Метаболизъм – кои са най-често срещаните заблуди за него
Преработените храни могат да го забавят значително
Сигурно се чудите как най-добрата ви приятелка яде по три парчета торта през уикенда, но все още се побира в любимите си дънки. Всичко е въпрос на метаболизъм и генетични фактори, които имат важна роля за това дали човек ще качи килограми или не, прекалявайки с определени храни.
„Генетиката играе роля в метаболизма ви, както и някои медицински състояния, като нарушения на функциите на щитовидната жлеза“. Това обяснява нутрицистът Саманта Касети, според която със сигурност всеки един от нас може да контролира метаболитната си система, ако се храни по правилния начин и прави определени упражнения няколко пъти седмично.
„Упражненията представляват до 30 процента от изгорените калории и включват силови тренировки. Тази допълнителна мускулна маса ще ви даде малък, но значим метаболитен тласък“, обяснява специалистът пред Purewow.
Що се отнася до менюто, има храни, на които може да наблегнете, за да ускорите метаболизма, както и други, които е по-добре да избягвате, за да нямате проблеми в тоалетната.
„Многобройни проучвания сочат, че консумирането на непреработени храни в сравнение с преработените (като сладкиши и рафинирани зърнени храни) може да помогне“, коментира още Касети.
Кои са най-често срещаните заблуди, свързани с метаболизма?
1. Не можете да направите нищо, за да промените метаболизма си
Не само генетиката и някои медицински състояния контролират вашия метаболизъм. Всеки може да направи няколко малки промени, с които да подобри работата му. Д-р Касети посочва, че храненето е много важно за метаболизма и затова не бива да се заблуждавате, че няма начин да го промените.
Някои храни, богати на аминокиселини, ненаситени мазнини и фибри, са изключително полезни. Такива са бадемите, кейл, чиа, сьомга, яйца, кисело мляко, спанак и други.
2. Слабите хора имат по-бърз метаболизъм от тези с наднормено тегло
Друга заблуда, в която вярват най-вече онези, които са с проблеми в килограмите и не харесват тялото си. Истината е, че е съвсем обратното. Метаболизмът се контролира и от процеси като сън, сърдечен ритъм, двигателна активност и други. Следователно, погрешно е схващането, че при слабите той е на по-високи обороти. Просто тези, които тежат повече, имат нужда от повече калории, за да се раздвижат.
3. Докато се храните добре и тренирате, вашият метаболизъм ще е отличен
Да, диетата и упражненията са важни, когато става въпрос за метаболизъм, но Касети посочва друг фактор – сънят, който е от първостепенно значение. Той може „да работи“ срещу метаболизма, въпреки наличието на правилния режим за хранене и движение.
„Лишаването от сън оказва дълбоко въздействие върху вътрешните метаболитни процеси на тялото. Недоспиването само една нощ може да наруши хормоните ви и да увеличи вашия апетит“, казва нутрицистът.
Изграждането на лош режим на сън, което се получава с някои вредни навици (прием на алкохол, тютюнопушене, използване на електронни устройства в леглото...), с течение на времето увеличава риска от проблеми с теглото.
Ако промените начина си на хранене, движите се достатъчно и спите поне по 7-8 часа през нощта, но забелязвате, че сте качили излишни килограми, трябва да се консултирате с лекар. Може да сте развили така наречения метаболитен синдром – съвкупност от различни нарушения, които могат да доведат до захарен диабет и сърдечносъдови заболявания. Хората, които са с наднормено тегло или затлъстяване, са предразположени към него.
Източник: Tialoto.bg