МИР-Бургас излезе на второ място по контролиран вот в страната
141 са "опасните" секции в региона, т.е. около 17-18%
Бургаският избирателен район (МИР-Бургас) е един от най-опасните по отношение на контролирания вот. Това сочи изследване на Института за развитие на публичната среда (ИРПС).
Както „Флагман“ съобщи, от сдружението са разработили инструмент на базата на резултатите от последните три парламентарни вота (през 2013, 2014 и 2017 г.). Анализът показва в кои секции се наблюдава „девиантно“ поведение на избирателите – т.е. в тях вотът се различава рязко от този в съответното населено място и през годините отива в една или друга посока.
Най-много секции, отговарящи на условията за „опасност”, има в район Хасково – 141. Следват районите Бургас – 134, Добрич и Шумен – с по 106. Най-малко са тези секции в многомандатните райони Кюстендил – 6, Перник – 11, и Габрово – 13, информират от ИРПС.
Общо като брой секциите в МИР-Бургас през годините се движат около 750, показа справка на "Флагман". Това означава, че "опасните" са около 17-18%.
Данните от изследването на ИРПС вече са качени частично на сайта openparliament.net под заглавие „(Не)възможен избор: секции в опасност”. Там може да се види по населени места колко секции са в „опасност“ от контролиран вот.
Така например в град Бургас те са 12 (от общо около 340), а в Айтос са 8.
Очаква се функционалността да бъде допълнена с възможност да се види кои са конкретните секции, какви са били резултатите в тях и в каква посока е изкривяването през годините.
На пресконференцията в БТА-София в сряда бяха дадени три конкретни примера.
Единият бе от секция номер 20400078 в гр. Бургас. Справка на „Флагман“ показва, че тя вероятно е в кв. „Победа“.
Секцията е от особено рисковите, защото в нея се наблюдава различно поведение на избирателите и в трите последни парламентарни избора.
През 2013 г. в секцията печели ГЕРБ с 36.7%, през 2014 г. най-предпочитан е Реформаторският блок, който взима 34.8% от гласовете, а през 2017 г. – ДПС с 26.2% от подадените гласове, посочват от ИРПС.
Купуването и продаването на гладове е незаконно, “но това никога не се е случвало в България” или поне не са осъдили никого!
Тъй казват.