20 полицейски кучета противодействат на миграционния натиск заедно с българските граничари
Подобрено е личното оборудване на служителите на Главна дирекция „Гранична полиция“ и Главна дирекция „Национална полиция“
Засилването на смесения миграционен натиск към Европейския съюз в последните години е сериозното предизвикателство за България, явяваща се външна граница на ЕС. Осъществяване на патрулна дейност в зоните за граничен контрол на външните сухоземни граници на Евросъюза / дълбочина в територията на страната от 30 км и дължина 818 км/, както и разпределението на тежестта на проблема между страните членки, подтикна България към кандидатстване за допълнителна подкрепа на националните усилия за ефективен контрол на европейските външни граници.
В тази посока, чрез инструмента за финансова подкрепа за външните граници и визите, част от Фонд „Вътрешна сигурност“, бяха разпределени средства за разширяване на капацитета за надзор, реакция и гранични проверки, намаляване на миграционния натиск по външните сухоземни граници на ЕС и предотвратяване на незаконното им пресичане.
Дейностите са реализирани в рамките на грантови споразумения „Подкрепа на усилията на Република България за справяне с миграционния натиск по външните граници“, „Незабавно укрепване на капацитета за интегрирано наблюдение, комуникация и информационни системи на външните граници на Република България“ и „Повишаване капацитета за противодействие на миграционния натиск по българските външни граници“, подписани между Европейския съюз, представляван от Европейската комисия (ЕК), и Министерството на вътрешните работи.
Главна дирекция „Национална полиция“, Главна дирекция „Гранична полиция“ и Дирекция „Комуникационни и информационни системи“ са структурите на МВР, бенефициери по изпълняваните проекти, съфинансирани от Механизма за спешно подпомагане на ЕС по Фонд „Вътрешна сигурност“ и републиканския бюджет. За реализиране на дейностите, заложени в грантовите споразумения, Министерството на вътрешните работи обяви поредица от обществени поръчки. Част от съществените инвестиции, направени във връзка с финансирането, което Република България получи за справяне с миграционния натиск и охрана на границата, са за развитие на Интегрираната система за наблюдение на българо-турската граница, за закупуване на ИТ оборудване и развитие на Националната шенгенска информационна система, за развитие на системата ТЕТРА на МВР - основен начин за комуникация по границите на България, за закупуване на високопроходими автомобили за всички областни дирекции на МВР (ОДМВР) по външните граници на страната и за Главна дирекция „Гранична полиция”, както и за текущи разходи за охраната на външните граници на ЕС.
Едно от грантовите споразумения е проекта „Повишаване капацитета за противодействие на миграционния натиск по българските външни граници”. Основната му цел е : намаляване на мигрантския натиск по външните граници на ЕС и предотвратяване на незаконното пресичане на границата. Тази цел е предвидено да се осъществи посредством укрепване капацитета на компетентните власти за противодействие на незаконната миграция и за ефективно прилагане на граничните проверки и контрол по външните граници.
Към момента е повишена ефективността на екипите с кучета и са подобрени условия за живот и обучение на служебните кучета. За подпомагане на провежданите от служителите на Главна дирекция „Гранична полиция“ операции са закупени 20 служебни кучета / шест от породата белгийско овчарско куче и 14 от породата немско овчарско куче/. Реновирани са помещенията за отглеждане и обучението им, разположени в София и Берковица. Доставени са четири минибуса (8+1) и шест ремаркета за транспортиране на кучета до обучителните полигони и от/до граничните зони, както и храна и лекарства за кучетата в обучителните бази в София и Берковица.
По проекта са предвидени и осъществени дейности по изграждането на нови и ремонтирането на вече съществуващи помещения за задържане, разположени в пограничните райони / Районни управления – Елхово, Петрич, Кула, Кюстендил, Монтана, Брезник, Сливница, Свиленград и Ивайловград/. Подобрени са условия за задържане на нередовни мигранти в областните дирекции на МВР по външните граници, като изграждането и реновирането включват общите и санитарните помещения, подмяната на системите за вентилация и отоплителните инсталации, подмяната на вратите и прозорците; изграждането на нови санитарно-хигиенни помещения и др.
За повишаване капацитета за противодействие на незаконната миграция по външните граници е настроена системата за събиране на информация за бързо обработване и визуализация на потоци от данни, свързани с миграционния натиск по външните граници на ЕС. Доставени са мобилни командни превозни средства, оборудвани с ИТ и комуникационни системи за управление и координация на тактическите поделения за специализирани операции на българо-турската граница. Настроена е система за лицево разпознаване в реално време въз основа на снимки и видео потоци. Доставен е допълнителен модул за TETRA система за подобряване на координацията на специализирани операции на българо-турската граница. Близо 200 служители са преминали обучение в областта на геоинформационните системи за планиране и управление на граничните патрули, операциите за пряко издирване и спасителни операции.
Подобрено е личното оборудване на служителите на Главна дирекция „Гранична полиция“ и Главна дирекция „Национална полиция“, като са доставени подходящи технически средства и оборудване с цел гарантиране, както на личната им безопасност, така и на здравето и живота на мигрантите. Близо 600 служители на Главна дирекция „Гранична полиция“ и 300 служители на Главна дирекция „Национална полиция“ са получили предпазно оборудване, включващо : противоударни щитове, защитни костюми, обувки, тактически ръкавици и жилетки, комбинирани тактически колани и тактически кобури, комплекти за оказване на първа помощ, преносими TETRA радио-терминали с функция „свободни ръце“, презареждащи се фенери. Логистично регионалните структури на Главна дирекция „Гранична полиция“ по външните граници също са обезпечени със седем мобилни работилници за ремонт на превозни средства и две мобилни станции за презареждане на плавателни съдове. Доставено е гориво за хеликоптерите и сухоземните транспортни средства на Главна дирекция „Гранична полиция“ и други структури на Министерството на вътрешните работи, участващи в специализирани операции на българо-турската граница.
За повишаване ефективността при наблюдението и контрола по външните граници на Евросъюза са доставени три мобилни поста за технически контрол и превозно средство за транспортирането им, както и 60 подвижни периметрови системи за наблюдение с възможен дистанционен контрол и управление на работата им. Възстановено е функционирането на три стационарни термовизионни системи и сеизмични периметрови системи за сигурност и предупреждение, както и на интегрираните системи за автоматизиран надзор по българо-сръбската граница в района на Калотина, морската граница и българо-турската граница. Доставени са 2 600 летни и зимни комплекта специализирано облекло, обувки и идентификационни знаци за служителите на Главна дирекция „Гранична полиция“, които участват в специализирани операции.