За първи път бюджетът на Айтос ще е над 30 млн. лв., имаме ресурс за всички планирани проекти
Айтозлии да бъдат спокойни, няма да има увеличение на местните данъци и такси
Васил Едрев е трети мандат кмет на община Айтос. Как администрацията се справи с коронакризата, какви са плановете за настоящата година и кои са акцентите на Бюджет 2020, разказва Едрев пред Флагман.бг:
- Г-н Едрев, 2020 бе годината, която беше трудна за всички. Как Община Айтос се справи с предизвикателствата?
- Голямото предизвикателство през 2020 година беше и остава пандемията и извънредната обстановка. Наложително беше да направим разходи, свързани с противоепидемичните мерки, които не бяха планирани. Но с добра финансова политика се справихме. Въпреки трудностите, Община Айтос остава финансово стабилна.
Взехме някои важни за гражданите и бизнеса решения за преодоляване на последствията от кризата, свързани с плащането на наеми и такси. От м. март м.г. насам един от основните ни приоритети е контролът по спазване на мерките.
Пандемията ограничи социалните ни контакти, но в същото време успя да обедини усилията ни в подкрепа на медиците на първа линия. Училища, детски градини, фирми и граждани даряваха средства по сметките на МБАЛ Айтос и на Общинския кризисен щаб. Магазини, производители, търговци се включиха в акции за подпомогане на семейства в трудно положение и с ниски доходи. Бяха организирани и продължават да се организират благотворителни кампании.
Спечелихме два проекта за финансиране на борбата с Ковид-19. Бяха раздадени хиляди хранителни пакети на хора, пострадали от здравната криза. Направихме го заедно. Благодаря на всички за помощта и инициативността. Подкрепата за хората в нужда продължава с общински проекти, инициативи, с правителствени решения и с дейностите на БЧК.
- Как се отрази кризата от коронавирус на живота в община Айтос?
- Последствията са за икономиката, търговията, услугите. Извънредното положение се отрази негативно върху здравеопазването, образованието, културата, спорта. Вътрешно отделение на болницата трябваше да се трансформира в Ковид отделение. Това създаде напрежение и основателни притеснения за здравето на лекарите и на медицинския персонал. Остава безпокойството за разпространението на вирусната инфекция. Остават и усилията ни за налагане и спазване на противоепидемичните мерки.
Училищата работят в електронна среда - там, както и навсякъде, мненията за дистанционното обучение остават разнопосочни. Затварянето на детските градини за голям период от време остави много работещи майки вкъщи - много от тях в неплатен отпуск и без доходи. Отменихме много културни и спортни прояви - фолклорните празници "Славееви нощи" не бяха проведени за първи път от 52 години насам. Отменихме Държавното първенство по спортна акробатика и Националния турнир по свободна борба, които трябваше да се проведат в новата Спортна зала. За първи път от десет години не се проведе и традиционният мотокрос Гранд при на Републиканското първенство.
Наложи се да отлагаме и тръжни процедури. Да въвеждаме нови правила за безопасност при административното обслужване на гражданите, да въведем ежедневните дезинфекции. Както и да контролираме целия този процес. Благодаря на гражданите, че се отнасят с разбиране. Хората станаха по-търпеливи и по-отговорни, осъзнавайки, че всички тези мерки са свързани с грижата за тяхното здраве.
Лично за мен, най-тежки в един определен период, бяха новините за увеличаващия се брой на положителните тестове. И трудната борба с болестта, която водиха и водят наши съграждани. Загубихме хора. Това е най-тежката и необратима загуба...
- Какъв е интересът на медиците в Айтос към ваксините? Има ли вече имунизирани и какъв процент от тях желаят да се ваксинират?
- В първата фаза на ваксинация в МБАЛ Айтос от общо 80 работещи, ваксинираните са 15. Да не забравяме, че част от медиците на първа линия преболедуваха от ковид. Процентът на желаещите лични лекари и лекарите специалисти да се ваксинират е 20 - 25%.
- Учителите попаднаха във втората фаза за ваксинация. Колко от тях в община Айтос искат да се имунизират срещу коронавируса? Вие и вашият екип бихте ли се ваксинирали също?
- В най-голямото айтоско училище СУ "Хриисто Ботев" 44% от учителите и непедагогичският персонал са заявили желание да се ваксинират. Като цяло общият процент е по-нисък - 22%. Има училище и детска градина, в които желаещите са 50%.
Лично аз съм готов да се ваксинирам, в момента, в който ми дойде реда за ваксинация. Що се отнася до моя екип - много от общинските служители изразяват устно желание да го направят. Но засега не се е стигнало до изготвянето на списък с желаещите от Общинската администрация да се ваксинират.
- Попречи ли пандемията за реализирането на планувани проекти?
- Извънредната обстановка не се отрази съществено върху работата ни по проекти. По време на пандемията нито за ден Общинската администрация не е преустановявала работата си по европейски и национални проекти. Планираните проекти успяхме да приключим успешно и в срок. В същото време не е прекъснал процесът за кандидатстване, одобрение и финансиране на нови проекти.
- Въпреки пандемията от коронавирус Община Айтос все пак успя да завърши започнати проекти. Кои бяха по-важните от тях?
- Приключихме един мащабен проект за основен ремонт на уличните и тротоарните настилки в града за 2 млн. лв. Успешно беше изпълнен проектът за основен ремонт на читалището в с. Мъглен. Реализирахме проект за 6 млн. лв. - за цялостна подмяна на ВиК мрежата на селата Мъглен и Карагеоргиево, както и включването на село Чукарка в деревация Камчия.
Както е известно, през лятото открихме първата за Айтос Пречиствателна станция за отпадъчни води. Тръгна и партньорският проект на Айтос и Одрин за опазване на околната среда - по Програмата за Трансгранично сътрудничество между България и Турция. Айтос е част от големия съвместен ВиК проект на няколко общини от областта по ОП "Околна среда", стойността му е 459 милиона лева.
Приключи първият етап на проекта за закриване и рекултивация на градското сметище, на стойност 3 200 000 лв. Реализиран беше проект за реконструкция и рехабилитация на улични настилки в селата Черна могила, Черноград и Тополица, на стойност 620 000 лв.
Работим по социални проекти, защото все повече хора се нуждаят от социална подкрепа. Целогодишна е услугата Обществена трапезация за семейства с ниски доходи и услугата Домашен социален патронаж за самотни възрастни хора. Сега разкриваме и специализирана социална услуга „Асистентската подкрепа“ за ежедневна почасова подкрепа в домашна среда на деца и лица с трайни увреждания и на лица в надтрудоспособна възраст, в невъзможност да се самообслужват. Изпълняваме проект "Патронажна грижа", както и проекти по Националната програма "За чиста околна среда". Имахме много работа по проекти. Мисля, че 2021 г. ще е още по-динамична.
- Как приключи изпълнението на Бюджет 2020 и кога ще е готова финансовата рамка за тази година?
- Община Айтос беше и остава финансово стабилна. Данъчните приходи са изпълнени. А общо приходите не са намалели драстично. Като цяло 2020 г. беше добра във финансово отношение.
На дневен ред е проектът за Бюджет 2021. За първи път финансовата рамка ще е над 30 млн. лв. През този месец предстои публичното обсъждане на новия бюджет, преди да го внесем за дебати и гласуване в Общинския съвет. Категоричен съм, че ще имаме достатъчно средства за мерките и борбата с ковид. Имаме и финансов ресурс за изпълнението на всички планирани проекти.
- Всяка година инфраструктурните проекти са сред акцентите за Общината. Какви са приоритетите за 2021 г.?
- Преди дни подписахме договора за изпълнението на проект, финансиран по Стратегията на Местна инициативна група-Айтос, за обновяване на улични настилки в селата Поляново и Малка поляна, на обща стойност 335 443 лева. До дни започва изпълнението му. Предстои стартът и на друг проект в с. Карагеоргиево. Ще инвестираме 653 хил. лв. за корекция на дере и изграждане на пасарелки - един изключително наболял проблем за хората. Пред одобрение от ДФ "Земеделие" са три общински проекта за ремонт на втората ни спортна зала, за реновиране на още тротоарни настилки и улици в Айтос и за Посетителски център в Етнографския комплекс "Генгер".
През ноември спечелихме финансиране на проект за изграждане на нова детска градина в Айтос за 3 млн.лв по програма на МОН. Строителството на детската градина ще започне през тази година. Целта е тя да реши до голяма степен проблема с липсата на места в детските гради и яслите в града.
За реализирането на общински проекти, за които гражданите от дълго време настояват, през м. декември с ПМС получихме финансиране от над 2 670 000 лв. Те гарантират изпълнението на три важни за гражданите проекта. През 2021 г. предстои цялостното обновяване на Градската градина - осигурено е финансиране от 1 310 000 лв. Осигурени са 1 350 000 лв. за ремонта на улични настилки в девет от населените места на общината. Получихме финансиране и за изграждане на детска площадка в с. Карагеоргиево. Така че, въпреки трудностите, свързани със здравната криза, посрещнахме 2021 г. с голяма доза оптимизъм.
- Айтозлии да очакват ли увеличение на местните данъци и такси през тази година?
- Не, категорично няма да има увеличение на местните данъци и такси тази година. Те остават на нивото на 2020 г.