести, обитаващи солените, или много по-рядко, сладките води. Те са сред първите многоклетъчни животни. Медузите са се появили преди повече от 700 млн. години.
Тялото им прилича на диск, по ръба на който са разположени пипалата. Медузата се придвижва, като периодично свива и отпуска тялото си.
Най-голямата измерена медуза в света тежи 381 kg.
Въпреки че повечето от тях са безопасни, някои видове съдържат изключително отровни ужилващи клетки, които имат сериозни последици за хората, включително непоносима болка и дори могат да доведат до смърт.
Гребенните медузи живеят на около 100 метра дълбочина. Toва е светлина, отразена от хиляди микроскопични власинки, благодарение на които медузата се придвижва във водата, разказва National Geographic във видеото си.
Гребенните медузи преследват други създания, които живеят на дъното. В това число и себеподобните си. Но не използват жило като другите медузи. Те имат други, много по-странни оръжия.
Медузата берое овата има много простичко такова - голяма уста.
Тя няма мозък, само примитивна невронна мрежа около устата, която разпознава химическите следи във водата. Когато попадне на храна, тя просто се отваря широко.
Естественият ареал на гребеновидната медуза са западните крайбрежни води на Атлантическия океан. През 1980-те години е случайно интродуциран в Черно море чрез баластните води на корабите. Инвазивният вид причинява големи стопански загуби на местния риболов, тъй като се храни с ларвите и хайвера на рибата.
Източник: vesti.bg.