Бургас може и повече, всичко зависи от представителите, които изпрати в София
Всеки дължи отчет за свършената работа
Жечо Станков е на 38 години, женен, с три деца. Завършва средно образование в Икономическия техникум, сега Търговската гимназия в Бургас. След това е приет в пет университета в Германия, като избира едно от елитните учебни заведения в Бавария – в Регенсбург. Завършва специалност „Икономика“, след което започва работа в Мюнхен за консултантска компания. Впоследствие решава да се прибере в родния Бургас, като се насочва към енергийната сфера – занимава се с дейности, свързани с газопроводи, компресиран природен газ и др. Влиза в политиката като общински съветник в мандат 2011-2015 г. Впоследствие е поканен за зам.-енергиен министър, като и към момента изпълнява тази функция.
„Върнах се в Бургас по време на предишния кмет Йоан Костадинов. След толкова години в чужбина видях, че градът не е мръднал. Смятах, че начинът на мислене трябва да се промени. Това бе моята мотивация да вляза в политиката и смятам, че то се получи при управлението на кмета Димитър Николов. Радвам се, че като част от неговия екип успях да допринеса за каузата“, казва Станков.
На предстоящите парламентарни избори е кандидат за депутат, шести в листата на ГЕРБ.
- Г-н Станков, през последната година политическата ситуация у нас е твърде изострена - с многобройни скандали, протести и търсене на нови лица. Как работихте като зам.-министър в тази обстановка и как очаквате да протече сега предизборната кампания?
- Зам.-министерският пост изглежда като политическа позиция, но аз винаги съм се възприемал като експерт на работното си място. Исках, ограждайки се с млади хора и с тяхната експертиза, да можем да допринесем, на първо място, за изпълнение на поетите ангажименти към над 3000 граждани на Бургас и региона, които пряко гласуваха за мен на предходните избори. Тогава получих толкова преференции. Числото е внушително и задължаващо – толкова събира 3 пъти спортна зала „Младост“! Винаги съм се стремял да изпълня задачите, които гражданите от региона ми поставяха.
- Какви бяха те? Как се допитвахте до тях?
- Проектите, по които работихме, не бяха лесни за осъществяване, отнемаха физически много време, за реализирането им беше необходима сериозна експертиза. Работихме по обновяването на поликлиники, болници, детски градини и училища. Направихме допитване до големите групи в социалните мрежи, обединяващи много бургазлии - „Мамите на Бургас“ и „Шофьори Бургас“. Именно то показа желанието на хората за ново улично осветление, например. Дамите го свързваха с повишено чувство на сигурност а шофьорите с намаляване на инцидентите. Затова го поставих на първо място пред нашите норвежки партньори, които отказваха да финансират подобни проекти. Водихме изключително трудна дискусия с тях, но се преборихме. Виждаме плодовете на този труд в момента. Вече подписахме договорите за подмяна на уличното осветление в четири общини от Бургаска област – Бургас, Средец, Малко Търново и Поморие. Още две общини са в листата на чакащите – Сунгурларе и Несебър. На път съм да осигуря финансиране за покриването и на техните нужди. Смея да твърдя, че в последните години една от основните ми цели, извън спецификата на енергетиката, беше да насоча колкото се може повече средства и проекти към Бургаска област, от които гражданите да имат полза.
- Можете ли да застанете открито сега пред тези хора и да заявите, че сте свършили това, което те поискаха от вас на предходните избори?
- Гражданите поискаха строго специфични неща. Едно от тях беше именно уличното осветление. Млади хора настояваха за по-модерни класни стаи в училище, за обновени детски градини. Стремежът ми беше да работя в тази посока. Един от проблемите, които се поставят, е и за нови работни места. Когато инвеститорите дойдат в България, колкото и да изглежда странно, те първо минават през Министерството на енергетиката и Министерството на икономиката. Целта ми винаги е била да създадем максимално широка предпоставка инвеститорите да дойдат точно в Бургас. Всичко, от което имат нужда, да им е осигурено предварително.
- Как става това?
- Ще дам пример с изцяло новия Закон за индустриалните паркове. Имах възможност да участвам в написването му. Това е законът, който осигурява първата стъпка за един инвеститор да дойде в България. Как? Като държавата му осигури абсолютно всичко – индустриалната зона да има пътища, електричество, природен газ, пречиствателна станция, извозване на боклуците, осветление по вътрешните улици на тази зона и всичко, каквото е необходимо, за да може инвеститорът да се концентрира върху собствената си задача - да дойде и да си построи материалната база. Винаги сме държали да бъде иновативен, с чисти производства, за да могат консуматорите на този продукт да са доволни, че в регионът им се произвежда нещо качествено.
- Тази кампания ще се проведе в необичайна обстановка, в която големи събрания с хора няма да могат да се провеждат. Няма ли опасност посланията Ви да останат отдалечени от гражданите?
- Законът за извънредното положение забранява събирането на повече от 15 души на едно място. Но това има както недостатъци, така и предимства. Винаги съм се стремял да отговоря на всяко едно телефонно обаждане, да направя среща с всеки човек, който е имал нужда от моята помощ. Така ще бъде. Личните срещи дават възможност да разбереш в детайли от какво се нуждае гражданинът. А когато направиш голям брой такива срещи, също можеш да разбереш исканията на хората в Бургас и областта. За мен на първо място не е националната политическа кампания, а нуждите, които хората ще поставят на регионално равнище. Иска ми се да успея да покрия и задачите, които те ще ми поставят.
- Много хора са крайно разочаровани от политиците като цяло и подхождат с недоверие. Как смятате да стигнете до тях?
- На първо място, никога не съм се разглеждал като типичния политик. Разбирам добре как всеки човек става сутрин, води децата си на градина или на училище, върши своята работа, прибира се вкъщи. Всеки си има своето ежедневие. Работата на политиците не е да се месим във всекидневието на хората по време на кампанията. Ние трябва да разберем това, от което те имат нужда. Много често това, за което използвам социалните мрежи, е да се допитвам до хората чрез анкети. Такива вече сме направили. Ще пуснем специална анкета, която да открои какви са нуждите на бургазлии и на хората в областта, така че те да залегнат в регионалната програма и сред ангажиментите, които ще поемем към тях.
- Каква е гаранцията, че тази програма няма да остане просто един лист хартия и да бъде забравена след влизането Ви в парламента или в министерски кабинет?
- Когато някой е поел ангажименти към гражданите, но впоследствие се окаже, че ги е излъгал, те няма да му дадат доверие отново. Аз лично мога да изляза с високо вдигната глава пред тях и да кажа, че ангажиментите, които поех преди четири години, са изпълнени. Сега те ще бъдат и надградени.
- Как?
- Например чрез програмата за саниране, която сега ще продължим и с еднофамилните жилищни сгради - дори най-малката къща в област Бургас ще има право да кандидатства. Отоплителните инсталации за учебните заведения спестиха средства. Те бяха насочени към децата, за да учат в обновени и модерни стаи. Говорим и за обновяване на здравните заведения, чието огромно значение се видя по време на COVID кризата. В по-широк план, няма как да не посочим изграждането на четирилентовия път между Бургас и Несебър; Медицинския факултет и привличането на нови и млади лекари, които и да преподават, и да лекуват в региона; изграждането на Конгресния център, който ще удължи сезона и т.н. Знаем със сигурност, че сега гражданите ще се обединят около целта – създаване на нови работни места. Ще се концентрираме и върху обгрижването на всеки жилищен комплекс, което вече започна в ж.к. „Изгрев“ и ж.к. „Меден рудник“.
- Не се ли забравят проблемите на Бургас, когато един депутат замине за София? Вие ще се върнете ли обратно тук след мандата?
- Определено аз и моето семейство ще се приберем в Бургас. Колкото и егоистично да звучи, това, което правя за града и областта, минава през личното ми усещане. Аз ще ползвам същите тези пътища, детски градини, болници, училища и т.н. като моите съграждани. Моето място винаги е било тук – в Бургас. Имах възможността да следвам в чужбина, но се завърнах. Сега виждам престоя си в София по-скоро като възможност да помогна на нашия регион и на хората да вдигнат нивото и качеството на живот. Аз съм бургазлия и такъв ще си остана.
За вашите предложения за развитие на Бургас пишете ТУК.
После, другите неща.
Върви с високо дигнта глава защото си от малкото хора които могат да го правят с чиста съвест!
Като иска да се върне в Бургас, що пак се натиска.
Или вече му е дошъл реда за стола на чичо Митко