След повече от 30 години употреба: Тези контейнери скоро ще бъдат история
Община Бургас слага край на една ера с иновативно решение - подземните контейнери
Тази снимка е от ноември 1989 г. при един от финалните протести за събарянето на Берлинската стена. Хората са покачени върху контейнери за боклук, които са същите като тези, които се използваха в цяла България допреди година и част от които все още са в експлоатация. Несъмнено това, че снимката е на повече от 30 години, а изобразените на нея контейнери все още се използват е сигнал за издръжливостта на немската инженерна мисъл. В Бургас обаче тези съдове за събиране на отпадъци стават все по-рядка гледка.
А това е позитивна новина. Макар дизайнът на тези контейнери да се е доказал в най-важния тест – този на времето, те имат своите значителни недостатъци. Малки са, препълват се лесно, при авария в механизма за затваряне разнасят ужасни миризми, имат прекалено много движещи елементи и това ги прави податливи не само на амортизация и вандалски прояви, но и превръща поддръжката им в скъпа задача.
Иновативното решение на Община Бургас слага край на всички тези проблеми. Градът, особено централната му част, вече са оборудвани са подземни контейнери – модулни съдове, чиято единствена надземна част е отвора, където да бъдат спускани отпадъците. Те имат сериозни предимства пред немските контейнери на снимката.
В същото време от поне 2 години в общината тече процесът по модернизацията и на „обикновените” контейнери по улиците. Новите такива обаче са далеч от „обикновени”. Те са много по-големи като обем от старите, изградени са по такъв начин, че да не подлежат на събаряяне от вандали, а зад обслужването им седи цяла модерна система, която превръща някога познатия модел за изпразването им в отживелица. От близо година, в частите от Бургас, където те са поставени, хората са забравили гледката на камиона за отпадъци с двама човека зад него, които в ранните часове на деня преминават по улицата и ръчно изпразват контейнерите. И за това има причина – новата система е автоматична.
Сметопочистването в Бургас се извършва от два модерни камиона, които имат подвижна „стрела” – тя улавя контейнерите, премества ги над камиона, където е неговият отвор, и с помощта на прост механизъм, освобождава заключването на контейнера, като съдържанието му се изсипва в основния съд. Процесът, ако все още не сте го виждали на живо, продължава около 2 минути. (ВИЖ ТУК)
Дали обаче новата система на сметосъбиране в Бургас, също като контейнерите край Берлинската стена, ще издържи теста на времето? Отговорът вероятно е „да”, защото тя е по-бърза, по-лесна, по-чиста и по-модерна. А ползите от нея вече постепенно започват да стават видни дори и за най-скептичните бургазлии.
А процесът от 2-те минути на новите модерни сметопочистващи камиони включва ли и времето за събиране на разпилените около контейнерите битови отпадъци?
Gordan Shumway, чудесни идеи, но рядко приложими.
Като за начало може да се поставят и съдове за растителни отпадъци за компост и за кокалчета и кости от порции. На новите съдове за смесени битови отпадъци е указано да не се изхвърлят битови растителни отпадъци в тях, но няма и определени за целта места, където да се изхвърлят.
Преди години като слагах киселото зеле и цял чувал листа и кочани растителни отпадъци отделих и се разходих до животновъдната зона. Но за тоя от една зелка и обелки от белени 3 кг зеленчуци няма да ида на 3км.
Що исирате контейнерите де сварите бе мангали
Второ: Отворите на подземните са прекалено тесни за да поберат битови отпадъци по-големи от 30 х 30 см.
Трето (и това може би е единствения плюс) - Вече няма толкова гларуси и котки около тях и в тях