Най-наказваните депутати в 44-ото Народно събрание
Павел Шопов е безапелационен №1, следван от Спас Гърневски, Антон Кутев и Стоян Мирчев
На 5 март бе последният работен ден на 44-ото Народно събрание. Време е за обзор и обобщения. Като например кои бяха най-наказваните депутати в отиващия си парламент.
На сайта на Народното събрание (НС) има справка за наложените дисциплинарни мерки по чл. 156 от Правилника. Те са шест вида, като от ръководството на парламента са се възползвали от четири от тях – напомняне, забележка, порицание и отстраняване от заседание. Другите две са: отнемане на думата и отстраняване от три заседания, което е най-тежкото.
Иначе справката показва, че безапелационен №1 по наказания е депутатът Павел Шопов. Атакистът е санкциониран цели девет пъти – три забележки, три порицания и три отстранявания от заседание.
На второ място е Спас Гърневски от ГЕРБ. Той има две порицания и една забележка.
Третото място си го делят Антон Кутев и Стоян Мирчев от БСП. Те също са с по три наказания, но и трите са само забележки.
Еднолично на четвърта позиция е лидерът на БСП Корнелия Нинова с две санкции. Едната е забележка, а втората - отстраняване от заседание.
Изгонването й от залата обаче доведе до много по-голямо наказание за този, който й го наложи - Димитър Главчев. Заради последвалия скандал, изглежда, той бе принуден от Бойко Борисов да подаде оставка като председател на Народното събрание през 2017 г.
Нинова е единствената дама, наказвана в това издание на парламента.
По-надолу в йерархията на нарушителите са Рамадан Аталай от ДПС, който е санкциониран с едно отстраняване от заседание, и съпартиецът му Елхан Кълков – порицание.
С по една забележка пък са Данаил Кирилов от ГЕРБ, Цветан Топчиев от БСП и Юлиан Ангелов от „Обединени патриоти“.
Най-слабото наказание – напомняне, са получили по веднъж Евгени Будинов и Вежди Рашидов от ГЕРБ.
Прави впечатление, че групата на „Воля“ е останала пощадена. Нито един неин депутат не е получил санкция в това НС.
Трябва да се отбележи, че отнемането на думата на практика е най-често налаганото наказание на народните представители. То обаче явно не се регистрира от администрацията на парламента, тъй като не се упоменава специално като санкция от председателстващите заседанията.