През 2021 г. наблягаме на туризма, Странджа има лечебен въздух и прекрасна природа
За пръв път от много време насам община Малко Търново излиза на „плюс“ по отношение на бюджета, каза кметът Илиян Янчев
През 2020 г. община Малко Търново бе една от най-слабо засегнатите от пандемията в страната. Въпреки това, пренебрегнатият от държавата граничен район успя да се справи блестящо с малкото средства, с които разполагаше за своя бюджет през годината, показа обединение и съпричастност и успя в един от най-тежките периоди да извади позитиви от пандемията. Какви ще са приоритетите на Община Малко Търново през настоящата 2021 г.? Каква е ситуацията по отношение на ваксините? Как администрацията вижда бъдещето на региона? Отговори на тези и други важни за общината въпроси дава кметът Илиян Янчев.
-Г-н Янчев, 2020 г. беше необичайна. В началото й общините гласуваха бюджети, които впоследствие се наложи да бъдат преправяни. Сега, изправени пред 2021 г., какви са предизвикателствата пред община Малко Търново?
-Предизвикателствата никак не са малко. Като говорим за бюджети обаче мога да кажа, че за първи път от години насам общината е на „плюс“. Не мога да кажа дали това е заради коронавируса и пандемията, но от много време говорехме, че с такава финансова рамка е трудно да се работи пълноценно, камо ли да отделяме средства за култура, туризъм и реклама на общината – нещо, което е много важно за нашето развитие. Можем да се похвалим, че през 2020 г. и капиталовите разходи имат завишение – спазвайки финансовата дисциплина през м.г., тази година определено ще ни е по-леко.
-Вероятно в Бюджет 2020 е имало разминавания с реалността предвид пандемията. Какви бяха те?
Огромни разминавания сме нямали. Не знам защо, но се оказа, че имаме едни разходи, направени за покупката на дезинфектанти, защитни облекла, които все още не са ни възстановени. Но съм убеден, че и това ще се случи. Защото сумата никак не е малка предвди бюджета на общината ни. Ние не сме от тези, които могат да си позволят да отделят 20 хил.лв. просто така. Обстановката през годината бе такава, че решения трябваше да се вземат на място, в движение. Бяхме съпричастни в пандемията и това демонстрира нагледно, че когато сме обединени, можем много по-лесно да се справим с каквито и да е проблеми.
-Какви ще бъдат основните акценти в Бюджет 2021, който предстои да се гласува?
-Приоритет ще бъде основно развитието на туризма. Не виждаме по-добра алтернатива за развитието на община Малко Търново от това да заложим на природните дадености на региона, на Странджа. През 2020 г., след 8-годишна битка, Мишкова нива най-после бе прехвърлена в общинско владение и ще можем да кандидатстваме по европроекти. Затова сега започваме да действаме в тази насока. Определено ще заложим на туризма, за да може и визията на общинския център да се промени в по-приветлива насока и да оставя само добри впечатления сред туристите, а и да привличаме и нови такива. Ще следваме думите на историка Александър Фол – „Странджа е планината на вечното завръщане“. Искаме точно това да превърнем в реалност.
-Странджа планина действително е един от най-красивите и мистични региони в България. Има потенциал за огромно развитие в идните години. Как ще се възползвате от него?
-Има потенциал, това е неоспорим факт. Последната година показа, че много от професиите могат да се изпълняват в домашни условия. Мястото, от което работим, се оказа от все по-малко значение, стига да има добра връзка с интернет. В този смисъл акцент на общината може да бъде популяризирането на някои от малките и сякаш забравени селца в региона. Странджа е мистично място, има и лековити свойства. След коронавируса и всичките усложнения, които причинява на дихателната система на човека, тъкмо Странджа е перфектно място за долекуване. С чистия си въздух, чудесните маршрути за разходки и красивата природа, планината и нашият регион могат да се превърнат в една прекрасна дестинация за з лечебен туризъм.
-Като заговорихме за здраве, ваксините постепенно започват да навлизат в България. Какви са настроенията на хората в община Малко Търново по тази спорна засега тема?
-Дори по това отношение общината отново е „на опашката“. Но например, ние от администрацията не претендираме да сме по-напред за ваксините. Има хора, които са много по-приоритетни – служителите в Бърза помощ, личният лекар – д-р Ралева, която нон-стоп беше на работа през цялата пандемия и не се уплаши нито веднъж да прави тествое и да пише рецепти; хората на първа линия като цяло. Те трябва да са спокойни, когато изпълняват служебните си задължения.
-Има ли вече ваксинирани в община Малко Търново?
-Нямаме засега ваксинирани, но се надяваме съвсем скоро – до края на януари – флаконите да достигнат и до нас, за да ваксинираме предимно персонала на първа линия, социални работници в дома ни за възрастни хора. Те са на първа линия и трябва да бъдат ваксинирани.
-Вие лично смятате ли да се ваксинирате, ако има такава възможност?
-Да, защото след дълги колебания, везната се наклони в посока това, че ваксинирането е необходимо. Това, мисля, е единственият начин да се върнем към предишния ни начин на комуникация – да се прегръщаме, да си стискаме ръцете, а не да говорим един с друг от разстояние 1.5 м и всички притеснения за това дали може или не може да заразиш неволно някого.
-А какви са вашите лични очаквания за 2021 г.?
-Надявам се и искрено вярвам, че ще бъде по-хубава от 2020 г., която ни показа нагледно, че цялото човечество не е подготвено за много неща. Нека 2021 г. да е по-спокойна, по-здрава и по-мирна. Ние, като хора, да бъдем по-смирени, по-добри и по-благодарни. Оказа се, че това са добродетели, които са също толкова важни, колкото здравето.
Ужастно е като пътуваш за МТ и тия сгради.
кой ,я ли ,ва не моа да праа туризма ,са варкаме с него ,ва
туй ще е цялата работа
Да сложат по 1 скрити камери и да пра'ят СЕКС компромати като в х-л на Ветко х-л''Маринела'' с ЕС чиновници от ЕК във Брюксел