Двама бургаски депутати с противоположни тези за доклада за младежта
Народните представители одобриха Годишният доклад за младежта
Парламентът одобри Годишния доклад за младежта за 2019 г. "За" доклада гласуваха 76 народни представители, "против" - 30 и "въздържали се" - 9, с което те бяха приети.
От трибуната се изказаха и двама бургаски депутати, които защитиха противоположни тези.
Според народния представител от ДПС Севим Али докладът показвал, че демографската криза в страната ни се задълбочава.
"През последните две години населението на страната ни е намаляла с малко над 100 хил. души - колкото две средно големи общини у нас. Пак в доклада за 2019 г. е записано, че новородените са с 659 по-малко в сравнение с 2018 г. Същото е записано и в доклад за 2018 г. Тогава новородените спрямо 2017 г. са с 1000 по-малко. Това за съжаление е реалната картина на демографската криза днес в България, която е вследствие на влошената икономическа среда в България и на това, че младите не получават реална подкрепа от държавата затова предпочитат да емигрират", подчерта Али от парламентарната трибуна.
Той отбеляза, че не е по-различна картината и по отношение на териториалното разпределение на населението. Наблюдавал се дисбаланс между малкото населено място и големия град по отношение на много сфери, като образование, здравеопазване, инвестиции, разкриване на нови работни места. Именно това карало повече млади хора да напускат родината си.
Севим Али е категоричен, че Докладът за младежта за 2019 г. по нищо не се различава от предходните две, които 44 НС е гласувало.
"Различното в доклада е, че се отчита един показател, една огромна армия от 81 хил. души, които никога не са ходили на училище в България. Ние от ДПС сме заявяваме, че ако тези млади хора не бъдат обхванати от образователната система, ще бъдат проблем на цялото българско общество. Знаете, че има една мъдра мисъл, която гласи: "По-добре умен противник, отколкото неук приятел". И това означава, че през последните 10 години управляващите не са направили абсолютно нищо да тушират неграмотността сред тази огромна армия", заяви народният представител от Бургас.
Той спомена още един раздел от доклада, а именно за противообществените прояви на малолетни и непълнолетни деца. През 2019 г. 9167 деца се водели на отчет в Детска педагогическа стая, а в края на годината почти 50 % от тях били снети. "Не си мислете, че това е в резултат на програмите, които са приложени спрямо младите хора. Причината е, че тези младежи са навършили пълнолетие. С това следват обаче и много други въпроси - какво се случва с тези деца и продължава ли някой да работи с тях?!", пита Севим Али.
На съвсем противоположно мнение е другият бургаски депутат - Галя Желязкова от ГЕРБ. Според нея акценти в Годишния доклад за младежта за 2019 г. са нови инициативи и такива, които през годините са доказали ефективността си в образователен, социален и възпитателен аспект.
"Пример за това е Националната програма за активиране на неактивните лица. Младите хора са най-трудната група заради бързото темпо на развитие на света и динамичната обстановка, те сменят приоритетите си скоростно. Институциите трябва да са по-гъвкави в работата си с подрастващите и в политиките си към тях. Има и още много резултати, които да се желаят, но те ще са осъществими, само ако работата продължава с такива темпове", заяви тя.
Бургаският депутат посочи, че в сравнение с предишни години качеството на Годишния доклад за младежта за 2019 г. се е повишило, а голяма част от препоръките от предходните две години са отразени в тазгодишния. Желязкова поздрави ресорното министерство за работата и реализираното в условия на пандемия национално представително проучване сред младите в България.
„То показва положителни тенденции като Индикаторът за удовлетвореност на живота. 75% от анкетираните млади посочват, че са удовлетворени от начина си на живот, младите хора работят основно в населеното място, в което живеят. 63% са доволни от настоящата си работа, 53% от работещите не са имали затруднение при намирането на такава. Ключов остава въпросът за миграцията – 43% биха останали да живеят на настоящото си място. Но 27% от младите хора посочват, че биха отишли в чужбина. Младите хора в България по нищо не се различават от връстниците си в други европейски държави, говорим за свободата на движение и свободен пазар на труда като едно от основните правила в ЕС“, допълни от трибуната Галя Желякова.
Като негативна тенденция по Доклада тя посочи все още високият процент неспортуващи хора – 58%. „Тук е ролята и на Министерството на младежта и спорта. Непрекъснато се разработват програми и мерки в тази посока, насърчаване на спорта в училищата, здравословен начин на живот. ПП ГЕРБ през 2017 г. като ангажимент поема изграждането на физкултурни салони, там където няма. Тази година са осигурени средства за над 50 физкултурни салона, не само в големите градове“.
Народният представител коментира като акценти важната подкрепа към граждански инициативи, спортни и неправителствени организации, борба със социалното неравенство и изключване, както и Механизма за завръщане на децата в училище. „Има и проценти, които все още не са задоволителни – това означава още по-усилена работа в сектора. Над 70 млн. лв. бяха отделни за строеж на детски градини в малките населени места. Младите хора не са бъдещето на страната, те са сега, те са настоящето, Да се вслушваме в тях, защото винаги има смисъл от идеите им“, подчерта Желязкова.