Кой беше Джон Магуфули и защо смъртта му е важна за целия свят
61-годишният президент на Танзания бе един от най-големите критици на COVID-19 пандемията, почина късно снощи от сърдечни проблеми
Кой беше Джон Магуфули и защо неговата трагична смърт късно снощи е толкова важно събитие в глобален мащаб. 61-годишният Магуфули бе президента на Танзания, част от която е станалият изключително популярен в последната година остров Занзибар. Той бе един от най-отявлените критици на COVID-19 наратива, обхванал света в последната година, абсолютен противник на локдауните и изцяло невярващ в достоверността на тестовете за откриване на вируса. Не само това – той бе един от хората на най-висок пост, който дръзна да оспори официалната информация за пандемията и то по особено логичен и интересен начин.
Джон Помбе Джоусеф Магуфули бе избран за пръв път за президент на африканската страна през 2015 г. Преди това бе служил като министър на работата, транспорта и комуникациите в периода 2000-2005 г. и от 2010 до 2015 г. От 2019 г. до 2020 г. бе председател на Южноафриканското общество за развитие. Той е роден на 29 октомври 1959 г.. Завършил е бакалавърска степен по образование и има магистратура по химия и математика. Докторантурата му е от университета в Дар ес Салам.
Макар да стана известен с изказванията си против covid-19 наратива, той всъщност е един от най-великите лидери на африканския свят. Прякорът му „Булдозерът“ не е случаен. Той е наречен така заради огромните подобрения в транспортната инфраструктура на Танзания само за един мандат, както и за безпрецедентната си борба срещу корупцията и безцелното харчене на средства в правителството. В туитър през 2016 г. се появи хаштагът #WhatWouldMagufuliDo, с който президентът на Танзания бе даван за пример по целия свят за това как трябва да работят всички африкански страни.
Късно снощи неговият земен път обаче приключи – неочаквано и трагично. По официална информация Магуфули е починал в болница след двуседмично отсъствие от медийното пространство. Причина за смъртта му, според вицепрезидента Самия Сулуху, е сърдечно заболяване, от което той е страдал от години, а не COVID-19, каквато информация от опозицията в страната се опитаха да лансират.
Не е тайна какво всъщност направи президента известен. През май 2020 г., в разгара на ковид пандемията, той се появи пред националната телевизия и разказа за изключително интересен експеримент с PCR тестовете, предоставени на държавата му ит Китай.
„Тествахме папая, пробата беше с име – Елизабет Ан, 26-годишна. Тя се върна положителна. Тествахме машинно масло с име Джабил Хамза, 30-годишен – резултатът бе „незадоволителен“. Тествахме и коза – тя също беше положителна. Значи ли това, че трябва да поставим папаята под карантина? Резултатите са ясни – играта с тестове е изключително мръсна, а случващото се в страната ни – невероятно. Или лаборантите, работещи с тестовете, са подкупени (което не смятам, че е вярно), или не са достатъчно образовани (което също смятам, че не е вярно), или има вмешателство в тестовете и пробите“, заяви от трибуната в началото на май 2020 г. президентът Джон Магуфули, с което се превърна в единствения лидер на нация в света, който категорично отрече същестуването на пандемията и представи косвени доказателства за това.
Занзибар е приказно място, има потенциал да стане новият Слънчев бряг
След изказването към Танзания и Занзибар се отправи вълна от туристи, тъй като това бе единственото място, което не искаше нито PCR тестове, нито карантина при пристигане. Тази тенденция страната да се превръща в топ дестинация за туризъм обаче въобще не е от вчера или днес, коментира за Флагман.БГ бургаският бизнесмен Георги Мицов, който неведнъж в последната година е посещавал страната и е консултант на няколко големи проекта в Занзибар.
„Първо да изкажа съболезнованията си за смъртта на Джон Магуфули – той беше много обичан от народа си и с причина. Страдаше от поне 10 години от тежко сърдечно-съдово заболяване и това бе известен факт в цялата страна. Занзибар е автономна република, която е във федерация с Танзания и е едно наистина уникално място. Туризмът там върви с огромни крачки напред от години, а освен това държавата е изключително богата на природни ресурси. През последните 10-15 години страната се превърна в притегателен център за редица многомилионни инвестиции от Китай и източния свят и това съвсем не е случайно“, каза Мицов.
Той е категоричен, че след смъртта на Магуфули политиката на страната спрямо коронавируса и туризма няма да се промени изобщо, защото вицепрезидента Самия Сулуху, която ще наследи до края на мандата му починалия лидер, ще продължи делото му. Тя е една от най-близките му поддръжници и няма да направи рязък в убежденията си. Дали обаче външни фактори няма да се намесят в управлението на страната по един или друг начин е въпрос, който тепърва ще получи своя отговор. При всички случаи в страната има COVID-19, който макар да се разпространява значително по-бавно, все пак засяга голяма част от населението. До момента има регистрирани едва 500 положителни проби за коронавируса, макар тестването официално да е прекратено още от май м.г.
Без Мирис и цвят.
Сипват Ти Го във Вода или Напитка..
И Хоп- Получава ИНФАРКТ.
Тъй Отровиха УГО ЧАВЕС (Венецуела)
Къде е Анди? Нашите търсят да го бият :)
Дано само не са го и заразили същите...