Ако партиите на протеста се издънят, Борисов може да се завърне
На втория ден обаче площадите ще бъдат пълни, смята бившият депутат и министър
Адвокат Емануил Йорданов има опит и като депутат, и като министър. Бе народен представител от ОДС в 38-ото Народно събрание. Гордее се, че законодателни текстове, писани от него, продължават да действат и до днес – повече от 20 години по-късно. Бе и министър на вътрешните работи в правителството на Иван Костов. Потърсихме г-н Йорданов за коментар на заплетената политическа ситуация след парламентарните избори на 4 април.
- Г-н Йорданов, кой е големият победител на тези парламентарни избори? Има спор по темата. ГЕРБ претендират за първо място, протестните партии също са посочвани за победители.
- ГЕРБ претендират за първото място, но би трябвало да се сетят за израза пирова победа. Да се броят за победители, когато 75% от избирателите са гласували против тях и всички останали партии в парламента са имали кампании, които отричат ГЕРБ и управлението им - не виждам каква е тази победа. Формално – да, имат най-голям резултат, но да наричаш това нещо победа...
- Все пак 840 000 гласа са сериозен вот за партия след четири години пълен управленски мандат. Как тълкувате този резултат?
- Ами смятайте държавната и общинска администрация, служителите на търговските дружества, които са поддържани от ГЕРБ – и нещата са ясни. Таксиметровите шофьори са нещо като алтернативна социология. Преди изборите един ми каза: от тези хора, които аз возя, не повече от 7% са се изказали добре за ГЕРБ. А и резултатът на изборите в София показва, че човекът си е бил съвсем прав, защото в столицата ГЕРБ бяха бити и очевидно би трябвало да си помислят какво ще правят. Но в крайна сметка това, което се видя на тези избори, е, че страхът си отива и хората няма да гласуват повече със страх, а ще имат смелостта да си кажат точното мнение за отминалото 12-годишно управление и както сега, така и в бъдеще ще го отричат, защото очевидно това не е управлението, което искат българските избиратели, или поне 75% от тях.
- Обаче изглежда, че Слави Трифонов и неговата партия не искат да сформират правителство. Едни бързи избори полезни ли ще бъдат според Вас, или е по-добре да има някакво правителство поне за няколко месеца?
- Много е трудно е да се каже кое точно ще бъде полезно в този момент, но за мен най-голямата полза е, че се разместват пластовете. Както всички знаем, когато водата стои на едно място, тя се превръща в блато. Имаше нужда някой да пусне мръсните води на блатото да изтекат и след това вече всичко да започне на чисто.
- Помним сценария с Орешарски. Има ли опасност Борисов да се върне на бял кон?
- Очевидно ГЕРБ разчитат на това, но според мен белият кон е умрял отдавна.
- Защо мислите така? Няма ли шанс Борисов да се върне повече?
- "Няма шанс" е много силно казано. Но ако партиите на протеста успеят да се издънят, би могло да се мисли за някакво връщане на Борисов на власт. Но нали се сещате, че ако се върне, на втория или петия ден площадите ще бъдат пълни.
- Друг път сте казвали за кого сте гласували. Ще издадете ли тайната на вота си и този път?
- При мен тайна на вота няма. Всички хора, които ме познават, знаят много добре, че съм изключително открит в това отношение. Гласувал съм за „Демократична България“ с преференция за кандидата Петър Славов, който беше пети в моя район. За съжаление, не му стигнаха преференциите. В крайна сметка това е един млад, способен човек, много добър юрист. Искрено съжалявам, че няма да бъде в това Народно събрание, но в крайна сметка ще има и следващи.
- Помня, че на едни избори гласувахте за ВМРО или за Каракачанов, може би на президентските...
- Конкретно за Каракачанов гласувах на първия тур на последните президентски избори. На втория тур гласувах за Румен Радев и съм много доволен от това, защото според мен той е достоен човек с последователно поведение.
- Трябва ли да се въведе мажоритарна избирателна система в два тура, както иска Слави Трифонов? Какъв ще е ефектът от това?
- Бих припомнил, че навремето президентът Първанов изпързаля собствената си партия с идеята за мажоритарен вот, вследствие на което БСП загубиха едно доста голямо количество депутатски мандати. Това, което винаги ми е правило впечатление при избори, е, че българинът не е свикнал да гласува мажоритарно. Дори и на президентски избори, които се водят най-мажоритарните в България, също се гласува партийно, защото ние в рамките на прехода нямаме избран президент без подкрепата на голяма политическа сила. Винаги една от двете големи партии е подкрепяла печелившия кандидат.
- Как тълкувате подкрепата на ДПС за едно евентуално правителство на партиите на протеста?
- ДПС са изключително последователни и много добре защитават интересите си. Така че при тях всяко нещо е премерено. Дори и тогава, когато ни изглежда като някакъв гаф, се оказва, че това е съзнателно премерена крачка. В такива моменти обикновено си спомням израза на Ахмед Доган от 2009 г. - че той разпределя порциите. Малко ми е трудно да повярвам, че не е знаел, че някой го снима и че не е искал този израз да излезе на бял свят, но това нещо тогава наля вода в мелницата на ГЕРБ, и то много силно. Така че за ДПС въобще няма да се тревожа.
- Партиите на протеста искаха главният прокурор Иван Гешев да бъде отстранен. Вие виждате ли някакъв възможен механизъм за това нещо?
- Да.
- Как може да стане?
- Има в Конституцията определен ред, който може да се използва.
- През парламента обаче това няма как да стане. Трябва да се задейства Висшият съдебен съвет.
- Всичко може да се случи, при положение че в момента имаме главен прокурор, който не може да бъде сравнен с никой друг от времето на прехода, защото аз лично нямам спомен – ако греша, поправете ме, - да е имало друг главен прокурор, срещу когото да са протестирали българи на три континента. Така че въпросът е как ще се използват процедурите, които са описани в закона и конституцията, за да се търси постигане на резултат. Но аз мисля, че сега едно отстраняване на Гешев би било повече конюнктурно действие, защото по-важното е да се реши въпросът за мястото, правомощията на прокуратурата, начина на функционирането й. Това са все неща, които трябва да се обсъждат от политическите сили и които имат своето място в парламента, и то без отлагане.
Още по лошото е че той също е в това число, като вечна и дългогодишна подлога на тези същите за които той уж пее.
Найс аааа...... каква пародия какъв цирк сега ще гледаме не е истина.
Най големия от 30годишния преход!!!!!
Ако някаде някога е нужна лайнохвъргачка за нещо сигурно той ще е номер едно.
Таз мумия синьо червена от кой гардероб на ДСто я извадихте да плещи глупости на кило.
Маймуно червена просто хората си казаха другите ще отидат да гласуват аз за Кво да ходя и затова е такъв резултата.
Сега след този цирк 45 номер събрание ще видиш колко хора ще гласуват и за кого.
По лошото е че и си вярва което вече е сериозен проблем.
Той и на ония дето каза че 80процента от народа е дебили е повярвал яко.
А демокрацията? Е, при толкова пари, ще изчака.