Бургас без Ковид зони в ДКЦ-ата
Това, което възпрепятства разкриването им са голям процент болни лекари, липса на втори вход, който да отдели потоците пациенти, както и мобилни рентгени
В Бургас на този етап няма обособени Ковид зони към бившите поликлиники и медицински центрове. Това, което възпрепятства разкриването им са голям процент болни лекари, липса на втори вход, който да отдели потоците пациенти, както и мобилни рентгени, информира БНР Бургас.
„Мислехме да сложим евентуално мобилно помещение тип фургон, но това не решава въпроса. То е много ограничено, много малко, трябва да сложим вътре мобилен рентгент, кога ще пристигне е друг въпрос.Отделно трябва с Агенцията по ядрено регулиране да се уточни къде ще се сложи, какво ще бъде облъчването, каква ще бъде защитата. Две лаборантки имаме рентгенови, едната преболедува, другата обаче не е, двете въртят първа и втора смяна. Отделно не можем да сложим хора, които нямат антитела. Трябва да бъдат хора, които имат имунитет. И без това ресурса ни е ограничен, имаме много малко лекари. Проблемът е много дълбок", коментира управителят на ДКЦ 1 д-р Калина Ишкиева.
Около 40 000 лв. струва един мобилен рентгент, а срокът му за доставка е около месец и половина.
Въпреки това ДКЦ 1 на практика изпълнява функциите на Ковид зона, макар това да става в лекарските кабинети. Не сме отказали на никого нито преглед, нито рентгенова снимка, допълва д-р Ишкиева.
Тя смята, че идеята е хубава, но е много трудно изпълнима. Подобно е положението и в другите ДКЦ и медицински центрове в града. В момента в Бургас насочването на съмнителни за Ковид пациенти става в двата триажни центъра към областната болница и тази в кв. Ветрен. Хората, за които е необходимо болнично лечение се транспортират в лечебно заведение, останалите се насочват за домашно лечение.