Абсурд! Личните лекари не дават направление за PCR на пациенти с положителен антигенен тест
Болници отказват да приемат болни със симптоми за COVID-19 с фалшиво отрицателен резултат, каза адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова
Личният лекар не може да ни издаде електронно направление за изследване за коронавирус, ако му представим резултати от антигенен тест, защото според определението на СЗО и това, което Министерството на здравеопазването прие като дефиниция за COVID-19, за заразоносител и за болен се приема човек с положителен PCR тест. Това каза в „Денят започва“ по БНТ адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова.
„Парадоксът е, че ако имаш симптоми за коронавирус, личният лекар ще ти издаде направление, но ако му кажеш, че имаш антигенен тест без симптоми, той няма право да предостави на пациента електроннно направление. Защо“, попита водещата. Това е недомислицата на здравното министерство и на това, че все пак Здравната каса разполага с ограничен ресурс и не може да се направи масово тестване в цялата страна, коментира лекарката - адвокат, която е израснала в Айтос.
„Антигенните и PCR тестовете дават резултат за различни неща. Няма как техният краен резултат да бъде приравнен“, добави тя.
Според нея антигенните тестове могат да бъдат ползвани, както направиха някои европейски държави, които значително по-добре от нас успяват да се справят с ограничаването на заразата.
„При нас парадоксът идва от буквално възприетото определение за COVID-19 и от това, че във всяка една ситуация се изисква PCR тест, който да установи дали човекът е с коронавирус“, обясни д-р Петрова.
Все по-рядко PCR тестът се приема като вход за болница, но проблемът е друг, добави тя.
„Дори, когато се прави тест на пациентите, които имат оплаквания, сходни на тези, които са характерни за заболяването COVID-19, е възможно да имаме фалшиво отрицателен резултат, т.е. пациентът да е болен и да показва всички симптоми, но поради отрицателния тест да не може да бъде настанен в COVID отделението“, заяви адвокатът-медик.
„Много често особено в провинцията лечебните заведения отказват да приемат хора със симптоматика на коронавирус, но с отрицателни тестове, защото се притесняват да ги сложат в звена или клиники, в които няма заразноболни. Това е проблем, който доведе до смъртта на не един и не двама пациенти“, добави тя.
„Десетки хора ми се обаждат, за да ме питат откъде трябва да си вземат направления и какво да правят, тъй като техен близък чака в линейка пред определена болница. Не мога да кажа, че организацията е подобрена, нито че правото на достъпна медицинска помощ е спазено“, заяви д-р Петрова.
„До мен достигат сигнали, че особено в провинцията, все още има липса на защитни облекла. Медиците са принуждавани да ползват едни и същи защитни облекла, тъй като са скъпи, или ги карат да ги заместват с други по-евтини консумативи“, добави тя.
Правата на медиците и тяхната безопасна среда също са един сериозен проблем, който остава неразрешен, каза още адвокат д-р Мария Петрова.