Йордан Петков: Държавата трябва да даде глътка въздух на хотелиери и ресторантьори
Кандидатът за народен представител от коалиция БСП за България Йордан Петков в открито интервю за икономиката в условията на пандемия
Йордан Петков е кандидат за депутат от листата на коалиция БСП за България за 2 МИР-Бургас. Заема девета позиция. В момента е директор на Дирекция „Управление на собствеността, стопанска дейност и проекти“. В политиката е повече от 20 години, бил е общински съветник в община Созопол, със свои съмишленици създава младежко НПО „С мисъл за Созопол“, дълги години е председател на младежката структура на БСП в общината.
- Г-н Петков, вече 1 година живеем в условията на ограничения, породени от коронакризата. Как повлияха те на икономиката в страната ни?
- Пандемията от коронавирус повлия негативно върху икономиката на страната за изминалата 2020 год., а наблюденията и очакванията за тази текуща година не ни дават основание за оптимизъм. Загубите са за милиони и са засегнати редица сектори - транспортът, производството и доставките на суровини и стоки, търговията, ресторантският бизнес, културата и спортът. На всички ни е ясно, че добре работещи са само фирмите, свързани само с правителството - строителни и пътни компании, които изпълняват инфраструктурни обекти! За малките крайбрежни общини в нашия регион е характерно, че с най-голям дял е туризмът, който понася тежки удари.
- Според Вас какви са предизвикателствата пред бизнеса?
- Предизвикателствата пред бизнеса днес са с краткосрочните и дългосрочни последици от настъпилите промени. Последици с голям социален заряд е спадът на търсенето на работна ръка. Безработицата от затворените производства, услуги, особено за тези семейства, в които и двамата родители попадат в този омагьосан кръг е много сериозен проблем. Най-засегнати от мерките фирми имат драстичен спад от 70% до 100%, а останалите от 20% до 50%.
Гръбнакът на икономиката ни - малки и средни предприятия са най-засегнати. Голяма част о тях фалират, други преминават в сенчестия сектор и това е голям социален и бюджетен проблем! Той е и личен, за оцеляване, защото но задълженията им- банкови кредити, наеми и др. стоят за решаване.
Правителството ни разчита в пандемията само на евросредства и докато те се чакат, икономиката тъпче на място, докато другите държави, чакайки евросредствата финансираха бизнеса със средства от Държавния бюджет! При нас се получи като да дадеш на болния лекарство в безполезно малка доза!
- Как ще се работи за възстановяване на туризма? Какви са тенденциите и прогнози в тази сфера?
- Както отбелязах, според специалистите, първото полугодие е загубено за туристическия ни бранш. Вероятността да се наложат ограничения заради ваксинирането, ще създаде проблем. Туризмът носи 12% дял във БВП на страната и намаляването на туристопотока е лош знак. За тази година се очаква срив в международния туризъм - 7 пъти по-малко чужди туристи, а това означава загуба на работни места, значителни загуби на приходи в хотелиерството, ресторантьорството, туроператорите, транспорта. Като цяло е възможно и намаляване на дела на туризма в БВП на страната.
Възстановяването на туризма, според нас, трябва да следва тенденциите от изминалия туристически сезон: отговорно отношение към здравето на всеки гост, хигиена, съхраняване на персонала, обслужване с внимание. Държавата също трябва да се оттегли повече от регулаторните тежести в туризма, да даде глътка въздух на хотелиери, ресторантьори и всички услуги, предлагани на туристите. Необходимостта от въвеждане на електронните услуги става все по-голяма.
Време е да се формулират ясни, без еднолично вмешателство, данни за средствата по сектори! Към момента има хаос коя мярка за кой отрасъл се отнася. В подкрепа на туризма трябва да се намерят финансови възможности за разумен размер за помощ на седалките в чартърните самолети, както и начин да реши висящия с години въпрос с визите на гости и собственици на имоти от Руската федерация и др.
- Как държавата трябва да помогне на МСБ, за да се справи с кризата?
- В програмата на моята партия Коалиция за България са записани някои мерки, касаещи туризма и аз горещо ги препоръчвам на всеки заинтересован:
- Обединение на туристическия бранш в Национална представителна единна туристическа организация;
- Гаранционен фонд за туроператорите;
- Национална резервационна система с безплатен достъп, която се поддържа и управлява от Министерство на туризма.
- Държавата да стопанисва, управлява и поддържа всички туристически обекти публична държавна собственост, както и да бъде създаден публичен регистър на тези обекти;
- Специални програми за обезпечаване кадри за туризма в паралелки от средните училища.
Последните две точки от нашата програма, съобщавам с огромно удоволствие и радост затова, че имат място в плана на БСП и напълно съвпадат с поетите ангажименти към моите съграждани!
- Чрез фискална политика ще се финансират обществено полезни, публични инвестиционни, инфраструктурни и енергийни проекти, които ще се одобряват от НС с публична дискусия! Аз се ангажирах с точно това за островите „Свети Кирик и Юлита", „Свети Йоан”, „Св. Петър” и полуостров „Акра”!
- Прекратяване отдаването на концесия на туристически обекти публична държавна собственост / плажове, пещери и др/. Това е другият ми ангажимент към хората и съм безкрайно доволен, че моята партия е намерила път към решаване на такива болни на днешното време въпроси, които касаят големи общности- села, градове, общини, области.
- Какъв е Вашият призив към гласоподавателите?
- Основно бих се радвал, ако мнозина са намерили отговори на въпросите, които ги вълнуват по темата и ги споделят. Моят призив е: Да изпълним гражданския си дълг - на 4 април да дадем своя вот и да трасираме пътя за нов модел на развитие!
Гласувайте с № 4, преференция 109 в интегралната бюлетина и въобще – гласувайте!
Аз съм Йордан Петков – кандидат за народен представител от БСП за България! Благодаря ви!