В Общински съвет-Созопол има диалогичност и зачитане на различното мнение
Една от целите, която си поставих бе да има диалог и дебат по време на заседанията и мога категорично да заявя, че такъв дебат има, разбира се иска ми се той да бъде по-често конструктивен, а политиканстването да остане по-назад, категоричен е Пинелов
-Г-н Пинелов, общинският съвет в Созопол е един от малкото в Бургаска област, който започна да провежда заседанията си онлайн. Какво наложи това и как се справихте с организацията и провеждането на първото заседание дистанционно?
- Законът дава тази възможност за провеждане на онлайн заседания, заради пандемията от коронавирус и лично аз бях планирал това да се случи в началото на новата 2021 година, след промяна в Правилника за дейността на общинския съвет, но месец декември показа нагледно, че трябва да се съобразим с последиците от пандемията. Не само аз, но както знаете и кмета на Черноморец и общинския кмет, както и няколко общински служители бяхме покосени от коронавируса и след тежко боледуване се върнахме на работа. Именно това бе причината да организирам своевременно онлайн провеждането на заседанията на постоянните комисии и самата сесия, за да се създадат условия колегите от общинския съвет и служителите от общинската администрация безопасно да си свършат работата. Справихме се добре с организацията и благодаря на колегите общински съветници, които бяха активни и отговорни по време на необичайните до този момент заседания. Предстои промяна в Правилника ни, която да урегулира в подробности работата на общинския съвет при провеждане на онлайн заседания.
-Изтече първата година от управлението на Общински съвет- Созопол. Какво се промени за тази една година?
- Една от целите, която си поставих бе да има диалог и дебат по време на заседанията и мога категорично да заявя, че такъв дебат има, разбира се иска ми се той да бъде по-често конструктивен, а политиканстването да остане по-назад. За съжаление много често популизма надделява над реалната загриженост за жителите на общината. През годините назад бяхме свидетели как общинския съвет бе услужлив придатък на общинска администрация, но за тази една година се усети промяната. Като председател не бих допуснал обезличаване на общинския съвет. Много често след дебати и мотивирани становища, общинската администрация в лицето на кмета като вносител на докладни е променял и оттеглял своите предложения и така се търси по- доброто решение за дадения проблем.
Една от основните задачи на общинските съветници и общинския съвет като цяло е да бъдем коректив на работата на общинската администрация и на кмета. Заседанията започват с "Въпроси и питания" към кмета, отправени от общинските съветници по горещи въпроси, вълнуващи обществеността.
Единствената ми цел, каквато надявам се имат и останалите мои колеги, е да повишим авторитета на местния парламент и той да се превърне във важен орган на управление за созополчани. Затова държа на диалогичност и зачитане на различното мнение. Лично аз уважавам всяко мнение, дори и да не съм съгласен с него, като то трябва да бъде мотивирано и да се чуе.
Удовлетворен съм, надявам се и моите колеги също, от съществуващата атмосфера на диалог и възможността за дебати. Разбира се, има колеги общински съветници, които все още не са достатъчно активни по време на обсъжданията, но се надявам с натрупания опит през тази една година да станат по-смели и по-активни. Но най- важното е, че порочната практика от миналото да се гласува без дебати, наистина остана назад във времето.
Мисля, че успях да наложа модел на публичност и прозрачност за дейността на общинския съвет, макар че има още какво да се направи в тази посока. Затова планирам в рамките на тази година да бъде организирано и видео излъчване на сесиите на Общински съвет- Созопол. Така гражданите на нашата община ще могат да се запознаят директно с работата по време на заседанието, както и с проблемите, които се дискутират. Това е важно, защото гражданите не само на Созопол, а и от цялата община, доказаха, че са будни за случващото се в нея и проблемите й.
-Факт е, че Общински съвет- Созопол е доста шарен с общински съветници от четири политически групи, а мнозинството е много крехко. Как се отразява това на работата на общинския съвет и взаимодействието му с общинската власт?
- За мен политическата принадлежност е само една условност, защото вярвам, че всеки един от моите колеги е тук, в общинския съвет, за да защитава интересите както на своите избиратели, така и на всички жители на нашата община. Интересите на съгражданите ни и развитието на общината са водещи в моята работа и това е което определя и моята лична позиция като общински съветник и работата ми като председател на общинския съвет. Вярвам, че всеки един от нас гласува по съвест и убеждение.
Да, мнозинството в момента е много крехко и предполагам, че изисква огромни усилия на кмета и екипа му да предлагат решения и да развиват политики, в които да ни убедят, че са правилни и полезни за жителите на община Созопол. Само така може да разчитат, те да бъдат подкрепени от мнозинството. Засега успява и това до голяма степен му помага да се справи доста успешно с наследените от предишното управление проблеми.
-На изборите Вие бяхте в своеобразна коалиция с БСП. Как се развиват тези отношения сега?
- Всъщност по време на изборната кампания всички партии, участващи в изборния процес се обединиха в един общ фронт срещу тогавашните управляващи, независимо коя политическа формация ги бе излъчила. Това, което ни обедини всички бе желанието и необходимостта да се сложи край на едно пагубно за бъдещето на община Созопол управление и да се стопира финансовия фалит, който бе въпрос на време да се случи. Всяка една политическа сила в това обединение имаше свои конкретни цели, задача и ангажименти към своите избиратели, но всички ние искахме промяна на управлението и това се случи. И то за добро, както сме свидетели през изминалата година. Така че след тази голяма победа на гражданското общество в нашата община, политическите субекти в това анти- Рейзи обединение, могат да продължат да изпълняват целите си и поетите към своите избиратели ангажименти. Коалиция с БСП, в чистия смисъл на думата нямаме, просто подкрепяме добрите и конструктивни предложения на кмета на Созопол Тихомир Янакиев. Разбира се, подкрепяме и ще подкрепяме управляващите представители на БСП, докато защитават интересите на нашите съграждани и работят за развитието на община Созопол. Каузата ни е община Созопол и макар, че сме само двама общинските съветници от нашата група, няма да отстъпим ни на йота от нашите убеждения и от ангажиментите, които сме поели пред нашите съграждани.
-Какви са очакванията Ви за новата 2021 година? Какво очаквате да се случи в управлението на община Созопол?
- Това, което най- осезаемо влияе на обществения и политически живот е пандемията от Ковид-19 и нейните негативни последици, които засягат всички сфери и бизнеси. Безспорно това е най- голямото предизвикателство, пред което всички ние сме изправени. Мисля, че вече здравните последици се овладяват и се надявам през 2021 година броят на заболелите да бъде възможно най- малък.
Има един отрасъл от икономиката, който въпреки мерките на правителството, пострада най- много от коронакризата и това е туризмът и ангажираните с него подотрасли- хотелиерство, ресторантьорство, туроператори, търговци и др. А този бизнес е основният за град като Созопол, а и Черноморец. Умерен оптимист съм и се надявам, че постепенно здравната криза ще бъде овладяна не само в страната, а и в Европа и света и това ще позволи на хората от туристическия бизнес да се подготвят и да имат един по-добър сезон. Наясно съм, че пораженията от пандемията ще влияят още дълго време.
Според мен най- важното е справянето със здравната криза и постепенното възстановяване на икономиката в страната.
По отношение развитието на Созопол и всички населени места в нашата община, очакванията ми са в няколко посоки. Едната е да успеем да се подготвим по-добре и по-рано за летния сезон, защото през миналото лято Созопол бе един от най- посещаваните туристически градове, като дори бе обявен за най-предпочитана морска дестинация. Българските туристи преоткриха нашия град и това до някъде компенсира липсата на чуждестранни такива.
Може би е имало пропуски по отношение организацията на паркиране и паркоместата. Въпреки, че бе направено много в тази посока и това бе оценено, както от нашите гости, така и от нашите съграждани, мисля, че Созопол вече има крайна необходимост от модерна и адекватна транспортна схема, която да елиминира и най- малките недостатъци и пропуски. Това е един от сериозните проблеми на Созопол през лятото. Другият е сметосъбирането, което още миналото лято бе подобрено, а сега със системата от подземните контейнери се надявам това да не създава никакви проблеми.
Истина е, че общината се съвзема от лошото икономически състояние, наследство от предходното управление. Оказва се, обаче, че направените харчове са нецелесъобразни, въпреки, че процедурите по тях са юридически изпипани и издържани. Наследените милиони левове заеми, наложиха взимането на нови такива, макар и от държавата, за да бъдат разплатени старите задължения на общината към нейни контрагенти. Като, разбира се, те също трябва да бъдат върнати. Ковид кризата неминуемо даде отражение на финансовото положение на община Созопол.
Много бих искал Община Созопол да печели проекти и да реализира важни обекти, за което съм готов да съдействам, според компетенцията си. Европейските средства са свежи пари, които като цяло ще подпомогнат за повишаването на жизнения стандарт на жителите на община Созопол. И аз персонално, и колегата Желязко Иванов заставаме зад всяка една добра идея и инициатива на кмета и неговия екип по отношение на нови и значими европроекти, защото в тази насока има какво и трябва бързо да наваксаме. Скоро би трябвало да бъде приключен ремонтът на пътя между селата Росен и Равна гора. Един изключително важен ремонт, който жителите на тези две села чакат вече десетилетие. Ремонтира се и участък от пътя к-г „Златна рибка“ - с. Равадиново, асфалтират се и много улици в Созопол. Иска ми се да бъдат ремонтирани, реконструирани и други пътни артерии, защото това е ключов елемент за развитие на туризма в цялата община, а и за нормалното придвижване на жителите на община Созопол.
-По Ваша инициатива общинския съвет взе решение в Созопол да бъдат изградени паметници на Васил Левски и Христо Ботев. До къде стигна реализацията им?
- Първо искам да благодаря на всички мои колеги от общинския съвет, които гласуваха единодушно и подкрепиха моето предложение. Защото съм убеден, че няма жител на нашата община, който да не иска да има издигнати паметници на нашите най-големи герои на освободителното движение по време на турското робство. Не мисля, че беше нормално в град, като Созопол да няма къде да бъде поднесено едно цвете на техните дни за почит.
Някои от сроковете в решението на общинския съвет са забавени, вероятно заради сложната ситуация с коронакризата, но съм сигурен, че общинска администрация работи по решението ни за двата паметника. Докъде са стигнали в процедурите, общинските съветници и обществеността ще бъдат запознати по време на предстоящия годишен отчет на кмета на общината, за изпълнение решенията на общинския съвет.
Издигането на паметниците на Апостола на свободата, Васил Левски и на големия революционер, Христо Ботев е една изключително благородна и родолюбива идея, която съм сигурен, че ще бъде подкрепена и от моите съграждани и всеки ще се включи в инициативата по набирането на средства за тях, според възможностите си.