Азерският газ потича към България до дни, но да бързаме ли да се радваме?
На каква цена ще го получаваме, питат от АБВ, считана за близка до Русия
От 31 декември т.г. България започва да получава природен газ от Азербайджан. Съгласно подписания договор на „Булгаргаз“ с азербайджанската нефтена компания SOCAR, в страната ни ще се доставят 1 млрд. куб. м. природен газ годишно от находището Шах Дениз 2 за срок от 25 години, информира правителствената служба.
„Гарантираме, че на 1 януари следващата година имаме вече не само диверсификация, а и доставки на азерски газ, който влиза на територията на България през Гърция. На 1 януари 2021 г. ще посрещнем азерския газ, за който толкова поколения политици говориха с Азербайджан. Правителството на Обединени патриоти и ГЕРБ работи добре и даде тази възможност за пълна диверсификация“, заяви премиерът Борисов на днешното правителствено заседание, се посочва в пресъобщението.
Ресорният министър Теменужка Петкова отбелязала важността на договора с Азербайджан.
„Това е един изключително важен договор, който е свързан с изпълнението на нашите приоритети – диверсификацията на доставките на природен газ. Той ще ни даде възможност от 31 декември тази година България да има нов, различен източник“, заяви Петкова.
До началото на октомври следващата година природния газ ще получаваме през временна възможна точка на доставка - „Кулата“, която свързва газопровода TAП с гръцката газопреносна система. Междувременно продължаваме изграждането на Междусистемната газова връзка Гърция – България. Именно точката на свързване между TAП и IGB - Комотини, ще бъде точката на доставка на азербайджански газ след този преходен период от няколко месеца. Забавянето в изграждането на междусистемната връзка е заради пандемията от КОВИД-19, се казва още в прессъобщението.
Политическа реакция дойде от партия АБВ, считана за близка до Русия.
На пресконференция в София Любомира Ганчева – зам.- председател на АБВ, каза: „Преди броени минути премиерът Борисов с апломб обяви, че последните дни на декември и в началото на следващата година България ще получава азерски газ и ще изпълни на практика една дългогодишна, дългосрочна стратегическа цел за диверсификация. Дотук добре, както се казва, но ние от АБВ питаме: на каква цена ще получаваме този газ от Азербайджан? Ще бъде ли на по-ниска цена и мислено ли е в преговорите да се преследва най-ниска цена? Наша дългосрочна позиция е, че ние винаги подкрепяме диверсификация, но когато водеща е цената.“
Към момента липсвала публична информация – какво количество газ е изтеглила България от „Газпром“. Според Ганчева, имало клауза в договора ни с руската компания, според която, ако не изтеглим съответното количество, ние пак ще го платим.
Зам.-председателката попита какво ще правим с азерския газ (ако той не ни трябва – б.а).
Освен това от АБВ сигнализирали още в началото на годината, че интерконекторът с Гърция няма да бъде построен в срок.
„Даваме ли си сметка, че забавянето със седем месеца на този интерконектор коства на всички нас и на вашата аудитория десетки хиляди левове“, попита Любомира Ганчева.
„По наши изчисления, по публична информация всеки един ден забава, ако си искаме неустойките като възложители, е 90 000 лева. 90 000 лв. на ден за седем месеца – това са (набързо ги сметнах) почти 17 млн. лв“, добави тя.
Ще получим ли тези неустойки, питат от АБВ.
„Да, диверсификацията е правилната посока, но има още толкова отговори на въпроси, които липсват, че е рано да се зарадваме“, каза още Любомира Ганчева.
Както коментира Вучич, „ние им казахме – дайте ни по-евтин газ и ние няма да купуваме по-скъп“. В резултат, по думите на президент на страната „оказа се, че няма достатъчно газ за Сърбия“. „Всеки път, когато питахме, къде е този по-евтин газ, никога не получавахме отговор...Можем ли сега да получим този по-евтин газ? Такъв още не съм видял“, допълни Вучич.
"Нима някой от Сърбия може да купи по-скъп газ? И как (този газ ) ще стигне до Сърбия? Заради нечии политически интереси да купи по-скъп газ? Не мога да го направя. Как ще обясня това на хората?" Според него „изграждахме собствен газопровод, от който със сигурност се нуждаем“. "Ние изобщо нямаме проблеми със закупуването на руски газ. Да, разбира се, ако ни предложите по-евтин, моля. Но никой никога не го е предлагал", каза той.