Плашат с протест в Ямбол заради често спиране на тока
Бойлери и климатици, перални, телевизори и хладилници горят заради сривовете в мрежата, токовите удари водят и до загуби на продукция
Жители на трите села са готови да протестират пред офиса на електродружеството в Ямбол заради честото спиране на тока. Пред БНТ те споделиха, че заради сривовете в мрежа им горят електроуредите.
През последния месец три ямболски села са подложени на неудобството токът им да спира без предупреждение. За проблема е изпратена жалба до Министъра на енергетиката, до премиера, до Комисията за енергийно и водно регулиране и електроразпределителното дружество за Югоизточна България. Хората са недоволни и очакват адекватно решение на проблема.
Изгорели климатици, монитори, телевизори, хладилници и други електро уреди, преустановяване работата на помпената станция за водата е равносметката от честото спиране на тока в селата Кабиле, Дражево и Хаджидимитрово. В трите села живеят над 3 000 човека, работят и много фирми. Спирането на електричеството ги изправя пред сериозни проблеми.
"Имаме ученик, който не ходи на училище заради пандемията от коронавирус. Нищо не може да пуснем, като няма ток, студено е. Сутрин по два три пъти спира и по часове го няма. Как тези ученици ще завършат", каза Данчо Данев.
"Като спре тока няма как да се отопляваме, ние сме с климатик и има проблеми... Има и други уреди, те също са ни важни", споделя Веси Йорданова.
"Имам два фризера включени, един хладилник, понякога жената пере с автоматична пералня. Тези уреди се повреждат. Поне, когато се спира тока, да се уведомяват хората", каза пък Илия Илиев.
Спирането на електричеството носи загуби и на бизнеса в района на трите населени места. Василка Костадинова има фирма за производство на сладкарски изделия в село Кабиле. Токовите удари и спирането на тока водят до загуби на продукция и пазари.
"Това, което в момента се пече в пещите, се превръща в брак при спирането на тока. Щетите никой не ни ги плаща. Продукцията се изхвърля директно и няма какво да се направи по въпроса... Освен загубите хората се изнервят, стоят не може да се произведе заявката, която е дадена за деня, дистрибуторите и търговците нервничат, защото имам някакви договорни отношения с тях, които не мога да изпълня винаги и това се отразява много зле на бизнеса", споделя Василка.
След всяко спиране на тока жителите на трите села се жалват и търсят отговори. За да намерят решение на проблема кметовете на трите села изпратиха жалба до всички институции, които могат да ускорят решаването на въпроса.
"Токът спира по различно време - и през деня, и през нощта за час и половина, а понякога и повече. От самото прекъсване има изгорели бойлери. При мен са идвали хора да ми казват, че има повредени декодери на телевизори и други уреди... Без бури, без всякакви метеорологични условия токът си спира", каза кметът на село Хаджидимитрово Тошо Тодоров.
"Аз мисля, че по тази линия има проблем в електроразпределението и това нещо не трябва да се решава на парче. Трябва веднъж за винаги да се оправят нещата. След като се види че една или две седмици прекъсва електроподаването това означава, че някъде има проблем", заяви кметът на село Дражево Дяко Дяков.
"Имаше хора, които са ходили до офиса в Ямбол на ЕВН и са ги върнали като са им казали че не е имало такива неща и сега започнахме да подаваме редовно сигнали при всяко спиране на тока, на всеки токов удар за да могат хората да получат някакво обезщетение. Искаме да минат ЕВН по трасето и да видят за какво става въпрос", каза кметът на село Кабиле Георги Динев.
Очаква се днес следобед да се проведе среща между кметовете, областния управител на Ямбол и представители на електроразпределителното дружество за набелязване на конкретни мерки за прекратяване на честото прекъсване на електричеството.
Автора да не писал това на литър водка.