Ще бъда най-прекият път на недоволството на моите избиратели до парламента
Гражданската платформа „Изправи се. БГ“ има ясни каузи и първа подаде ръка за обединение на протестиращите и непримиримите със статуквото, убеден е Здравко Василев
Здравко Василев е на 43 години. Родом от Приморско. Завършил е ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ ,магистратура - Международен туризъм . От 25 години работи в областта на туризма. Семеен, с 3 деца.
1. Г-н Василев, през последните години сте ангажиран с редица обществени каузи на територията на община Приморско. Последната, която предизвика огромен интерес, бе протест и изпращане на „любовно писмо” до редица институции във връзка с лошото състояние на пътя Бургас-Царево. Какво е развитието по казуса?
- По отношение на този казус стигнахме до там, докъдето обикновено стига човек със своите граждански искания – сблъскваш се с непробиваема стена от чиновническо бездушие, сарказъм и арогантност, излишна бюрокрация и нелепи оправдания. Но вижте, този казус с пътя е един нагледен пример за разминаване в развитието на частната инициатива и ангажимента на държавата, липсата на базова комуникация, както и отношението на всички институции, обществени служби и общински администрации към това развитие.
2. В много от Вашите постове в социалните мрежи изразявате недоволство си от работата на институциите както на местно, така и на държавно ниво. Това ли Ви накара да влезете в политиката? С какво се сблъскахте през всички тези години?
- Малко предистория - през 2000 г.с мои колеги регистрирахме „Търговска Асоциация Приморско“, като идеята беше едно аполитично браншово сдружение да бъде партньор и коректив на местната власт. Не само че останахме неразбрани, а и недоволството , което изразявахме понякога, рефлектираше върху нашите членове. През 2006 г. отново по моя инициатива с група граждани регистрирахме гражданско сдружение „Приморско 21 век“, чрез което сдружение да подаваме сигнали за нередности и да задаваме неудобни въпроси . Няма да се спирам на подробности за дейността на сдружението, но през годините аз и моето семейство понесохме огромни негативи заради сигналите и нетърпимостта ми към нередностите, злоупотребите и самозабравата на някои местни управници. Абсолютната ми загуба на доверие в институциите пренесе негодуванието в социалните мрежи, където чуваемостта е значително по-добра, но каквото и да направиш сам, без съмишленици и подкрепа на по-високо ниво, всяка кауза е обречена.
3. Защо избрахте проекта на г-жа Мая Манолова, какво Ви свързва с нея?
- За тези, които ме познават добре и знаейки отношението ми към политиците, решението ми да участвам в тези парламентарни избори бе изненада. Това не е първата покана за включването ми в парламентарни избори. Отказвал съм и предложения за високи назначения, само защото всичко е било с редица неприемливи и неморални условия - декларации за лоялност, запис на заповед за вярност и т.н. Бях поканен лично от г-н Табаков, с който сме състуденти и се познаваме повече от 20 години. Неговата покана беше кратка – Заповядай в нашия екип! Виждаме какво правиш и единствено можем да те подкрепим във всяка смислена кауза. Гражданската платформа „Изправи се. БГ“ има ясни каузи и първа подаде ръка за обединение на протестиращите и непримиримите със статуквото. Още повече лидерите са доказани юристи и няма по-логично решение, когато си тръгнал да създаваш или променяш закони, да имаш на своя страна именно такива професионалисти.
4. Като човек от туризма, сигурно имате свое виждане за развитието му по Южното Черноморие и Странджа. Какво е то?
- Туризмът е изключително динамичен и както се оказа - рисков бизнес. Едва ли ще ни стигне времето да ви представя всички идеи,както и да спомена „влачените” с години проблеми, които има всяка морска община. Но има моменти, в които бизнесът вече не може сам да се справи с предизвикателствата . Ще ви дам един пример - навярно знаете, че в банковите среди инвестиция в туризма е в графа „високо рисков продукт“ , което с две думи означава – оправяйте се сами. Това ме провокира, като приоритет в мерките за подобряване на туристическия продукт и неговото промотиране, да се работи за обединение на южните морски общини и община Малко Търново под общ бранд – „Черноморска Странджа“, където неповторимата комбинация от климат, море, планина, забележителности и възможности за алтернативен туризъм да бъдат промотирани като възможности и причина за целогодишен туризъм .
5. Ако бъдете избран за народен представител кои ще бъдат каузите, зад които ще застанете?
- Вече нищо не можеш да кажеш, без да бъдеш обвинен в това, но от първия ден на кампанията ясно съм заявил моите каузи : Подобряване и модернизиране на цялостната транспортна мрежа към Южното Черноморие и населените места в Странджа. Съдействие за изграждане и модернизиране на пристанищни съоръжения в гр. Приморско, с. Лозенец, гр. Царево и гр. Ахтопол. Изграждане на пречиствателни станции в гр.Ахтопол ис. Варвара, с. Синеморец и с. Резово, и модернизиране на пречиствателна станция в с. Лозенец. Облекчаване на административната тежест за сезонните дейности, свързани с туризма и работа по проект –„ Дигитална България“. Стимулиране на местното земеделие, овощарство, пчеларство, животновъдство и облекчаване процесите на пряка реализация и продажба на продукцията чрез фермерски пазари. Регулация на дърводобива в Странджа и обвързването на плановата сеч с производство на местна продукция с висока добавена стойност. Съдействие за приемане на ОУП Царево, както и бих се застъпил за всяка една справедлива кауза, пък била и толкова малка, че да промени към по-добро и един единствен живот.
6. Вие ли ще бъдете защитникът на малките общини в следващия парламент?
- Аз съм бил винаги от „другата страна“ на властта и едва ли ще се впиша в лежерния парламентарен живот, но като разпознаваема личност мисля, че да - ще бъда най-прекият път на недоволството на моите избиратели до парламента. И нещо в заключение – изборите са един вид рестарт на политическата система. Нека се възползваме от тази възможност!