Бургаската екоинспекция - републикански шампион по глобяване на кметове за 2020 г.
Става въпрос за санкции за нерегламентиращи сметища
Кметовете от Бургаска област получиха най-голям брой глоби в страната за нарушения на Закона за отпадъците през 2020 г. Това става ясно от справка на сайта на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Във връзка с актуалната тема със справянето с проблема с нерегламентираните сметища, МОСВ предоставя обобщена информация за осъществения през 2020 г. контрол от 15-те РИОСВ на кметове на общини по изпълнение на задълженията им, произтичащи от Закона за управление на отпадъците, информират от ведомството.
С цел предприемане на превантивни действия за недопускане на нерегламентирани замърсявания с отпадъци и за постигане на трайно и устойчиво изпълнение на задълженията на общинските власти, произтичащи от Закона за управление на отпадъците, през 2020 г. от всички РИОСВ с писма са дадени предписания на кметовете на всички (265) общини на територията на страната за предприемане на мерки за почистване и недопускане на образуването на нерегламентирани замърсявания с отпадъци, включително и на речните легла и прилежащите им територии.
За констатирани замърсявания с отпадъци, на 75 кмета са издадени наказателни постановления (НП) на обща стойност 243 300 лв., като на някои от тях са издадени по повече от едно: Средец – 3 НП, Сопот – 5 НП, Асеновград – 3 НП, Исперих – 2 НП, Цар Калоян – 2 НП, Силистра – 2 НП, Тутракан – 2 НП, Дупница – 3 НП, Бобошево – 2 НП, съобщават от МОСВ.
Бургаска област е рекордьор по брой глобени кметове – 26. Санкции са получили четирима общински градоначалници – тези на Айтос, Сунгурларе, Карнобат и Средец. Останалите 22-ма са селски кметове. Глобите варират от 1400 до 3000 лв.
Общата сума на санкциите за кметовете от Бургаско е 48 800 лв. По този показател регионът е на второ място в България – на първо е София.
Регионалната инспекция по околната среда и водите–Бургас обхваща територията на 13 общини (Айтос, Бургас, Камено, Карнобат, Малко Търново, Несебър, Поморие, Приморско, Руен, Созопол, Средец, Сунгурларе, Царево) с обща територия 7947 кв. км. с население 430 847 жители.
Територията на действие на инспекцията е втората по големина в страната след РИОСВ- София, което може би донякъде и обяснява големия брой санкции.