Шестима миньори, заразени с мистериозна болест през 2012 г., дали старт на сегашната пандемия
Кой в действителност е "нулевият пациент" и лабораторна разработка ли е вирусът или продукт на еволюцията
Произходът на SARS-CoV-2 – вирусът, причиняващ COVID-19 и стоящ в основата на глобалната пандемия, обхвана света в последната година – може да се окаже много по-мистериозен отклкото се предполагаше досега. Специална експертна комисия от СЗО в момента се намира в предполагаемия епицентър на заразата – китайският град Ухан, но още не е излязла с категорично мнение по въпроса. Едно изследване на двама американски доктори обаче изглежда има пълния шанс да даде задоволително обяснение за това как и къде се е появил за първи път вируса.
Авторите - Джонатан Латам, който има докторска степен по вирусология и Алисън Уилсън – доктор по молекулярна биология, предлагат интересна алтернатива на лансираните в интернет тези. Според тях вирусът не е нито биологично оръжие, нито продукт на натурална селекция, а... инцидент, който е успял да стане факт само заради конкретни условия, които по стечение на събитията са се случили в точно определен момент.
Откакто съществува дискусията за произхода на SARS-CoV-2, огромно внимание се отдава на молекулярната му структура и геном, без обаче да се дава особена светлина на най-близките му генетични „роднини” – два вируса, наречени BtCoV/4991 и RaTG13, пишат в научния си труд Уилсън и Латам. Въпросните вируси са събрани от изоставена мина в провинция Юнан, Китай през 2012/2013 г. и изследвани от микробиолози и вирусолози от лабораторията Жен-ли Ши към Уханския институт по вирусология.
Няколко месеца по-рано, през пролетта на 2012 г., шестима миньори, работещи във въпросната мина, се разболяват от мистериозна болест, а трима от тях умират. Тази случка, макар и на практика забравена в хода на пандемията, е добре описана в докторската дисертация на китайски студент и преведена на английски език. Доказателствата в този документ са достатъчни да накарат всеки да преосмисли всичко, което знае до момента за произохода на SARS-CoV-2 и пандемията. Точно това е описано в труда на Алисън и Латам, според които вирусът може да бъде проследен тъкмо до тези шестима миньори и по-специфично – нулевият пациент, от който реално е започнала пандемията, е един от тях.
Забравената връзка – RaTG13 и BtCoV/4991
Привидния първоизточник на сегашната пандемия е Ухан, в китайската провинция Хубей. В този град се намира най-добрата лаборатория в света, специализираща в изследването на коронавируси, пренасяни от прилепи. В града има още и две лаборатории по вирусологияя, които и са събирали или изследвали коронавируси. Лабораторията „Ши” обаче изпъква, тъй като именно в нея са секвенирани вирусите RaTG13 и BtCoV/4991.
Латам и Уилсън уточняват, че неведнъж вируси са излизали от лаборатория вследствие на човешка или техническа грешка и допълват, че въпреки това, в сегашната пандемия, тази хипотеза е масово отхвърляна, макар въпросните вируси да са идентични със SARS-CoV-2 на 96-98%, превръщайки се в най-близките кандидати за „прародител” на патогена.
Критика към основната хипотеза за произхода на SARS-CoV-2 – зоонотичният
Има два неоспорими факта за новия коронавирус. Първо болестта се причинява от човешки вирус, за първи път идентифициран в Ухан и чиято геномна секвенция вече е известна. Второ – най-близките родственици на вируса произлизат от прилепи. Без каквото и да е съмнение коронавируса е еволюирал от друг патоген, пренасян именно от прилепи.
И докато основната хипотеза очертава изцяло натурален зоонотичен път на развитие на патогена, в нея се правят големи спекулативни скокове за това как от прилеп вирусът в крайна сметка е достигнал до човека. В изследването на проф. Андерсен (Andersen et al.) се цитира, че следващата еволюционна крачка е панголината в провинция Гуандонг. Това обаче е спекулация, защото хипотезата, в този си вид, не обяснява защо вирусът е толкова добре адаптиран към хора. Нещо повече – защо панголините да са основният преносител, при положение, че те се намират на 1000 километра от официалният епицентър на пандемията – Ухан?
Мината в Можян и докторската дисертация
На първо място вирусите BtCoV/4991 и RaTG13 са на 100% идентични. Първият е открит описан през 2016 г., а вторият – 3 години по-рано. И двата патогена обаче са взети от една и съща проба, произлизаща от гуаното (екскремент) на прилепи от въпросната пещера, където миньорите се разболяват от мистериозното заболяване.
Историята реално започва през април 2012 г., когато миньорите се разболяват, докато чистят гуаното на прилепи в мината. За щастие пълната им клинична картина до днес е запазена в детайли. Тя може да се намери в китайска докторска дисертация от май 2013 г., озаглавена „Анализ на шест пациента с тежка пневмония, причинена от неизвестни вируси”
Шестимата миньори са приети в медицинския център към Кунмингския университет в края на април и началото на май 2012 г. Няколко симптома от клиничната им картина, доказани с радиографи CAT скенери и ренгени, обаче се открояват:
- От постъпването им в болницата докторите са предупредили медицинския състав, че става въпрос за потенциален бум на зараза.
- Симптомите им били: суха кашлица, храчки, висока температура особено малко преди смъртта, затруднено дишане, болки в крайниците. Някои от пациентите са имали и главоболие и хълцане.
- За четирима от пациентите е доказано, че става въпрос за ARDS (Acute Respiratory Distress Syndrome, придобит респираторен синдром) и тежки щети по имунната система, характерни за вирусна инфекция. Пациенти 2 и 4 са имали тенденция към тромбози.
- Потенциалните често и рядкосрещани причини за болестта им са изключни в хода на лечението им. Това включва ХИВ, Епстайн-Бар вирус, японски енцефалит, Ебола, Денгска треска, Хепатит Б, САРС и инфлуенца.
- Шестимата пациенти са обдишвани с кислород и лекувани с: кортикостероиди, антивирусни лекарства, антикоагуланти (кръворазреждащи лекарства). Антибиотици са били давани за потенциална съпътстваща бактериална инфекция
- Проби от шестимата миньори са изпратени към Уханския институт по вирусология – доказателство, че в случая става въпрос точно за вирус
- Върху всеки от пациентите е работел различен лекар с висока експертиза, сред които и Жонг Наншан – китайският герой лекар, който има огромен принос в овладяването на първата SARS епидемия през 2003 г. и е считан за най-известния учен в целия Китай
Защо всичко това е важно за произхода на вируса
Симптомите на заразените през 2012 г. миньори се препокриват почти 1 към 1 със сегашните симптоми на новия коронавирус. Всеки, който има такава клинична картина днес, би влязъл в списъците с COVID-19 болните.
Намесата на Жонг Наншан е значителна – тя предполага, че болестта на шестимата миньори е била много опасна и притеснителна, а подобен на SARS-1 коронавирус е отговорен за нея.
Нещо повече – ако такъв вирус действително е отговорен за инфекцияяята, то той заразява директно човешки клетки – нещо, което е изключително необичайно за прилепните коронавируси.
Всъщност тук може да се проследи и окончателния произход на коронавируса. Веднъж влязал в тялото на миньорите – патогенът RaTG13(BtCoV/4991) е еволюирал в сегашния, вече познат на медицината вирус. И тъкмо един от тези вече адаптирани към човешкото тяло наследници на RaTG13 са „изтекли”, вероятно случайно, от лабораторията в Ухан, където те са били изследвани от 2018 до 2019 г.
Уникалните условия в белите дробове на миньорите са в основата на бързата, неочаквана еволюция на този патоген. Няколко фактора създават идеални условия за „светкавична еволюция” в организма им.
- Такава еволюция е необходима на вирусите, за да се приспособят към новата среда;
- Клиничните симптоми на миньорите са били основно в белия дроб . Тази локализация не е случайна, защото те са били в ппродължение на около 14 дни в мина без вентилация и дишайки по цял ден изпарения, съдържащи вирусите. В контраст – обикновените коронавирус атакуват основно горния респираторен тракт и обикновено не стигат до долния. Следователно в миньорите е имало огромно количество от тези вируси, които са имали опцията да направят прехвърлянето към белите дробове. Нещо повече – работейки в мината те са стимулирали допълнително циркулацията на кръвта си, а имунната им система е била компрометирана още преди заразяването;
- Всеки един от пациентите е бил в мината точно 14 дни, а последвалото им лечение е продължило необичайно дълго, предвид коронавирусната инфекция – до 120 дни.
- Веднъж влезли в миньорите, огромният брой недобре адаптирани вируси е бил поставен в дилема – адаптирай се или умри. Инфекцията им обаче е показателна за това, че най-добре адаптиралия се от вирусите е успял продължително време да порази огромна площ в белите дробове на миньорите. Така неговите опции за бърза мутация стават многократно по-големи
Какво става след това
Проби от пациентите са изпратени в Ухан, където от 2013 до 2018 г. са държани замръзени. Причината за това е, че института не е имал техническото ниво, което да позволи той да борави с тях. През 2018 г. Уханския институт по вирусология обаче получава тази квалификация и... отваря пробите, които вече са перфектно адаптирани не към прилепи, а към хора. Най-обикновена техническа или човешка грешка, обоснована от незнание, че вирусът е адаптиран към човека, след това спомага за това патогенът да „избяга” от лабораторията и да се озове на пазара в града, който се намира на едва 200 метра от лабораторията. Останалото е история.
В тази хипотеза, предложена от Латам и Уилсън, пациент 0, първоизточникът на сегашната пандемия, е един от китайските миньори, разболели се през 2012 г. В тази версия SARS-CoV-2 не е разработен по изкуствен път в лаборатория, не е и продукт на обикновенна еволюция, не е биологично оръжие. Той е продукт на случайно стекли се благоприятни за бързата му еволюция обстоятелства.
А ако пробите от миньорите не бяха стигнали до Ухан и те не бяха „размразявани”, вирусът е щял да умре от естествена смърт, посочват Джонатан Латам и Алисън Уилсън. Пълното им проучване на английски език можете да прочетете ТУК.
За почти десетилетие говорим!
Как кратко време?
От 2012 до 2020 г. Кой е знаел за написаното?