Депутатът Петър Кънев от БСП иска изчистване на "мъртвите души" от изборните списъци?
През тази година е удобно да започне това, като се направи регистър на избирателите, каза той
Възможно ли е изчистването на изборните списъци от т.нар. "мъртви души"? През тази година е удобно да започне това, като се направи регистър на избирателите, каза в „Тази сутрин“ по бТВ депутатът от БСП инж. Петър Кънев.
„Активната регистрация на избирателите е болната тема. Това е една политическа дъвка на всички избори. Вече 15 години съм в политиката и не е имало нито един път преди избори да не се повдигне този въпрос. Най-интересното е, че проф. Михаил Константинов каза, че е готов да използва тези избори, за да започне активната регистрация. Ние от БСП това го предложихме през 2017 г., но не се прие. Сега изведнъж се дава заден ход“, добави той.
„Въпрос на технология е как ще се гласува на предстоящите избори и дали хората, които са под карантина, дали ще участват в изборния процес. Това, което се прие вчера в парламента, е нормално“, подчерта депутатът.
Ние имаме определени претенции за начина на гласуване, добави той.
„Нашите предложения бяха поправките да влязат в Избирателния кодекс, а не в Закона за извънредното положение, защото той ще важи още няколко месеца, а ни предстоят и президентски избори. Това бе причината за споровете, но скандалът вчера стана по друга линия – за това какво правят преходните и заключителните поправки по Закона за хазарта в Закона за извънредното положение“, заяви Кънев.
„През последните две години това се превърна в практика на управляващите. Вкарват абсурдни предложения“, добави той.
„Като председател на Комисията по икономическа политика и туризъм в парламента почти нямам заседание и закон, в който да в преходните и заключителните поправки да не е вкарано нещо такова“, подчерта депутатът.
„От 373 законопроекта, внесени от Министерския съвет, 104 са ратификации, т.е. останали са около 260 закона. В същото време народни представители са внесли 426 закона. Това е пълен абсурд. Министерския съвет бяга от своите задължения и чрез депутати, избягвайки оценката за въздействие и общественото обсъждане, вкарват закон след закон и те обикновено са или преходни и заключителни, или цели закони. Това не е нормално“, коментира той.
Петър Кънев коментира и мерките срещу кризата, породена от пандемията от коронавирус.
„Има мерки, които проработиха. 60/40 действа дотолкова, доколкото влязоха едни пари в бизнеса. 800 млн. лева до момента се дадоха. Моето предложение бе да са 80/0 или както е в други държави 90:0, но да е на нула, защото когато затваряш един бизнес, да искаш осигуровки не върви“, добави той.
„Решението за малките грандове бе добро, но много малко хора успяха да се възползват. Въобще бе сбъркана логиката на гаранциите на Българската банка за развитие. Отделиха се 700 млн. лева. До момента гаранции са дадени само за 150 млн. лева. Не се прецени, че банките са заринати с пари и гаранциите на ББР въобще не им трябват“, подчерта Кънев.
„Туризмът, ресторантьорството и транспортът бяха най-силно засегнати от кризата. На собствениците на заведение, които вчера протестираха под нашите прозорци, трябва да се обясни, че няма проблем административно да се приложи това, което предлагахме преди 6 месеца и в цяла Европа е прието“, добави той.
„Вижда се какви са приходите на даден обект за януари миналата година и 20% от тях веднага се изплащат. След като си казал, че заведенията няма да работят до 1 март, трябва да му платиш и за февруари. Не виждам какви са проблемите това да не стане“, заяви червеният депутат.
„Пари в момента има. Лозунгите на Меркел и на Кристалина Георгиева са „харчете“. В момента трябва да се помага. Печатат се 3 трилиона евро“, добави той.
„Ние винаги сме готови за избори. Когато се редят листи, има напрежение във всички партии“, изтъкна Кънев.
„Рано е да се каже дали БСП ще застане зад президента за втори мандат. Електоратът ни хареса Румен Радев“, добави той.
На въпроса дали ще е в листите за предстоящите избори бургаският депутат отговори с „ще видим“.
Градът и някои комплекси потънаха в мръсотия.на много места бараки.бургас е много скъп град,а няма икономика и работни места.искаме нови и дейни хора.