×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Педиатърът от Бургас д-р Жени Стоичкова разказва за пробиотиците и тяхното ефективно приложение при антибиотично лечение на деца


Педиатърът от Бургас д-р Жени Стоичкова разказва за пробиотиците и тяхното ефективно приложение при антибиотично лечение на деца
Срещаме се с детския лекар в сезона на повишена заболеваемост от респираторни инфекции
10 Февруари 2021, Сряда, 10:00 ч.
Автор: Флагман.Бг

Човешкото тяло е дом за огромен брой микроорганизми – десет пъти повече от човешките клетки, напомня специалистът.

Д-р Жени Стоичкова е специалист с дългогодишен опит по детски болести, детска пневмология и фтизиатрия. Практикува в Лайф Хоспитал в град Бургас. Председател е на Бургаското педиатрично дружество и е член на УС на Българската педиатрична асоциация.

Срещаме се с нея в сезона на повишена заболеваемост от респираторни инфекции, за да сподели полезна информация за родителите относно ролята на пробиотиците при  лечение и профилактика на респираторните инфекции.

- Д-р Стоичкова, имат ли място и каква е ролята на пробиотиците при детските респираторни инфекции?

- Въпреки, че темата за приема на пробиотици е доста нашумяла, все още има голяма доза неяснота какво точно са те и какви са ползите от тях. 

Да започнем от това, че човешкото тяло е дом за огромен брой микроорганизми – десет пъти повече от човешките клетки. Те обитават кожата и лигавиците на здравите хора и формират „нормалната микробиота“ на организма. Колонизирането ни с микроорганизми започва още от раждането, а според някои проучвания - още вътреутробно. Тяхното количество и съставът им се менят във времето. Микробиомът достига своето балансирано разнообразие през юношеството и остава относително стабилен до зрялата възраст. Всеки отделен човек има свой собствен състав на микробиома, който се различава от този на останалите хора по отношение на видовете и броя микроби, които го населяват. Влияе се от храненено, вътрешната и околна среда, местоживеенето и начина ни на живот.

Чревната лигавица е особено важна за имунния отговор, защото 80% от имунните клетки се намират там и определят голямата значимост на лигавичния имунитет.   

Тези имунни клетки постоянно комуникират с чревните бактерии, изпращайки непрекъснати тренировъчни стимули към имунната система.

Обширни изследвания показват, че острите инфекции са свързани със загубата на важни чревни бактерии. Разрушаването на чревния микробиом води до състояние на дисбиоза и за поддържането на добър лигавичен имунитет огромно значение имат пробиотиците. Те представляват живи микроорганизми, които приемаме с храна или с хранителни добавки. Всички съществени функции в тялото се нуждаят от тяхното участие.

Ето само част от нещата, които пробиотиците правят за нас: помагат ни да разграждаме и усвояваме храната си; гарантират ни устойчива имунна система; намаляват инфекциите на респираторния тракт; предпазват от алергии; повлияват автоимунните заболявания и депресивните състояния; балансират алкално-киселинния баланс в тънките и дебелото черво; регулират моториката на червата; намаляват възпалителните процеси в червата; предпазват зъбите и венците; синтезират витамини – B1, B2, B3, B5, B6, B12 и К; подобряват абсорбцията на минерали; неутрализират токсини; не позволяват растежа на кандида и други патогенни микроорганизми; нормализират серумния холестерол и триглицериди, и още много други. Значението на пробиотиците за здравето е наистина фундаментално!

- Защо е необходимо децата  да приемат пробиотик, когато имат назначена антибиотична терапия? Може ли да разкажете какво се случва с чревната микрофлора и как реагира детският организъм на приема на антибиотик?

- Много често при установяване на дихателни инфекции при деца се налага да се назначи антибиотично лечение. Важно е да се отбележи, че изборът за антибиотичната терапия трябва да се базира на клинични и или лабораторни доказателства за наличието на бактериална инфекция. Неусложнените вирусни заболявания, които са преобладаващи, не налагат прилагане на антибиотици. Правилно подбраният антибиотик често е животоспасяващ, но освен болестотворните той влияе и на добрите – непатогенни бактерии, с които съжителстваме. Това води до състояние на дисбиоза, вследствие на която настъпват редица патологични изменения, изразени в различни оплаквания – коремен дискомфорт, подуване, голямо количество трудно отделяни газове, диария, а понякога запек, дехидратация, раздразнителност, умора, намалена концентрация.

Приемът на пробиотик при децата е от изключителна важност, тъй като техният микробиом е несъвършен и честото лечение с антибиотик може да окаже опустошаващо действие върху полезните бактерии.

- Какви характеристики трябва да притежава един подходящ за деца пробиотик, който да придружава антибиотичната терапия? Има ли значение кои щамове бактерии и в какво количество съдържа пробиотикът, за да бъде ефективен?

- Прилагането на пробиотици също е изкуство и изборът изисква добро познаване на многото продукти, налични на пазара, както и патологията, която искаме да повлияем. Пробиотичните продукти съдържат различно количество и различни щамове полезни микроорганизми с различна жизнеспособност. Едни помагат за подобряване на храносмилането, други за овладяването на рефлукс, чревно разстройство или запек, трети за подсилването на имунитета, четвърти за състоянието на кожата и т.н.

При антибиотик-асоциираните състояния при деца изборът на правилните щамове, техният брой, дозировка, подходящата лекарствена форма и времето, по което се взимат, са определящи за успеха.

- Какво трябва да знаят родителите, когато им се налага да закупят пробиотик успоредно с антибиотика при лечение на респираторни инфекции?

Един от най-сериозните врагове на микробиома са антибиотиците. Здравият чревен микробиом е балансирана екосистема, с голямо биоразнообразие и стабилност. За разлика от избора на терапевтичен пробиотик, който избираме за лечение на определени болести, уврежданията от антибиотичното лечение, а и от самия патоген, причиняващ респираторното заболяване, са комплексни. Повлияването им изисква комплексни пробиотици, комбиниращи различни щамове. Нужни са във високи терапевтични дози, за да запълнят адекватно броя на загиналите под действието на антибиотика полезни бактерии. По време на антибиотичното лечение синтезът на така важните витамини от група Б намалява, затова пробиотикът трябва да съдържа витаминен комплекс. Важно е да съдържа и пребиотици, които са „храна“ за полезните колонии от бактерии в червата и спомагат по-бързото им развитие. Пробиотикът трябва  да е устойчив на стомашните сокове, за да достигне жизнеспособен до червата.

- Може ли да препоръчате от Вашата практика и опит специализиран за деца пробиотик за антибиотик?

- Да – категорично. На базата на дългогодишния си опит бих препоръчала един продукт без алтернатива дори в световен мащаб, който за гордост е българска разработка, специално създаден за пациентите на антибиотично лечение.

СИНКВАНОН® е пробиотичен продукт, съдържащ комплекс от 14 специално селектирани пробиотични щама. В дневната доза се съдържат 100 милиарда полезни бактерии, 3-компонента пребиотици, витаминен комплекс в препоръчителните дневни дози: В1, В2, В3, В6, В7, В9. Клиничните проучвания, както и моят опит доказват, че прилагането му е гаранция за по-бързо и комплексно възстановяване на детския организъм. Предлага се в три отлично приемани от децата форми според възрастта – сашета за най-малките, шоколадови мечета за по-големите малчугани и стомашно-устойчиви капсули за най-големите.

- Каква е продължителността на терапията със СИНКВАНОН® / СИНКВАНОН® Кидс при деца за постигане на траен и сигурен ефект?

- Добър въпрос. За истински устойчиви резултати, пробиотикът трябва да се приема в указаната от производителя дозировка по време на лечението с антибиотик и на отстояние поне 2 часа от антибиотичния прием, като продължи поне още 2 седмици след края на лечението. Пълното възстановяване на микробиома след антибиотична терапия обикновено продължава дълго време – от няколко месеца, понякога до няколко години. Затова от изключителна важност е и балансираното хранене с ежедневен прием на пробиотични храни, като кисело мляко, позабравената от децата боза, ферментирали плодове и зеленчуци.


В категории: Здраве


Флагман.БГ Мартин Кура е новият й мъж Мартин Кура е новият й мъж 22/12/2024, Неделя 17:40 0
Флагман.БГ 18 пъти по-богат от крал Чарлз 18 пъти по-богат от крал Чарлз 22/12/2024, Неделя 17:00 0
Свали 30 кг
Свали 30 кг 22/12/2024, Неделя 16:40 3
България Всички новини
Не паркирайте на ул. "Цар Самуил" в Бургас, ако искате колата ви да остане здрава Не паркирайте на ул. "Цар Самуил" в Бургас, ако искате колата ви да остане здрава Непознат мъж обикаля и дере всички превозни средства, троши и прозорци Мартин Кура е новият й мъж Мартин Кура е новият й мъж Певецът бил изключително надарен, Алекс Богданска удари джакпота с него Стана ясна причината за внезапната смърт на цесекаря Марто Стана ясна причината за внезапната смърт на цесекаря Марто След като получил лекарска помощ, Мартин се върнал на терена, но след нова криза издъхнал напът за болницата Свали 30 кг Свали 30 кг Риалити звездата от последния сезон на „Биг брадър“ Веси Маринова свалила 30 килограма след излизането си от къщата Коледарски групи наричаха за здраве и берекет на конкурс в Камено Коледарски групи наричаха за здраве и берекет на конкурс в Камено Общо над 200 участници се изявиха в конкурса Чудовищна смърт застигна млад мъж на магистрала Чудовищна смърт застигна млад мъж на магистрала Колата му аварирала, той спрял, за да провери какво се случва, но в този момент камион го помел и убил на място Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай На място са доброволци и екипи на полицията и жандармерията Топ синоптик предупреди! Нещо ще се случи на 28 декември Топ синоптик предупреди! Нещо ще се случи на 28 декември Той прогнозира още сняг, но предупреди скиорите да внимават Екшън: Маскиран с качулка мъж нахлу в бензиностанция, задигна целия оборот Екшън: Маскиран с качулка мъж нахлу в бензиностанция, задигна целия оборот Той е подал празна чанта на служителя и го е заплашил Ветеринари от Бургас се включват в каузата за спасяване на животни в риск. Подкрепете ги! Ветеринари от Бургас се включват в каузата за спасяване на животни в риск. Подкрепете ги! Лимитираните календари са изложени във ветеринарната клиника "Сити вет", всички събрани средства ще бъдат използвани за подпомагане на животните
18 пъти по-богат от крал Чарлз 18 пъти по-богат от крал Чарлз Това е най-големият милиардер в Африка 9-годишно момче и 4 жени са жертвите на атаката на коледен базар в Германия 9-годишно момче и 4 жени са жертвите на атаката на коледен базар в Германия В Магдебург днес е ден на траур Секссимвол си отряза косата Секссимвол си отряза косата Яман, известен с ролите си в популярни сериали, вече не се страхува да експериментира с образа си Медицински хеликоптер се разби в болница в Турция (ВИДЕО) Медицински хеликоптер се разби в болница в Турция (ВИДЕО) Съобщава се за загинали Тръмп заплаши да върне Панамския канал под контрола на САЩ Тръмп заплаши да върне Панамския канал под контрола на САЩ Той обвини местните власти, че събират прекомерни такси за използване на съоръжението Шок в Европа: Тръмп ще иска страните от НАТО да дават 5% от БВП Шок в Европа: Тръмп ще иска страните от НАТО да дават 5% от БВП Вноската в отбранителния съюз да се вдигне повече от два пъти - за това натискал американския президент Шолц пристигна на кървавия базар, траур надвисна над града Шолц пристигна на кървавия базар, траур надвисна над града Расте броят на жертвите на нападението Продадоха Десетте Божи заповеди на търг за няколко милиона Продадоха Десетте Божи заповеди на търг за няколко милиона Тя е открита по време на железопътни изкопи по южното крайбрежие на Израел през 1913 г. и първоначално не е призната за исторически значима Още една българка замесена в шпионския скандал във Великобритания, следяла политици Още една българка замесена в шпионския скандал във Великобритания, следяла политици Виенската прокуратура я разследва Самотен нарушител ли е терористът от Магдебург Самотен нарушител ли е терористът от Магдебург И защо Ислямът е мирна религия тогава, когато не се практикува
Сергей Станишев Сергей Станишев Не може да си девствен два пъти Виц на деня Виц на деня - Мамо, аз съм вече голям.
- Защо мислиш така, Стефчо?
- Вече не искам дядо Коледа, искам Снежанка.
Виц на деня Виц на деня - Брат, ти лягал ли си с грозна жена?
- Еми случвало се е...
- Аз пък никога не съм си лягал с грозна... ама с к'ви съм се събуждаааал...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Да ти увиснат ц*ците е дреболия, но да ти увисне дреболията е проблем.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори