Ще има ли все пак масово тестване на ученици
Едва 15% от родителите имат положителна нагласа към идеята
Ще има ли масово тестване за COVID-19 сред учениците? Този въпрос продължава да смущава хилядяди родители на деца до 12 клас. Данните до момента сочат, че от тях едва 15% са положително настроени към тестовете и това води до напрежение.
Някои от въпросите на родителите получиха отговори на среща с представители на Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката, но все още има такива, които чакат резолюция. „Не съм сигурна, че отговорите успокоиха напълно родителите”, каза Яна Алексиева – директор на Асоциация „Родители”, която е категорична, че липсата на комуникация между институциите и семействата води до липса на доверие, а това – до видимия засега резултат.
„Съществува страх и невяра в това, което се казва”, коментира доктор Юлиян Петров от Синдикат „Образование” към КТ „Подкрепа”. По думите му, след като е започнало редовното тестване на учителите показва, че процентът на заразени е малък. Важното, според д-р Петров, било желанието на учителите да се ваксинират.
Идеята за масовото тестване на ученици започна да се обсъжда в началото на февруари, когато министърът на здравеопазването Костадин Ангелов обяви на брифинг, че са започнали разговори за това каква е нагласата на родителите. „Целта е да постигнем по-голяма сигурност в българските училища с оглед продължаване на присъственото обучение и постигане на по-добри образователни резултати”, каза Ангелов.
Съдейки по данните за това каква е нагласата на родителите обаче, изглежда засега идеята за масовото тестване с антигенни тестове няма да се осъществи.