7 редки и старинни български имена за момчета
Има имена, които правят по-голямо впечатление от други и носят по-силен заряд със своето уникално съчетание от букви и скрит смисъл
Всички знаем, че името на един човек говори много за него и винаги е първото нещо, което научаваме, когато се запознаваме с някой нов човек. Името ни служи през целия ни живот и е едно от главните неща, с които ни помнят.
Има имена, които правят по-голямо впечатление от други и носят по-силен заряд със своето уникално съчетание от букви и скрит смисъл.
Днес ще ви представим именно няколко такива имена - те са български, по-стари са и са наистина красиви заради своето значение!
Адам – древноеврейското име означава „човек“. В различните страни то може да звучи и като Едам или Ади.
Антим – Освен Св. Антим Никомидийски, с древното име Антим, означаващо „борец“ или още „противник“ (от „анти“ на гръцки език), така се е наричал и българския екзарх Антим I.
Дамян – Това име също има гръцки произход - Δαμιανός и означава „усмиряващ“. Така се е казвал един от светите братя лечители, познати още като „безсребърници“ Козма и Дамян. Те се смятат за покровители на лекарите, празникът им според църковния календар е на 1 юли.
Матей – името с еврейски произход значи „Божи човек“ или „Дарен от Бога“. Матей е бил един от четиримата евангелисти и името му се среща в много страни.
Лука – произхожда от гръцкото име Лукас, което пък е образувано от латинската дума lux – светлина. Вариантите му са Люк, Лукаш и е принадлежано на един от авторите на Евангелието Св. Лука.
Наум - Наум е „утешител“ или „утешен“ на еврейски и у нас е познато като име на един от учениците на светите братя Кирил и Методий.
Захари – и това име произлиза от древноеврейския език, като Зехариах, означаващо „Господ (Яхве) помни“. Носил го е пророк Захарий, папа Захарий I, големият български иконописец Захари Зограф.
Български имена са
Райко- така българите са наричали слънцето
Румен- така българие са наричали детето за да е здраво.
Пенка- това е малка птичка, която гнезди на земята, така са наричали момиченца, хем да лети като птичка, хем да е къщовница до земята.
И така нататък за да е живо и здраво: Живко, Здравко, за род и семейство: Байно, Везенко; за да се сприятелява лесно да е контактен: Братан за успех в живота: Първан, Видьо, Вида, Велчо, Велика, Сретен; за сила и храброст - Войн, Бойко, Страхил, Силян; качества на характера: Веселин, Ради, Драго, Добри, Мила,Искрен; физическа красота: Хубен, Ваклин, Руси,Румяна, Бела, Младен.
Когато в семейството първите деца умирали, родителите давали на рожбата си такова име, че да я пази от преждевременна смърт- Стойко, Стоян, Стоимен, Запрян , Трайчо, Траян, Камен, Кремена, Желязко и други.
Имена, които предпазват от зли очи: Грозьо, Гроздан, Гроздана. Името Найден, Найда, били давани на дете, чийто родители имат умряло първородно и мислели че са наказани да останат без дете с думата Найден-намерен родителите предпазвали детето от зли сили като им казат че е намерено и не е тяхно за да не го убият злите сили.
Когато имат 4-5 деца момичета, а искат и момче, кръщават четвъртото или петото момиче Доста, Достена или Стига, за да се роди след него момче. А когато се раждат прекалено много деца, кръщавали десетото, например, Запрян.
За защита срещу диви зверове и беди, понеже най-опасният звяр по нашите земи е вълкът, широко разпространени са имената: Вълчо, Вълкан, Вълкана. Същия смисъл носят и имената: Огньо, Огнян.
Куцар е старинно име, давано с намерението злите сили да се залъжат, че детето е сакато и да не го нападат.
Лично познавах баба Струма от карнобатските села.
Не видях някъде да сте споменали за Онуфрий, Страшимир, Душко, Запрян, Захари, Игнат, Кремен, Мегодий, Пройко, Радан, Стойне, Стратия, Цоло, Шибил, Щерю, Яким... а от смешните има и Людоеб :-))))