Българо-турски комитет търси формулата за успешен туризъм във втора година на пандемия
Ресорните министри на двете страни се срещнаха в София, минаха и през премиера Бойко Борисов
Смесен българо-турски комитет търси формулата за успешен туристически сезон във втора година на пандемия. Това стана ясно от изявление на вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова заедно с турския министър на културата и туризма Мехмет Ерсой.
Двамата преди това бяха при премиера на България Бойко Борисов. След това те направиха изявления за журналисти в резиденция „Бояна“.
"За мен е голямо удоволствие отново да използвам да приветствам моя гост - министъра на културата и туризма г-н Мехмет Ерсой, в Република България и да му благодаря сърдечно, че откликна на нашата покана за осъществяването на това работно посещение в София. Поводът, който ни събира, е провеждането на третата сесия на смесения българо-турски комитет по туризъм. Преходната му сесия се състоя в Анкара през май 2019 г. Това е междуведомствена работна група, в която участват и представители на туристическите сдружения на бизнеса на двете държави. Комитетът не е обвързан с тромави административни процедури на съгласуване. Това е още една по-гъвкава възможност и форма да обменим контакти, позиции, решения, проекти и виждания на ръководно и експертно ниво за по-нататъшното развитие както на нашето междусъседско сътрудничество, така и на сектор "Туризъм" като цяло", обяви Марияна Николова.
По думите й всяка година тенденциите в туризма идват и си отиват.
"Но 2021 г. се очертава да бъде втората най-непредсказуема и предизвикателна година в туризма след 2020 г. Очакваме пътуванията да изглеждат по-различно, отколкото преди пандемията. В бъдеще можем да видим популярността на дестинациите да бъде продиктувана от това колко добре съответната държава или регион контролира вируса. Предпазните мерки, които са налице, и начинът за справяне с коронакризата ще дадат сигурност на туристите, че избраната от тях дестинация ще е безопасна. За съжаление това може да доведе и до пренастройване на предпочитанията и любими и търсени туристически дестинации, които са били популярни преди пандемията, да бъдат поставени на заден план. Туроператорите ще трябва да проявят изобретателност и въображение, като проектират маршрути, които избягват претоварените туристически зони, тъй като пандемията наложи клиентите да очакват по-обмислен подход към самия дизайн на пътуванията. Това може да бъде под формата на маршрути, които са фокусирани върху по-отдалечените места, и дори повишена популярност на конкретни ниши от сферата на туризма, които до миналата година въобще не са били популярни", добави вицепремиерката.
Според нея изборът на маршрутите от туристите вероятно ще зависи и от противоепидемичните мерки.
"За нас е важно като регион на Балканите да привличаме туристи, гарантирайки тяхната сигурност, безопасност и развлечения. Това е и работа на смесения българо-турски комитет по туризъм - да намери работещите решения и лоялност в тази непредсказуема 2021 г. Считам, че в настоящите условия е много важно ние да си сътрудничим интензивно, да отдаваме необходимия приоритет на нашите съседи от региона на Балканите, които сумарно са най-големият генератор на туристи в Република България. Конкретно, ако говорим за Турция, пътуванията с цел туризъм през миналата година в България са близо 300 хиляди. Налице е спад от 50% спрямо 2019 г., но той е напълно обясним с ефектите от пандемията. За турските граждани най-популярните дестинации си остават българските погранични райони, Столична община, планинските ни курорти като Банско, Пампорово и Чепеларе, морските ни центрове като Варна, Бургас и други. От друга страна, за българските граждани Турция си остава номер едно пазар за изходящ туризъм. През 2019 г. са регистрирани на 1,6 млн. пътувания на българи в страната. В подреждането на чуждестранните гости на Турция българите често са част от челната тройка. Това обуславя и нашите регулярни контакти и приоритизирането на този пазар", добави Марияна Николова.
Тя припомни, че е имала две работни визити в Истанбул през 2020 г.
Мехмет Ерсой от своя страна сподели, че е радостен, че е в България и в столицата й София - това била приятелска съседска страна, и благодари специално на министър Марияна Николова.
"Имах възможността през изминалата година да посрещна министър Николова в Турция. Това беше наистина много ценна възможност за нас като двама министри да търсим решения в борбата с глобалната пандемия. България и Турция са две съседни държави, които наистина показаха блестящ пример на сътрудничество в борбата с пандемията, показаха как бихме могли да се борим. Направихме така, че да сведем влиянието на пандемията до минимум за нашите граждани. Положихме усилия в тази посока. Министър Николова полага големи усилия от момента, в който е поела длъжността, така че трафикът между двете страни да се вдигне на предишните нива", обяви Ерсой.
По думите му културата и туризмът са сред най-засегнатите от ковид пандемията, затова и в тези сфери трябва да се положат най-големи усилия за подпомагането им.
Турция изградила система за сигурен туризъм. В момента България се нареждала на второ място като източник на туристи за съседната държава.
"Преди около час имахме една много позитивна среща с министър-председателя Бойко Борисов, където беше изразена волята за развитие на двустранните отношения. Искам отново да благодаря на колегата Марияна Николова за поканата и да изразя желание да я посрещна отново в Истанбул", заключи министър Ерсой.
....... Шегувам се. Да не се върза?
Във БГто турския турист не може бъде МАСОВ няма да намери нищо интересно освен достъпен алкохол и платен секс
БГ туристи са тия дето ходят на пазар в Одрин за ЕВТИНИ стоки а ако искат писиар или ваксина за ЛЕТНИ почивки в Анталия и Мармарис ще хванат един *** кой ще тоя да си сложи отрова в тялото за да отиде в Турски курорт