×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Педиатърът от Бургас д-р Жени Стоичкова разказва за пробиотиците и тяхното ефективно приложение при антибиотично лечение на деца


Педиатърът от Бургас д-р Жени Стоичкова разказва за пробиотиците и тяхното ефективно приложение при антибиотично лечение на деца
Срещаме се с детския лекар в сезона на повишена заболеваемост от респираторни инфекции
10 Февруари 2021, Сряда, 10:00 ч.
Автор: Флагман.Бг

Човешкото тяло е дом за огромен брой микроорганизми – десет пъти повече от човешките клетки, напомня специалистът.

Д-р Жени Стоичкова е специалист с дългогодишен опит по детски болести, детска пневмология и фтизиатрия. Практикува в Лайф Хоспитал в град Бургас. Председател е на Бургаското педиатрично дружество и е член на УС на Българската педиатрична асоциация.

Срещаме се с нея в сезона на повишена заболеваемост от респираторни инфекции, за да сподели полезна информация за родителите относно ролята на пробиотиците при  лечение и профилактика на респираторните инфекции.

- Д-р Стоичкова, имат ли място и каква е ролята на пробиотиците при детските респираторни инфекции?

- Въпреки, че темата за приема на пробиотици е доста нашумяла, все още има голяма доза неяснота какво точно са те и какви са ползите от тях. 

Да започнем от това, че човешкото тяло е дом за огромен брой микроорганизми – десет пъти повече от човешките клетки. Те обитават кожата и лигавиците на здравите хора и формират „нормалната микробиота“ на организма. Колонизирането ни с микроорганизми започва още от раждането, а според някои проучвания - още вътреутробно. Тяхното количество и съставът им се менят във времето. Микробиомът достига своето балансирано разнообразие през юношеството и остава относително стабилен до зрялата възраст. Всеки отделен човек има свой собствен състав на микробиома, който се различава от този на останалите хора по отношение на видовете и броя микроби, които го населяват. Влияе се от храненено, вътрешната и околна среда, местоживеенето и начина ни на живот.

Чревната лигавица е особено важна за имунния отговор, защото 80% от имунните клетки се намират там и определят голямата значимост на лигавичния имунитет.   

Тези имунни клетки постоянно комуникират с чревните бактерии, изпращайки непрекъснати тренировъчни стимули към имунната система.

Обширни изследвания показват, че острите инфекции са свързани със загубата на важни чревни бактерии. Разрушаването на чревния микробиом води до състояние на дисбиоза и за поддържането на добър лигавичен имунитет огромно значение имат пробиотиците. Те представляват живи микроорганизми, които приемаме с храна или с хранителни добавки. Всички съществени функции в тялото се нуждаят от тяхното участие.

Ето само част от нещата, които пробиотиците правят за нас: помагат ни да разграждаме и усвояваме храната си; гарантират ни устойчива имунна система; намаляват инфекциите на респираторния тракт; предпазват от алергии; повлияват автоимунните заболявания и депресивните състояния; балансират алкално-киселинния баланс в тънките и дебелото черво; регулират моториката на червата; намаляват възпалителните процеси в червата; предпазват зъбите и венците; синтезират витамини – B1, B2, B3, B5, B6, B12 и К; подобряват абсорбцията на минерали; неутрализират токсини; не позволяват растежа на кандида и други патогенни микроорганизми; нормализират серумния холестерол и триглицериди, и още много други. Значението на пробиотиците за здравето е наистина фундаментално!

- Защо е необходимо децата  да приемат пробиотик, когато имат назначена антибиотична терапия? Може ли да разкажете какво се случва с чревната микрофлора и как реагира детският организъм на приема на антибиотик?

- Много често при установяване на дихателни инфекции при деца се налага да се назначи антибиотично лечение. Важно е да се отбележи, че изборът за антибиотичната терапия трябва да се базира на клинични и или лабораторни доказателства за наличието на бактериална инфекция. Неусложнените вирусни заболявания, които са преобладаващи, не налагат прилагане на антибиотици. Правилно подбраният антибиотик често е животоспасяващ, но освен болестотворните той влияе и на добрите – непатогенни бактерии, с които съжителстваме. Това води до състояние на дисбиоза, вследствие на която настъпват редица патологични изменения, изразени в различни оплаквания – коремен дискомфорт, подуване, голямо количество трудно отделяни газове, диария, а понякога запек, дехидратация, раздразнителност, умора, намалена концентрация.

Приемът на пробиотик при децата е от изключителна важност, тъй като техният микробиом е несъвършен и честото лечение с антибиотик може да окаже опустошаващо действие върху полезните бактерии.

- Какви характеристики трябва да притежава един подходящ за деца пробиотик, който да придружава антибиотичната терапия? Има ли значение кои щамове бактерии и в какво количество съдържа пробиотикът, за да бъде ефективен?

- Прилагането на пробиотици също е изкуство и изборът изисква добро познаване на многото продукти, налични на пазара, както и патологията, която искаме да повлияем. Пробиотичните продукти съдържат различно количество и различни щамове полезни микроорганизми с различна жизнеспособност. Едни помагат за подобряване на храносмилането, други за овладяването на рефлукс, чревно разстройство или запек, трети за подсилването на имунитета, четвърти за състоянието на кожата и т.н.

При антибиотик-асоциираните състояния при деца изборът на правилните щамове, техният брой, дозировка, подходящата лекарствена форма и времето, по което се взимат, са определящи за успеха.

- Какво трябва да знаят родителите, когато им се налага да закупят пробиотик успоредно с антибиотика при лечение на респираторни инфекции?

Един от най-сериозните врагове на микробиома са антибиотиците. Здравият чревен микробиом е балансирана екосистема, с голямо биоразнообразие и стабилност. За разлика от избора на терапевтичен пробиотик, който избираме за лечение на определени болести, уврежданията от антибиотичното лечение, а и от самия патоген, причиняващ респираторното заболяване, са комплексни. Повлияването им изисква комплексни пробиотици, комбиниращи различни щамове. Нужни са във високи терапевтични дози, за да запълнят адекватно броя на загиналите под действието на антибиотика полезни бактерии. По време на антибиотичното лечение синтезът на така важните витамини от група Б намалява, затова пробиотикът трябва да съдържа витаминен комплекс. Важно е да съдържа и пребиотици, които са „храна“ за полезните колонии от бактерии в червата и спомагат по-бързото им развитие. Пробиотикът трябва  да е устойчив на стомашните сокове, за да достигне жизнеспособен до червата.

- Може ли да препоръчате от Вашата практика и опит специализиран за деца пробиотик за антибиотик?

- Да – категорично. На базата на дългогодишния си опит бих препоръчала един продукт без алтернатива дори в световен мащаб, който за гордост е българска разработка, специално създаден за пациентите на антибиотично лечение.

СИНКВАНОН® е пробиотичен продукт, съдържащ комплекс от 14 специално селектирани пробиотични щама. В дневната доза се съдържат 100 милиарда полезни бактерии, 3-компонента пребиотици, витаминен комплекс в препоръчителните дневни дози: В1, В2, В3, В6, В7, В9. Клиничните проучвания, както и моят опит доказват, че прилагането му е гаранция за по-бързо и комплексно възстановяване на детския организъм. Предлага се в три отлично приемани от децата форми според възрастта – сашета за най-малките, шоколадови мечета за по-големите малчугани и стомашно-устойчиви капсули за най-големите.

- Каква е продължителността на терапията със СИНКВАНОН® / СИНКВАНОН® Кидс при деца за постигане на траен и сигурен ефект?

- Добър въпрос. За истински устойчиви резултати, пробиотикът трябва да се приема в указаната от производителя дозировка по време на лечението с антибиотик и на отстояние поне 2 часа от антибиотичния прием, като продължи поне още 2 седмици след края на лечението. Пълното възстановяване на микробиома след антибиотична терапия обикновено продължава дълго време – от няколко месеца, понякога до няколко години. Затова от изключителна важност е и балансираното хранене с ежедневен прием на пробиотични храни, като кисело мляко, позабравената от децата боза, ферментирали плодове и зеленчуци.


В категории: Здраве


Флагман.БГ Владимир Путин с извънредно обръщение Владимир Путин с извънредно обръщение 21/11/2024, Четвъртък 20:45 12
България Всички новини
Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания Има групи, които се бият, носят оръжия – боксове, ножове, каза тя Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега И все пак британските сухопътни сили имат редица проблеми   Може ли доц. Киселова да оглави парламента и да се сложи край на политическата криза? Може ли доц. Киселова да оглави парламента и да се сложи край на политическата криза? Политолог предлага нов критерий за избор на председател - ситото да е по научни степени Пети опит за избор на парламентарен шеф Пети опит за избор на парламентарен шеф Това ще е рекордният 12 ден на първото заседание на 51-ото Народно събрание Ражда ли се нова антиГЕРБ коалиция? Кирил Петков молил за подкрепа от „Възраждане“ Ражда ли се нова антиГЕРБ коалиция? Кирил Петков молил за подкрепа от „Възраждане“ Ако искат и ПП-ДБ могат да ни подкрепят, след като толкова пъти са искали нашата помощ, каза Костадин Костадинов За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те  Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху? Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху? Международния наказателен съд в Хага издаде заповед и за ареста на бившият израелски военен министър заради военни престъпления Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция Арестувани са четирима, издирват още двама замесени Страх от „Орешник“ тресе депутати, отмениха заседание след чудовищния удар по завода за ракети в Днипро Страх от „Орешник“ тресе депутати, отмениха заседание след чудовищния удар по завода за ракети в Днипро Народните представители от Върховната Рада били предупредени за възможна руска атака и в правителствения квартал в Киев. Кадиров зове за удари по Запада Лицето на дявола ни гледа от евробанкнотите Лицето на дявола ни гледа от евробанкнотите Сатаната наднича от всички купюри, но при най-масовите €50 е с рога Апокалипсис: Тези столици в Европа са първи цели на Русия при Трета световна война Апокалипсис: Тези столици в Европа са първи цели на Русия при Трета световна война София не е сред тях, но започне ли такъв ужасяващ конфликт, човечеството ще е пред изчезване Владимир Путин с извънредно обръщение Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само По телефона и пред камери: "Маша" Захарова получи заповед от върха на Кремъл По телефона и пред камери: "Маша" Захарова получи заповед от върха на Кремъл В Москва са изнервени Съдът в Хага вече е виц Съдът в Хага вече е виц Днес, за да не изглежда прекалено пристрастен към араби и мюсюлмани в очите на света, МНС включи и Ал-Масри, който бе убит на 13 юли т.г. Румъния купува от САЩ "невидими" изтребители Румъния купува от САЩ "невидими" изтребители Съседите ще закупят 32 бойни самолета F-35 Америка в скръб – еднополова звездна двойка се изсели заради Тръмп Америка в скръб – еднополова звездна двойка се изсели заради Тръмп Елън Дедженеръс  и Порша де Роси са се преместили в Англия
Валентин Тончев Валентин Тончев Няма как Доган да бъде изключен от нещо, в което никога не е членувал Виц на деня Виц на деня - Ти виждал ли си летяща чиния?
- Преди да се оженя не бях виждал...
Виц на деня Виц на деня Добрият футболист, дори от най-неудобното положение - може да вкара гол в собствената си врата! Статус във фейсбук Статус във фейсбук Трябва да намеря начин да взема изпитите...
Мама: Ами седни да учиш!
- Ситуацията е сериозна, не ми е до шеги.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори