„НФСБ и Воля“ сме за дясно-центристки кабинет, но с премиер Бойко Борисов той трудно ще събере подкрепа
Сигурен съм, че и колегите от ГЕРБ осъзнават това, казва депутатът
Борис Ячев е на 55 г. Депутат в 40-ото, 43-ото и настоящото 44-о Народно събрание. Зам.-председател на партия „Национален фронт за спасение на България“ (НФСБ) , както и на парламентарната група на „Обединени патриоти“. Председател на Комисията за борба с корупцията в Народното събрание. Разговаряме за предизборната ситуация, за коалицията на НФСБ с „Воля“ и за евентуалното бъдещо управление.
- Г-н Ячев, как се приема в структурите на НФСБ коалицията с „Воля“ на Веселин Марешки?
- Възприема се повече от нормално. Нашите структури приветстваха една подобна коалиция, защото имаме много сходни елементи както в политическите си програми, така и в целите, които си поставяме за тези избори и за евентуалното ни участие в следващия парламент. Между другото, раздялата с ВМРО като че ли послужи и като катализатор за хората ни по места да работят по-усърдно, за да може да се постигне по-висок резултат. Все пак в рамките на близо шест години по региони с ВМРО имаше изградени някакви партньорски контакти, така че част от структурите ни го приеха като отказ в последния момент и като една стъпка, която не е в нормите на почтеността и не е партньорска. Но това ги стимулира да се мобилизират в по-висока степен. В доста общини ние имаме, между другото, доста добра сработка с представителите на „Воля“ в местната власт в лицето на общински съветници. Даже се оказа, че, примерно, в няколко общини в Пловдив и в Пловдив-област сме имали готовност в тази една година след местните избори за формиране на общи групи. Сработка има в Пловдив-град, където между нашите съветници и тези на „Воля“, без да са официално формирани като единна група, реално има съвместна дейност. Така че е нормално две патриотични формации да продължат да работят заедно и в следващия парламент.
- В следващия парламент обаче се очаква да има фронт срещу ГЕРБ и ДПС, защото много партии ги смятат за едно цяло. Вашата коалиция готова ли е да се включи евентуално в такъв фронт?
- За ДПС ще кажа, че и г-н Марешки, и г-н Симеонов, и като цяло „Патриотична коалиция - Воля и НФСБ“ имаме категорична позиция – никакви съюзи с ДПС в който и да е парламент, както и никаква подкрепа за участието на ДПС във властта. И това всъщност ще бъде жалонът дали да подкрепим едно или друго мнозинство, което се формира. Няма да подкрепим мнозинство или кабинет, в които ще има участие на ДПС – това сме го заявявали категорично и продължаваме да го заявяваме. Ние се гордеем с това, че в продължение на четири години направихме всичко възможно, като патриотични формации, и НФСБ, и „Воля“ да държим ДПС встрани от властта. Разбира се, отстраняването на ДПС от всичките етажи на административната власт е един много труден процес, защото в продължение на 25 години те са се окопали здраво не само в отделни министерства, а на практика в цялата държавна администрация. Но поне успяхме да прочистим от онези елементи на ДПС, които бяха агресивни, не отговаряха на подходящо образование и ценз, държаха се арогантно и грубо или са участвали в някакви нечисти сделки. Така че категорично няма да партнираме и няма да подкрепяме кабинет, в който ДПС участва.
По отношение на ГЕРБ или друго дясно-центристко управление, което може да бъде сформирано в следващото Народно събрание (НС), ние имаме едно единствено условие – нашите приоритети да влязат като приоритети в общата програма за управление. Помните, докато в предишни мандати пазарлъкът обикновено е вървял по отношение разпределение на кабинети, министерски кресла, заместник-министри, областни управители и т.н., преди четири години, повече от месец и половина разговорите ни с Борисов вървяха в посока на това нашите приоритети да влязат в програмата за управление. Разписвахме детайлно текст по текст, страница по страница и сме удовлетворени, че в края на мандата една голяма част (не всичко, разбира се) от това, с което влязохме в 44-ото Народно събрание, е реализирано. Мога да изброявам - и оградата по границата, и пенсиите, различни законопроекти за фигурата на вечния длъжник и т.н., но основното беше повишаването на доходите на най-уязвимата част от българското общество – бедни, нетрудоспособни и възрастни хора. В това сме удовлетворени. Така че това ще бъде и изискването ни за подкрепа и за формиране на някакво мнозинство и кабинет – нашата програма да влезе в обща програма за управление.
- Доколкото разбирам, вие сте готови да подкрепите кабинет, в който не участва ДПС, но в който може да не участва и ГЕРБ.
- Говорим за дясно-центристки кабинет. Никой не знае какво ще бъде мнозинството в новото Народно събрание. Нямаме нагласа за подкрепа на кабинет, доминиран от БСП. Нито водим такива разговори, нито вървим в такава посока.
- Може би това ще ви отреди ролята на опозиция, защото и ГЕРБ трудно ще съставят правителство в следващия парламент – така се очертава.
- Ние сме работили в опозиция. В 43-ото Народно събрание НФСБ не участваше директно във властта, подкрепяли сме само онези инициативи, които смятахме, че са полезни за българското общество и българския бизнес. И трябва да ви кажа, че подобен тип поведение и подкрепа носи повече рейтинг, чисто егоистично да го кажем, за съответната формация или коалиция, отколкото пряко участие в управлението. Ние знаем, примерно, че последните четири години успяхме да постигнем доста неща, но нямахме хора в управлението с изключение на едно министерство и няколко заместник-министри и смея да твърдя, че това бяха хора, които много почтено, съвестно и резултатно си вършеха работата - в техните сфери, разбира се, доколкото им беше позволено да работят. Въпреки това понесохме щети заради подкрепата ни за това управление. То е ясно, ние го знаем, поели сме този риск съзнателно.
- А бихте ли подкрепили още едно правителство на ГЕРБ начело с премиер Бойко Борисов, защото преди имахте резерви специално към него?
- Ние сме разговаряли на няколко пъти в тази посока. Считаме и аз мисля, че ще бъде трудно събирането на подкрепа за съставянето на бъдещ кабинет начело с Бойко Борисов като премиер. И това съм сигурен, че и колегите от ГЕРБ го осъзнават. Разбира се, това трябва да го подчертаем и трябва да се каже ясно - право на всяка политическа формация е да си номинира своя кандидат за министър-председател. Право на останалите, обаче, които ще подкрепят този кабинет, е да дадат или да откажат подкрепа – да го кажем така.
- Заедно с хората на Марешки ли ще провеждате кампания или ще виждаме две паралелни кампании на двете партии?
- Една кампания, за да е успешна, трябва да бъде съгласувана и трябва да бъде обща. За нас е лесно да провеждаме кампания с партия „Воля“ като патриотична коалиция, защото ние имаме много сходни цели и виждания. Въпреки че досега не сме го изваждали на преден план, ние имаме и доста обща законодателна история в досегашното НС. Редица законопроекти на НФСБ са получавали подкрепа от страна на депутати от партия „Воля“, в същото време техни предложения са получавали подкрепа от нас. Веднага мога да дам пример със замяната на скъпи лекарства с евтини генерици, увеличаването на пенсията на 300 лв. Това е една подкрепа, която получавахме от г-н Марешки непрекъснато. Получавахме подкрепа от депутатите на „Воля“ за икономическите мерки за възстановяване от ковид-кризата на дребния и среден бизнес. Също – за законопроекта, който касаеше запазването на бизнеса на дребните търговци на горива. И, разбира се, всички антимонополни законопроекти, внесени от нас и от „Воля“. По всичките тези инициативи ние сме работили във взаимна подкрепа.
Когато седнахме, за да видим какво ни свързва и какво ни разделя, се оказа, че може би над 90% от вижданията ни по отношение на подпомагане на средния и дребен бизнес, на антимонополната политика, на повишаването на доходите съвпадат. Ние сега искаме минимална пенсия в следващия парламент от 500 лв., защото заедно извоювахме 300 лв., разбира се, със съответната редукция за отделните години стаж. Между другото, понеже това е един въпрос, който касае доста български граждани – социалното министерство не си свърши работата, като не ни даде ясни параметри, по които да бъде извършена индексация, така че хората с по-голям стаж да не се чувстват ощетени от това, че тези с по-малък и на минимална пенсия получават почти колкото тях. Очаквахме социалното министерство да даде някакви ясни параметри за индексация. В следващия мандат ще искаме това – минимална пенсия 500 лв. и индексация за хората с по-висок трудов стаж и години. Другото, което е като обща теза – това са безплатните лекарства за ученици и за пенсионери. Това е нещо, което ние също го предлагахме под малко по-различна форма, но г-н Марешки е професионалист в тази област. Оказа се, че и г-н Симеонов, и г-н Марешки - като хора от бизнеса, имат много трезва, ясна и прагматична представа за това какво като икономически закони трябва да бъде прието в следващото НС. И това всъщност стана основата на нашата програма. Вие ще я видите само след няколко дни, тя е много прагматична, много кратка и, надявам се – много резултатна.
неудобно да твърдят.Сега има нов вариант и надежда Герб печели ама не може да направи правителство и хоп ....бсп/дпс и славчо учиндолския. Въобще това интервю е поредния опит за промиване на мозъци в червено.
А вие си пишете каквото искате. Лошо няма.