Занзибар е приказно място, има потенциал да стане новият Слънчев бряг
Правителството е добронамерено, а инвестиционният процес – изключително облекчен, тепърва островът ще се развива, категоричен е мениджърът в туризма
Мениджърът в туризма Георги Мицов е консултант по изключително интересен проект на Занзибар. Флагман.бг разговаря с него като експерт, който добре познава инвестиционния климат на острова и перспективите за развитие в полуавтономната област в рамките на Танзания.
-Г-н Мицов, какво Ви кара да смятате, че остров Занзибар ще се превърне в следващите години във все по-атрактивна туристическа дестинация?
-Занзибар е под екватора. Това място е благословено, защото има повече от 320 слънчеви дни в годината. Дъждовният период е по-малко от два месеца в годината – от началото на април до края на май. През останалото време температура е между 28 и 32 градуса. Островът разполага с уникални пясъчни плажове – кораловобели, които не се загряват и не парят. Много е близо до Европа и няма часова разлика, което благоприятства за привикването на туристите. Правителството е добронамерено, инвестиционният процес е изключително облекчен и има хиляди възможности за бизнес. Вече има няколко ризорта на световна величина, а местното население е миролюбиво и добронамерено.
-Успява ли българският бизнес да стъпи по-сериозно на острова? Знам, че един български инвеститор се опитва да изгради ваканционно селище, но има ли други?
-Да, нашият приятел Калоян Георгиев строи туристически комплекс, който се намира между Паже и Беюн – на крайбрежието на Индийския океан, т.нар. нови територии. Райско място, много подходящо за кайтисти. Посещава се от млади хора от целия свят. Но не е само Калоян, има още български инвеститори, включително и проектът, по който аз работих – той също е на български инвеститор. В момента, ако направим справка в системата на местното правителство, към днешния ден има 1230 българи. Наистина има потенциал да стане новият Слънчев бряг.
-Кой е проектът, по който работите в Занзибар?
-Става въпрос ризорт, който се намира в същия регион – между Паже и Беюн. Пет звезди със 63 вили. Повтарям, че островът и законодателството там са отлични за инвеститорите, а това съчетано с другите благоприятни фактори подсказва, че възходящият тренд ще се запази. В момента Занзибар предлага за всекиго по нещо. Има изключително скъпи, уникални ризорти с по 5-6 вили, които са съвършени за отдих. Изградиха се и големи комплекси, построени в източната част на острова – Нугви. Има и т.нар. Untouched – девствени кътчета, показващи ни невероятната природа на острова. Екотуристите се чувстват все едно са в рая. Пример е Кизинкази – в южната част. Дори има и бяло саламурено сирене, гръцки инвеститор от миналата година е там и произвежда. Така, че очаквам ние да занесем киселото мляко.
-Колко струва 10-дневният пакет за средностатистическа почивка?
-Това е абсолютно достъпна дестинация. Нужни са ви между 1500 и 2000 евро и ще се чувствате адски добре. В тази цена включвам и полета.
-Далеч ли сме от момента, в който ще има директни полети до Занзибар, а не чартърни?
-Много сме далеч от този момент. За да се организират редовно полети, първо трябва да имаме читава авиокомпания, която да ги осъществява. Но фактът, че за времето от януари до края март български компании организираха повече от 23 чартъра говори, че има сериозен интерес към тази дестинация и той може само да расте.
-Какви са другите националности, които посещават острова?
-На първо място са италианците. Островът е бивша британска и италианска колония, има изключително сериозна италианска диаспора, което дава възможност и на кулинарните ценители да се чувстват добре, защото храната е докосната от италианско въздействие, особено в източната и южна част. Има и завидно британско присъствие, а законодателството е отлично. Няма никаква престъпност! Категорично никаква! Адмирации за това, което държавата Танзания и правителството на остров Занзибар правят.
-Местното правителство не приема и ковид мерките, там няма никакви ограничения, видяхме го на мача на Тервел Пулев…
-Любимият президент на Танзания Джон Магуфули показа какво е ковид за местните – прати сок от папая и кръв от каза за изследване и те се оказаха с положителни проби. Естествено никъде не се прилагат крути мерки и нямат умрели или „чували с трупове“. Ако имаше такава сериозна заплаха там, най-малкото през средния престой на туристите, който е около 10-14 дни, досега щеше да има известни случаи на заболели, а такива няма. Просто хората се научиха да живеят с вируса, без да изпадат в паника.
-Създава ли опасност дестинацията Занзибар за българския летен туризъм?
-Не, категорично! Занзибар е малък остров – 130 км е дълъг, а на ширина е около 50 км.