Шахти в Средец стават гейзери при дъжд, фекалии пълнят къщи и дворове
Проблемът бил предизвикан от незаконно включване на дъждовните води в битовата канализация
Канализация, изградена за 11 млн. лева с европейски средства, бълва фекалии по улиците на Средец след всеки обилен дъжд. Седем години продължава битката на местните жители с този проблем, а решение все още няма, каза водещият на „Тази сутрин“ по бТВ Ангон Хекимян.
„Когато завали дъжд по-интензивно, след 15-20 минути от шахтите започва да излиза мръсна вода. Тя тече по улицата като река и наводняват дворовете, тъй като са по-ниски от асфалта. Заливат се и гаражите“, разказва Иван Узунов, който живее в най-ниската част на града.
За щастие в момента мръсни води по улиците не текат, уточни репортерът Лора Стаматис.
„За първи път се наводнихме след първата копка по нашата улица. Това беше на 3 май 2014 г. На 10 април 2014 г. бе направена първата копка. Дотогава не сме имали проблеми. Всеки си е правил сам канализацията“, уточни Узунов.
Всички имаме същия проблем, споделя жена.
След всеки дъжд се наводняваме и никой не ни обръща внимание, че магазините и къщите се пълнят с вода, добавят техни съседи.
„На два пъти в къщата ми влиза вода с височина 20 сантиметра, а дворът ми се пълни с фекалии. Преди няколко дни треперехме да не влезе отново водата вкъщи“, разказва друг от потърпевшите.
Никой не може да ми отговори на въпроса защо, когато водите отиваха в дерето не се наводнявахме, а като се дадоха 11 млн. лева за канализация, дворовете ни се пълнят с фекални води, изтъкна Иван Узунов.
Според проектанта канализацията е изпълнена по задание на Община Средец да отвежда до пречиствателната станция само битови води. За дъждовните е трябвало да има друг проект, а 90% от жителите са си ги вкарали в битовата канализация.
Отговорът от инвеститорския контрол в Община Средец е подобен, уточни Лора Стаматис. Проблемът е предизвикан от незаконно включване на дъждовните води в битовата канализация.
От ВиК обясниха, че са получили готов проект, а задължението им включва само поддържане и изчистване на канализационната мрежа и няма как да извършат ремонт на неуспешно според тях реализиран проект.
От екоминистерството пък определят жалбите на хората като неправилни.
Как на 50 см под асфалта ще извадим водата навън, като има една тръба, пита Узунов.
„При разделната канализация има две тръби. Вижте колко тръби има тук! Една е. Защо няма и за дъждовна вода? Където има изградена, няма наводнени къщи“, каза още той.
Половината ги направиха квартали и тия си помислиха че са граждани, ама не. Цялата пумия се излива там, редовно аварии, няма ток, няма вода хаха за жалост така е по селата. Те в София във " баровските " квартали нямат канализация и още са със септични ями, така че тук пак е по-добре хаха