Драстичната промяна в температурите е изпитание за хората със сърдечно-съдови заболявания
Кардиологът не пропусна да заостри вниманието и към болестта, наричана в медицинските среди „тихият убиец“ – Хипертония
„Изключително резките промени в климата и драстичното падане на температурите са ужасно изпитание за хората, които са с високо кръвно налягане и страдат от Исхемична болест на сърцето. Ако пациентите с тези заболявания почувстват симптоматика веднага да се обърнат към кардиолог, защото може да се наложи да се оптимизира терапията им и да се коригира дозата на приеманите медикаменти. При пациенти с Исхемична болест може да се наложи и провеждането на изследвания, включително и инвазивни“, алармира д-р Григоров от Медицински център „Д-р Стайков“ Бургас.
Друг проблем при пациентите с кардиологични заболявания, за който сигнализира специалистът, работил в едно от най-натоварените реанимационни отделения в София, е страхът от Сovid-19. Специалистът го определя като основната причина пациентите да не потърсят лекарска помощ навреме, което води до значителен ръст на усложненията при сърдечно-съдови болести и до тежки инфаркти. „В наши дни инфарктите са предотвратими и лечими, но страхът от вируса спира пациентите да потърсят навременна помощ“, категоричен е специалистът.
Д-р Венцислав Григоров завършва медицина в Медицински Университет – София през 2014 г. Придобива специалност по кардиология през януари 2020 г. В периода 2015 – 2020 г. работи и специализира кардиология в МБАЛ "Национална кардиологична болница" – София. От ноември 2020 г. е част от екипа на МБАЛ "Сърце и мозък" – Бургас, а от февруари тази година е част и от екипът на Медицински център „Д-р Стайков“ в Бургас.
Кардиологът притежава сертификат за ехокардиография – фундаментално ниво. Участвал е като лектор в медицински конференции на национално ниво, има публикации в български медицински списания и книги. Представя собствени оригинални разработки на европейски кардиологични медицински конгреси. Научните му интереси са насочени към спешните състояния в кардиологията като остър коронарен синдром, остра сърдечна недостатъчност и белодробен тромбоемболизъм, както и към неинвазивната функционална диагностика.
Д-р Венцислав Григоров приема пациенти в МЦ „Д-р Стайков“ всяка сряда и петък от 08:30 ч. до 13:30 ч. Час за преглед и консултация можете да си запишете на тел.: 0892 996 006 или на регистратурата в центъра на бул. Транспортна 33.
Кардиологът не пропусна да заостри вниманието и към болестта, наричана в медицинските среди „тихият убиец“ – Хипертонията. Заболяването е изключително трудно откриваемо и води до сърдечно-съдови поражения, повишаване на артериалното налягане, еректилна дисфункция, очни заболявания и др. „За съжаление откриваме, че пациентите имат Хипертония едва когато дойдат при нас със симптоми. Случва се пациенти да посетят колегата по очни болести в МЦ „Д-р Стайков“ д-р Гергана Миланова и така да разберем за съществуващия проблем“, коментира Д-р Венцислав Григоров.
Пред Флагман.бг д-р Миланова даде още информация по темата.
„Хипертонията е системно съдова патология, която предизвиква увреждане на прицелни органи – сърце, мозък, бъбреци, като в това число влиза и ретината.
Хирептонията може да бъде есенциална или вторична, като резултат от други системни заболявания – бъбречни, ендокринни, както и при бременност.
Хипертоничната ретинопатия е увреждане на ретината и нейната циркулация в резултат на високото кръвно налягане. Промените в съдовете преминават през 4 етапа, които могат да бъдат наблюдаване при изследване на очното дъно, наречено офталмоскопия.
Първият стадий на ретинопатия е наречен хипертонична ангиопатия – обратимо състояние, при което са налице само функционални изменения в съдовете. Те са свързани с остро повишилото се кръвно налягане.
Продължителната или хронична Хипертония предизвиква необратима промяна в структурата на съдовите стени. Постепенно съдът заболява, съдовият лумен се стеснява, което от своя страна води до намален кръвен поток, а оттам и намалена доставка на кислород до ретината.
Напредващите промени в съдовете водят до редица усложнения, които се наблюдават в следващите стадии на хроничната ретинопатия. Тя прогресивно уврежда ретината, причинявайки, малко или никакви симптоми, докато промените не напреднат. Управлението на хипертоничната ретинопатия е насочено основно към намаляване на кръвното налягане. Важно е да се работи съвместно с лекуващия лекар. За да се осигури навременна оценка и управление на очните и системни увреждания“ разясни д-р Миланова. Тя извършва очни прегледи и консултации в новия напълно оборудван кабинет в Медицински Център „Д-р Стайков“.
Час за преглед и консултация можете да си запишете на тел.: 0892 996 006 или на регистратурата в центъра на бул. Транспортна 33.