Не съм оптимист за 2021 г., очаква ни тежка година, ако ваксините не сработят
Три са основните предизвикателства пред община Камено тази година – пътната инфраструктура, водоснабдяването и запазването на културното наследство, каза кметът Жельо Вардунски
С настъпването на 2021 г. много хора са настроени положително за това, което предстои. След като 2020 г. и пандемията буквално преобърна начина ни на живот, надеждите за началото на 20-те години на 21 са големи. Какво предстои за община Камено, какви ще са приоритетите на администрацията в продължаващата пандемия и какви са очакванията за годината? Пред Флагман.БГ коментира кметът на общината Жельо Вардунски, който в края на 2019 г. бе преизбран за втори мандат на поста си.
-Г-н Вардунски,седмица мина откакто изпратихме 2020 г. Успяхте ли да изпълните капиталовата програма на община Камено през тази така необичайна година?
-2020 г. беше наистина много тежка. Община Камено успя да използва около 90% от бюджета си за м.г., наложи се да преструктурираме бюджета, за да засилим мерките в борбата с коронавируса. Жертвахме част от строителната ни програма. За жалост тази част от финансовата програма винаги страда, когато не достигат средства, защото реално нямаме полезни ходове за това откъде другаде да вземем финанси. А в случая имаше безпрецедентна извънредна ситуация и трябваше да действаме решително.
-Какви са реално основните предизвикателства пред община Камено – предстоящи и минали?
-Имаме няколко основни проблеми. На първо място бих сложил инфраструктурата – общинските пътища. Много се радвам, че дори и през тежката 2020 г. по голяма част от тези, които са собственост на АПИ, започнаха ремонти, част от които продължават и до днес. По тях не се беше работило от около 30-40 години и това е стъпка напред в развитието на региона. Със средствата, които пък заделяме и можем да заделим от бюджета си, опитахме да направим ремонт на уличната инфраструктура по населените места. За съжаление те се оказаха крайно недостатъчни за необходимите основни ремонти.
На второ място бих изтъкнал недостатъчното финансиране за някои от идейните ни проекти с национално значение. Пример за такъв е крепостта Русокастро и като цяло финансирането в областта на археологията, реставрацията и консервацията на богатото ни културно наследство. Реално тези обекти са държавна собственост, а всъщност ние, общините ги поддържаме и развиваме.
Не на последно място е проблемът с питейната вода в населените места в община Камено. Тръбопроводната система е много стара, има много течове и се трупат огромни загуби. Някои от селата, като Константиново, Черни връх, Винаровско, са оставали по над 10 пъти в годината без вода. А за жалост това е проблем, който ние не можем да решим, защото не е в нашата юрисдикция, а в тази на ВиК. На някои места се извършиха ремонти и разликата се усети веднага – например в Трояново.
-С настъпването на 2021 г. открива ли се нова надежда за решението на някои от тези проблеми?
-МРРБ гласува да получим финансиране. С около 300 хил.лв. частично ще се подмени ВиК мрежата край с. Винарско, което е добра новина. Крепостта Русокастро вече ни е дадена за управление и стопанисване в срок от 10 години, така че трябва да започнем изработването на проект за реставрация и консервация на този обект. Ще се опитаме да направим това, чрез Европейски средства. Детската ни градина в Черни връх се оказа тясна и за радост имаме отпуснати средства с Постановление на Министерския съвет за разширението й. За пръв път от години насам в община Камено вместо да затваряме детска градина, ще разширяваме такава, заради големия брой деца. Финансирането за този проект е в размер на около 420 хил.лв. В същото време ще наблегнем и на някои от най-важните приоритети в строителната програма – основното е разширяване на участъци от уличната мрежа и реконструкция на важни пътища в общината. Ще работим, ще търсим средства, с които подобрим качеството на живот в региона.
-Ще търсите ли държавно подпомагане за някои от най-големите инфраструктурни проекти, които предстоя тази година?
-Очакваме новия програмен период на Програмата за развитие на селските региони, но все още нямаме ясни индикации за това какво ще бъде финансирано. Искам обаче да благодаря на държавата за това, че отпусна средства за пътя Камено-с. Свобода-Лукойл, както и Камено-Кръстина-Трояново. Важно беше финансирането от държавата за финансирането й на пътя Трояново-Русокастро, който на практика беше изчезнал. Но малка част от тол таксите се заделя за развитие на общинската пътна инфраструктура, а тя не е малка част от цялостната такава в държавата – горе-долу са разпределени по равно държавните и общинските пътища. Мисля, че ако е възможно, през 2021 г. трябва да се наблегне върху това.
-Каква ще е разликата между Бюджет 2020 и Бюджет 2021? Все пак в началото на миналата година нямаше пандемия, а в началото на тази тя продължава, което вероятно е наложило преориентиране на определени приоритети
-За миналата година придобихме опит, макар и малък, за това какви средства са ни необходими на месец за всичко, което се прави срещу пандемията. За Бюджет 2021 сме предвидили средства за борба с коронавируса. Надеждата ми е да не се налага да ги увеличаваме, а обратното – да се окаже, че сме се презапасили.
-Оптимист ли сте за 2021 г.? По-голямата част от българите нямаха търпение да изпратят тежката 2020 г. и Нова година сякаш беше някакъв катализатор за предстояща позитивна промяна.
-Ако трябва да съм честен – притеснен съм за 2021 г. Имам свои причини за това. Виждате какво се случва – затворени са бизнеси, хората са изолирани, усеща се напрежение в обществото. С това и в хазната ще започнат да влизат по-малко средства от данъци. Важно е да не мислим само за общината, локално, а да погледнем и голямата картина – държавата. Не съм оптмист. Струва ми се, че годината ще е тежка. Уж изпратихме с радост 2020 г. и си отдъхнахме, но имам предчувствие, че и тази няма да е лека. Дай Боже да се отървем от коронавируса. Аз пожелах на всичките си приятели и познати за Нова година маските да ги гледаме само в аптеките, а не на улицата, по лицата на хората. Но... ако тези ваксини не си изиграят ролята, мисля, че няма да има особена промяна.
-Имате ли планове да повишавате данъците в община Камено?
-Вдигнахме с много малко данъка за недвижими имоти. Сумата е пренебрежителна, реално за цялата година в общината от това завишение ще влязат около 30 хил.лв. повече от физически лица и около 80 хил.лв. повече от юридическите лица. Няколко години наред заплатите се вдигат с по 10% на година, в същото време се увеличават и разходите ни, намаляват някои от приходите ни и т.н. Увеличението на заплатите тази година ще коства на Община Камено между 120 и 140 хил.лв. Данъци не сме вдигали няколко години и хората са доволни. Вдигаме заплатите, а прихода остава на едно ниво и в крайна сметка все от някъде трябва да влязат тези пари обратно в хазната. Затова е минималното увеличение на данък „недвижимо имущество“ – то компенсира увеличението на заплатите.
Иска елементарна хигиена.
Имам обява в ало.бг.
Сериозен съм!
Колко плаща община Камено за PR на Флагман?
Способен човек е!
Ще направи всичко възможно за да се живее по- добре в общината!