Асоциацията на младите учени у нас ще работи като мозъчен тръст
Програмата STEM на образователното министерство, която е ориентирана към училищата, ще подготви много кадри, които да имат интерес към науката, твърди Вадим Рошманов
В многогодишната финансова рамка се предвидени 97 милиарда за инвестиции в мозъчни тръстове на територията на Европейския съюз. Това се случва, защото ЕС осъзна, че изостава от САЩ и Азия в сферата на научните изследвания, тъй като доскоро инвестиционният модел на съюза се концентрираше върху други индустрии. Това заяви Вадим Рошманов, председател на Асоциацията на младите учени ,в предаването „Бизнес старт“ .
Асоциацията на младите учени ще работи като мозъчен тръст, които ще си сътрудничи както с държавни институции, така и а чуждестранни мозъчни тръстове. „Целта ни е да работим като аналитичен сектор и да поддържаме база данни, която да бъде полезна както на държавата, така и на бизнеса“.
По този начин ще се създаде и поддържа връзката между науката, държавата и бизнеса, която е заложена и в Плана за възстановяване на България, обясни Рошманов. „Науката вече е в епицентъра на събитията. Конкретен пример за това ни дава пандемията и бързината, с която беше разработена ваксината“.
По думите на госта България успява много успешно да се възползва от европейските средства, предвидени за научна дейност, като в следващите 10-15 години страната ще развие много по-богата база за научно развитие. Рошманов заяви също така, че програмата STEM на образователното министерство, която е ориентирана към училищата, ще подготви много кадри, които да имат интерес към науката и да искат да се занимават професионално с нея.