×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

За Байдън Русия е част от проблема, а не от решението


21 Март 2021, Неделя, 19:20 ч.

В рамките на няколко дни Вашингтон ескалира отношенията си и с Русия, и с Китай. Едновременн

От средата на Студената война до нейното преустановяване с разпада на СССР американската външна политика спрямо Азия e с британски маниер: Вашингтон предпочита да подкрепя по-слабия срещу по-силния или просто Китай срещу СССР.

Охладняването на отношенията между Пекин и Москва през 60-те години на миналия век, апогеят на което е граничният конфликт между двете държави през 1969-та година, се съпровожда с постепенно развиване на комуникацията между САЩ и Китай. Като резултат - Пекин става постоянен член на Съвета за сигурност на ООН през 1971-ва година, а 30 години по-късно страната влиза и в Световната търговска организация, пише news.bg.

Въпреки че американско-китайските отношения в периода от средата на Студената война до края на миналото хилядолетие да не се развиват еднопосочно (те биват сериозно тествани по време на протестите на площад "Тиенанмън" през 1989-та година, както и 10 години по-късно, когато американска бомба удря китайското посолство в Белград), основната мотивация за прогреса между тях е споделеният интерес Азия да не попада под съветска доминация. За целта Вашингтон прави редица компромиси: от жертването на част от обема на отношенията си с Тайван (Република Китай), включително съгласявайки се на Политиката на единен Китай (One China Policy), до продажбата на американско оръжие за Пекин.

В 21-ви век обаче субектите на международната сцена и тяхната тежест са променени и опасността от едностранното програмиране на Азия по свой образ и подобие не идва от Русия, а от Китай. Съобразявайки това, например, администрацията на Доналд Тръмп бе на страната на Индия, когато миналата година се обнови един от териториалните спорове между Ню Делхи и Пекин на границата между двете в Кашмир. "Британският" почерк в американската външна политика, постановяващ подкрепата на по-слабия срещу по-силния, бе спазен и от Доналд Тръмп.

За целта, външната политика на бившия ръководител на Белия дом проявяваше разбиране към руските партньори в Азия, каквото тя нямаше спрямо тези на Москва в Европа. Затова руските газопроводи в ЕС, руските оръжейни сделки с държави членки на НАТО и събития в Европа като тези в Беларус и Украйна получаваха автоматична реакция от САЩ (било от Конгреса, било от администрацията, било и от двете), докато руската политика в Азия (от общите военни обучения с Иран до политиката на сигурност на Москва в Централна Азия) биваха посрещани с една мързеливост и отказ от категорична оценъчност от Вашингтон. Турция, например, бе санкционирана за закупения от нея руски зенитно-ракетен комплекс S-400, докато Индия, въпреки шума, който САЩ създаваха по въпроса, така и не беше.

В последната седмица обаче виждаме индикации, според които новата администрация на Джо Байдън може да ревизира тази "британска" политика на САЩ спрямо Азия.

В рамките на няколко дни Вашингтон ескалира отношенията си и с Русия, и с Китай. Едновременно.

С Москва това се случи, когато Джо Байдън отговори утвърдително на въпроса на журналист дали смята Владимир Путин за убиец. С тази си словесна ангажираност обаче Байдън направи по-скоро услуга на Москва. Един път, той предостави възможност на руския си колега да покаже, че не последният е инспираторът на напрежение, който изговаря неприемливи за дипломатическите норми неща. Втори път, Байдън прибави към руско-американските отношения публичен наратив, който, имайки предвид добре смазаната машина на руската пропаганда, Вашингтон трудно би спечелил. Трети път, това изказване на ръководителя на Белия дом спечели подкрепа за руския президент в трети страни (Турция например, а държавите членки на ЕС реагираха с преобладаващо с мълчание; германският външен министър Хайко Маас констатира откровения език на Байдън, но заяви, че няма да коментира така създалия се казус).

Така или иначе, Русия реагира по единствения възможен начин - като привика за консултации обратно в Москва посланика си от Вашингтон.

Успоредно на това, двустранната среща на министерско ниво между САЩ и Китай, приключила вчера, премина под знака на взаимните нападки и обвинения. Независимо как е било замислено, това дипломатическо събитие се оказа ориентирано не към разрешаване на проблеми, а към създаване на нови. За последното може би допринесе това, че срещата бе първата директна такава, откакто има нова администрация в Белия дом, и двете страни искаха да демонстрират висок входящ залог, на базата на който да организират отношенията си оттук нататък.

Американската делегация, ръководена от държавния секретар Антъни Блинкен и съветника по национална сигурност Джейк Съливан, не успя да реализира основната си цел: да говори от позицията на силата, адресирайки Китай като държава, която трябва да търпи отговорност за поведението си. Китайската делегация, представлявана от външният министър Ван И и висшия отговарящ за външната политика в Комунистическата партия Ян Цзечъ, всъщност сложиха горчив апостроф на иначе успешните срещи на Антъни Блинкен, Джейк Съливан и Лойд Остин (секретарят по отбрана) с техните колеги в Япония, Южна Корея и Индия, предхождащи тази в Аляска. Изказването на Джо Байдън спрямо Путин пък помогна на Пекин да демонстрира, че на масата за преговори с Вашингтон китайците също не са сами (така както американците консолидираха подкрепа за себе си в Токио, Сеул и Ню Делхи непосредствено преди срещата им с китайската делегация). Удивително сходни тези бяха изговорени от китайските дипломати спрямо онези, които чухме от руския президент дни преди това.

Тази едновременна ескалация на отношенията с Москва и Пекин обаче дали означава, че новата администрация в САЩ приема Китай и Русия като вече неразривно свързани в един геополитически блок?

За последното има все по-сериозни аргументи, доколкото Пекин и Москва действат предимно съгласувано в дипломацията и формират една симбиоза от руски природни ресурси и китайски парични възможности. Именно Русия е и един от най-ясните критици на основната идея, лансирана от САЩ за Азия, за "свободен и открит Индо-пасифик" (всъщност, в оригинал това японска концепция), която бива определяна от Москва като "открито антикитайска".

Но точно руснаците знаят най-добре на какво се дължеше разведряването в отношенията между САЩ и Китай от 60-те години насам до края на Студената война: опасността от това една сила да се наложи като доминантна в Азия.

Администрацията на Байдън обаче подсказва, че прозорецът за гъвкавост на руската дипломация в макрополитиката на глобално ниво се затваря. И, в контекста на конкуренцията между Вашингтон и Пекин, Москва все повече изглежда като част от проблема, а не от решението му.


В категории: Политика


1
Коментара
Флагман.БГ Владимир Путин с извънредно обръщение Владимир Путин с извънредно обръщение 21/11/2024, Четвъртък 20:45 12
Флагман.БГ Ще се шокирате какво се твърди за него Ще се шокирате какво се твърди за него 21/11/2024, Четвъртък 20:36 3
Флагман.БГ "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... 21/11/2024, Четвъртък 19:48 1
Флагман.БГ Дъщеря й възражда най-големите й хитове Дъщеря й възражда най-големите й хитове 21/11/2024, Четвъртък 19:40 0
1
Коментара по темата
1.
Дернев
21.03.2021 20:00:41
2
4
"Тази едновременна ескалация на отношенията с Москва и Пекин обаче дали означава, че новата администрация в САЩ приема Китай и Русия като вече неразривно свързани в един геополитически блок?"
Не! Означава, че така иска да представи нещата в НАТО, за да може да ги ползва в защита на глобалните си интереси, а и да попречи на страните от Европа да изгадят една обша система ьа европейска сигурност и развитие. Което е нсй-големият страх на америксанците, че истават самиу срещу Китай. Заради страха от Европа за европейците за тях "Москва все повече изглежда като част от проблема, а не от решението му." САЩ всеоще не могат да разберат, че водещата сила в новият световен, двуполюсен модел е Европа, не Америка. Ние европейците трябва да ги накараме да преглътнат това. Иначе остават сам срещу Китай.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те  Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме Ще се шокирате какво се твърди за него Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... Грандът "Анкара" продължава напред в Чалъндж къп Дъщеря й възражда най-големите й хитове Дъщеря й възражда най-големите й хитове 25 години след смъртта на певицата Румяна, песента „Kолко те обичам“ ще звучи с нов аранжимент
Лицето на дявола ни гледа от евробанкнотите Лицето на дявола ни гледа от евробанкнотите Сатаната наднича от всички купюри, но при най-масовите €50 е с рога Апокалипсис: Тези столици в Европа са първи цели на Русия при Трета световна война Апокалипсис: Тези столици в Европа са първи цели на Русия при Трета световна война София не е сред тях, но започне ли такъв ужасяващ конфликт, човечеството ще е пред изчезване Владимир Путин с извънредно обръщение Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само По телефона и пред камери: "Маша" Захарова получи заповед от върха на Кремъл По телефона и пред камери: "Маша" Захарова получи заповед от върха на Кремъл В Москва са изнервени Съдът в Хага вече е виц Съдът в Хага вече е виц Днес, за да не изглежда прекалено пристрастен към араби и мюсюлмани в очите на света, МНС включи и Ал-Масри, който бе убит на 13 юли т.г. Румъния купува от САЩ "невидими" изтребители Румъния купува от САЩ "невидими" изтребители Съседите ще закупят 32 бойни самолета F-35 Америка в скръб – еднополова звездна двойка се изсели заради Тръмп Америка в скръб – еднополова звездна двойка се изсели заради Тръмп Елън Дедженеръс  и Порша де Роси са се преместили в Англия Докато могат преди Тръмп: Огромни тълпи мигранти се насочват от Мексико към САЩ Докато могат преди Тръмп: Огромни тълпи мигранти се насочват от Мексико към САЩ Веднъж встъпил в длъжност, новият президент на Щатите гарантира, че подобни гледки повече няма да виждаме. До тогава обаче... Извънредно: Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на Бенямин Нетаняху и лидер на "Хамас" Извънредно: Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на Бенямин Нетаняху и лидер на "Хамас" Йоав Галант също не е подминат от МНС Шолц каза защо не дава на Украйна ракети Taurus Шолц каза защо не дава на Украйна ракети Taurus Не иска да носи такава отговорност
Валентин Тончев Валентин Тончев Няма как Доган да бъде изключен от нещо, в което никога не е членувал Виц на деня Виц на деня - Ти виждал ли си летяща чиния?
- Преди да се оженя не бях виждал...
Виц на деня Виц на деня Добрият футболист, дори от най-неудобното положение - може да вкара гол в собствената си врата! Статус във фейсбук Статус във фейсбук Трябва да намеря начин да взема изпитите...
Мама: Ами седни да учиш!
- Ситуацията е сериозна, не ми е до шеги.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори